Beden dili aslında kendi başına bir şey ifade etmez. Bundan dolayı beden dili, sözler  ve ses tonuyla birlikte bir anlam ifade edebilmektedir. Herhangi bir davranış sadece vücut dili anlamına göre yorumlanırsa yanılgıya düşülebilmektedir. Bunun için beden dilinin ne anlama geldiğini, hangi davranışın bizi nasıl etkilediğini ya da karşı tarafı bizim yaptığımız herhangi bir beden hareketinin ( el, kol, baş vs. hareketlerin ) nasıl bir ruh haline soktuğunu bilmek bizlere iletişimde büyük avantaj sağlamaktadır.

Aslında herkesin hayatında beden dili vardır çünkü herkesin bir bedeni vardır. Dünyada beden dili olmayan hiçbir varlık yoktur. Doğan her çocuk beden dilini bilerek doğmaktadır. Bebekler karşı tarafa (anne, baba vb. ) bir şeyler anlatmak istediklerinde, sözcükleri kullanamadıkları için beden dilini kullanarak kendilerini ifade etmeye çalışmaktadırlar. Bebekler genellikle çıkardıkları seslerle, ses tonlamalarıyla bazen ağlayarak bazen el kol hareketleriyle bazen de beğendikleri ve istedikleri şeyleri gözleriyle takip ederek kendilerini anlatmaya çalışırlar.

Dolayısıyla herkes beden dilini bilerek doğar, ancak zaman içinde beden dili kullanılmayarak kişiler sadece ses ve sözcüklerle iletişim kurmaya çalışır.  Beden dili iletişimin %55 kısmını teşkil ettiğinden dolayı böylesi yüksek oranda olan bir unsuru hayatımızdan bertaraf etmek büyük bir yanlıştır.

BEDEN DİLİ KULLANIMINI ENGELLEYEN FAKTÖRLER

Beden dili kullanımını engelleyen en önemli faktörlerden bir tanesi ailedir. Çocuklarda büyüklere nazaran beden dili kullanımı çok daha fazladır. Fakat anneler, babalar vb. çocukların çok fazla el kol hareketi etmesini istemezler. Gerek kültürel baskı gerekse ailenin genel toplumsal bazı kural ve kaidelerinden kaynaklı olarak çocuğuna vermiş olduğu bazı telkinler, çocukların zaman içinde beden dilini kullanmalarını engellemektedir.

Erkeklerin beden dilini kullanması toplumda çok hoş karşılanmamaktadır. Toplumumuzda erkek adamın öyle sağı solu fazla oynamaz, erkek adam elini kolunu oynatmaz, erkek adam serttir, sert görünür, sert bir ses tonuyla konuşur düşüncesi yaygın olduğundan dolayı, beden dilini kullanan erkeklerde feminen bir görüntü olur olgusu geçerlidir. Böylesine doğru olmayan düşüncelerle büyüyen erkek çocuklarının beden dilini güzel bularak kullanması pekte mümkün olmamaktadır.

El, kol hareketleri Türk toplumunda iyi nitelendirilen hareketler değildir. Genellikle çok hareketli insanlara, toplumumuzda hiperaktif deme gibi bir eğilim vardır. Çocuklardaki yaramazlıkla zekâ, genellikle toplum tarafından özdeşleştirilmiştir. Eğer çocuk çok hareketli ise bunun fazla zekâdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Hâlbuki hiperaktivite bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gereklidir. Beden dili ile hiperaktiflik arasında bir bağlantı yoktur. Bundan dolayı beden dili ile hiperaktivite birbirlerine karıştırılmamalı ve ikisi arasında mukayeseye girilmemelidir.

Çevremizdeki insanlar beden dilini kullanmıyorlarsa bizde kullanma ihtiyacı hissetmeyiz. Çünkü bir şey kullanılıyorsa, karşı taraf tarafından gerekli görülüp öğrenilebilir. Kullanılmayan bir şeyi çocukta büyüme esnasında hayatında gerekli bir şey olarak algılamadığından dolayı öğrenmez ve yetişkinliğinde de kullanmaz.

BEDEN DİLİ İÇİNE GİREN UNSURLAR

Beden diline sadece jest ve mimikler girmez, beden dili komple bir şeydir. Giydiğimiz kıyafetin rengi, markası, taktığımız aksesuarlar ( kullandığımız saat, taktığımız gözlük vb. ) kullandığımız parfüm, ayakkabılarımızın boyalı olup olmaması, oturduğumuz ev, kullandığımız araba, ofisimizdeki masamız, masanın üzerindeki aksesuarlar, aldığımız ödüller, plaketler (onurluklar) vb. beden dili kapsamında değerlendirilmekte ve beden dilimizi etkilemektedir. Yani kişisel imaj beden dilimizi temsil eder. Bir insan sizi ilk kez gördüğünde mevcut görüntünüzle karşılamaktadır, çünkü sizi henüz tanımamaktadır. Dolayısıyla bu görüntünün içindeki bütün unsurlar beden dilinin bir parçasıdır. Bundan dolayı hiç kimse ben beden dilini kullanmıyorum diyemez. Herkes mutlaka bir şekilde (kıyafetine özen göstererek, aksesuarlarına özen göstererek, ayakkabılarına özen göstererek vb. ) beden dilini kullanmaktadır.

İnsanlar ilk önce karşısındakinin bedeni ile konuşurlar, çünkü ilk önce gördükleri karşındaki kişinin bedenidir. Yani beden dilimiz bizden daha önce karşı tarafla konuşmaya başlar. Daha sonra ses ve içerikle ilgilenilir. Bir kişi sizi gördüğü ilk 30 saniye içinde kişisel imajınızla ilgili ipuçlarını alır. Daha sonra bu izlenimleri değiştirmek imkânsız değildir, ancak çok zordur. Bundan dolayı 30 saniye ile 1, 30 dakikalık kısa zaman diliminde kişisel imajı oluşturmak için en önemli silahımız olan beden dilini kullanmamız gerekmektedir. Dolayısıyla beden dilini iyi kullanmak isteyen kişinin, kişisel imajına da dikkat etmesi gerekmektedir.

BEDEN DİLİNİN BIRAKTIĞI ETKİLER

Beden dili her insanda aynı etkiyi bırakmayabilir. Yani bu veya şu hareketi yaparsak, karşı taraf kesinlikle şunu anlar demek doğru değildir. Bir kişi bazı hareketleri iyiye yorarken başka bir kişi aynı hareketleri kötüye yorabilir. Burada kesinlik yani kesin doğru yoktur. Genellik vardır, genel kabul edilen doğrular vardır. Örneğin yapılan araştırmalar kollarını kavuşturarak oturan kişilerin bulunduğu ortamdan memnun olmadıklarını göstermiş ve bundan dolayı kol kavuşturan kişilerin bulunduğu ortamdan hoşnut olmadığı genel kabul edilmiştir, ancak kesin doğru değildir. Çünkü üşüyen bir insanda kollarını kavuşturabilmektedir. Ancak hemen söylemek gerekir ki üşüdüğü için kol kavuşturmakla, bulunduğu ortamdan sıkıldığı, memnun olmadığı için kol kavuşturmak arasında bazı farklar vardır. Hareketlerinizin anlamlarını öğrendikten sonra bu ikisi arasındaki farkı kolaylıkla görebileceksiniz.

BEDEN DİLİNİN DEÄžİŞİKLİK GÖSTERDİÄžİ YERLER

Beden dili, kültürden kültüre, toplumdan topluma, zamandan zamana, mekândan mekâna, kadından erkeğe değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bir toplumda başı sağa sola sallamak hayır anlamına gelirken, başka bir toplumda evet anlamına gelebilmektedir.  Vücut dilinin nerede kullanıldığına bağlı olarak da anlamı değişebilmektedir. Örneğin başparmağının gösterilmesi kimi yerde tamam, evet anlamlarına gelirken, kimi yerde bir partinin sempatizasyonu olduğunuz anlamına gelebilmektedir. Eğer dalgıçsanız bu işaret yani başparmağın gösterilmesi yukarı çık anlamına gelmektedir.

Kadın ve erkeklerin de beden dillerinde farklılıklar vardır. Örneğin bir erkek, erkek popülâsyonunun (varlık, nüfus ) çok olduğu bir yere, sevgilisi ya da eşi ile birlikte giderse, erkeğin eli kadının beline doğru bir sarılma meyili göstererek, kadını kendi vücuduna doğru çeker. Erkeğin bu davranışının anlamı yanındaki bayanı sahiplendiğidir.

Kadınların ise sahiplenmedeki beden dili daha farklıdır. Bayanlar bulundukları ortamda çok fazla hem cinsleri varsa, eşlerinin veya sevgililerinin kravatlarını düzeltir ya da erkeğin omzundaki olmayan tozları çırparlar. Bayanların bu davranışlarının anlamı ise, hem cinslerine yanımdaki erkek benim eşim veya sevgilimdir ve onu kimseye vermem, bu konuda mücadeleye hazırım imajı vermektir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     Avedesk Bölüm2     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     StrokeIt 9.5     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     Murat Günak kimdir?     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     NanoTeknoloji Nedir?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Barkod Nedir?     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     MouseIMP Pro     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     H-racer ve Hydrogen Station     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Windows Vista Sidebar     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Pardus Linux 2007 Beta 2     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Saab Bio Power     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Apple iPhone     Mobility Radeon X1900     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     TecrubeliPilotAraniyor.COM     10.000 Pardus     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Ford Mustang Giugiaro Konsept     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Microsoft Virtual PC 2007     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Kuantum Bilgisayarlar     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Yahoo Messenger Vista !     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     F1'e geri sayım…     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Vista Aero Reloaded     Yod'm 3D     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     AeroClear Glass for Vista Theme     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Türk insanına has Google Logoları…     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     NuSphere PhpED IDE     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Google Spreadsheets     İTÜRO     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     İTÜ Robot Olimiyatları     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Free Loader güneş pili     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Motorlarda Piston Tipleri ve Kullanılan Malzemeler    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler