Herkesin bir zevki ve kişisel beğenisi vardır değil mi ? Yanlış.

Cinsel çekiciliğin zevkle ya da kişisel beğeniyle her hangi bir ilgisi yoktur. Bu biyolojik bir zorunluluktur. Nasıl partner seçeceğimizi evrim belirler, bilim ise bunu ancak kanıtlayabilir. Evrime göre potansiyel eşimizin ipuçlarını okumaya eğilimliyizdir. Yüzü, bedeninin biçimini, hareket edişini, kokusunu ve tabi ki sesini. Güzellik bizim tercihimize bağlı değil, yakışıklılıkta öyle. Dünyanın her yerinde kadınlar ve erkekler bazı şeyleri çok çekici bulurken bazı şeyleri ise daha az çekici buluyor. Hepimiz genetik bir senaryoya göre hareket ediyoruz. Evrim bize eşleşebileceğimiz en seksi eşle çiftleşmemizi söylüyor ve ona aşık olmamızı sağlıyor. Tek eşli olmak ya da aldatma ise, programlanmış bir düzeni teşkil ediyor.

Her şey çocuklarımıza en iyi genleri devretmek ve hayatta kalma şanslarını maksimum seviyeye çıkarma eğiliminden başlıyor. Cinsel çekiciliğin bilimi ise, yüzde başlıyor. Yüzyıllar boyunca belli yüzler cazibe ve seksapaliteleri sayesinde ölümsüzlük kazanmışlardır. Yunanlılar sırrın matematiksel bir formülde yattığına inanmış, Platon mükemmelliğin dengesi anlamına gelen bu kavrama altın oran demiştir. Altın oranı pek çok canlıda, doğada gördüğümüz üzere insanda da mevcuttur.

Kısaca altın orandan bahsetmek gerekirse;

Bir doğru parçasının |AB| Altın Oran'a uygun biçimde iki parçaya bölünmesi gerektiğinde, bu doğru öyle bir noktadan (C) bölünmelidir ki; küçük parçanın |AC| büyük parçaya |CB| oranı, büyük parçanın |CB| bütün doğruya |AB| oranına eşit olsun. Ondalık sistemde yazılışı ise; 1, 618…

(0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987…. ) olarak devam eden Fibonacci sayıları arasında ki oran, sayılar büyüdükçe 1, 618'’e yaklaşır.

Yüzümüzün Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

Bir araştırmada bilgisayar ortamında normal bir kadın yüzünü erkekleştiriyorlar yani çenesini biraz genişletiyor, yüz hatlarını daha belirgin hale getirip gözlerini kısıyorlar, kaşlarını da aşağı indiriyorlar ve sonra da yüzünü daha da kadınsılaştırmak için çeneyi inceltip daha yuvarlak bir surat elde ediyorlar. Erkeklere hangi yüzü daha çekici bulduklarını soruyorlar. Erkeklerin %81’i erkeksi, normal ve kadınsı olan yüzden kadınsı olanı tercih ediyorlar. Aynı şeyi bu seferde erkekler üzerinde yapıyorlar ve kadınlara normal, daha erkeksi ve kadınsı yüzden tercih yapmaları söyleniyor ve kadınların çoğunluğu da daha erkeksi olanı tercih ediyorlar. Erkek ve kadının yüzü arasında ki farklar ise cinsiyet hormonları tarafından belirlenir. Erkeklerde testosteron, kadınlarda ise progesteron ve östrojen yüz hatlarımızı belirleyen yegane hormonlardır.

Birine çekici olduğunu söylediğimizde, aslında ona iyi genlere sahip olduğunu söylemekteyiz.

Simetri ile seksapalite arasında ki ilişkiyi görebilmek için yapılan bir deneyde; Bir erkek ve bir kadın seçip, biraz önce yazdığımız dönüştürme yöntemi bu sefer yüzlerindeki simetri bozularak uygulanıyor. Daha sonra fotoğraflar bir üniversitenin duvarına asılıyor ve hangisi neden çekici diye de soruluyor, deney sonuçlarına göre toplam 10 erkek ve kadından 8'’i simetrik yüzü tercih ediyorlar. Bilinçaltı, fiziksel ve genetik sağlığı ön planda tutarak karar vermiş. Yani simetrik yüzün daha sağlıklı olduğunu düşünmekte ve çocuklarına daha iyi genler taşıyacağı için simetrik yüzü tercih etmektedir.

Yine başka bir deneyde, kadınların yumurtlama dönemi ve kolay hamile kalamayacakları, döngünün diğer zamanında fotoğrafları çekilip iki yüz arasında seçim yaptırılmış. Deneklerin çoğunluğu yumurtlama döneminde ki kadının yüzünü daha çekici bulmuştur. Birçok kadının kalça ve beli o kişinin çekiciliğini belirlerken bir göstergeç olarak kabul edilir. Araştırmacılar yaptıkları deneyler sonucunda bel/kalça oranını en çekici olarak 7/10 buldular. Yani şu meşhur 90-60-90'’ın erkeklere neden bu kadar çekici geldiğinin bir başka kanıtı. En çekici kadınlar sağlıklı olan ve çocuk doğurabilecek nitelikte olanlardır.

Hareketlerimizin Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

Bir bedenin hareket ederken ki halini beynimiz değerlendiriyor. Deneklere göre dik yürüyen ve erkeksi omuz hareketlere sahip erkekler ve kalçalarını sallayarak yürüyen kum saati biçimi vücutları olan kadınlar çekici olarak kabul ediliyor.

Hatta bu yüzden mankenlere, modellere ilk olarak nasıl yürüneceği öğretilir. Yürüyüş veya daha doğru anlamda hareket ediş tarzları çok ama çok kötü bir elbiseyi, kıyafeti dahi çok iyi gösterebilir. Bu nedenledir ki vitrinde çok güzel gözüken bir şey üzerimizde vitrinde gözüktüğü gibi gözükmez.

Sesin Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

Sesin cinsel çekicilik üzerine yapılan araştırmalarda erkeklerin kadınlarda ince ve tiz sesleri seçerken, kadınlarında, erkeklerde derin seslerden hoşlandığı ortaya konulmuştur. Kadınların sesi yumurtlama dönemlerinde ise, erkeklere daha çekici gelmektedir. Bunun nedeni kadın regl olduğu dönem sesi daha tiz çıkar ve erkekler için bu daha çekicidir.

Kokunun Cinsel Çekicilik Üzerine Etkileri

Bilim insanları uzun zamandır feromon denilen bir salgıyı arıyorlardı ve şimdiye kadar bir tanesini bulabildiler. Erkekler androsteron denen bir hormon üretiyorlar ve özellikle kadınların regl döneminde bu koku kadına çok çekici geliyor. Yapılan çalışmada birçok erkekleri terletip tişörtlerini alıyorlar ve kadınlardan bunları koklayıp değerlendirmeleri isteniyor. (Erkeklerin Ohaaa, kadınların ise ayyy iğrenç dediklerini duyar gibiyim : ))) Bazı kadınlar kokuları birbirinden ayıramaz ve onlara itici gelirken, bir kadının kokulardan birini çok seksi bulduğu fark ediliyor ve sonunda bu kadının regl döneminde olduğu öğreniliyor.

Aynı çalışma bu sefer yakın akrabalar üzerinde yapılıyor ve bu sefer yakın akrabalarının kokusu deneklere çok itici geliyor. Yani evrim akraba evliliklerine tamamen karşı.

Kiminle Eşleşeceğimize Nasıl Karar Veririz?

Eğer her birimiz yukarıda bahsedildiği gibi iyi genlerin arkasından gidersek mutsuz oluruz. Mesela genç bir adamı, çok istediği ve eşleşmek istediği bir kadın reddederse onunla eşleşemez ve başka bir eş aramayı bırakır. Bu da “hayatın” en büyük amaçlarından biri olan yaşamı bir sonra ki nesillere aktarmaya ters düşer.

Peki Bu Eşleşme Süreci Nasıl İşliyor?

Bunu anlayabilmek için Dr. Candrick ortalama fiziksel çekiciliğe sahip 10 erkek ve 10 kadını bir araya getirmiş. Öncelikle onları tamamen benzer giydirerek arada ki farkları mümkün mertebe azaltmış. Daha sonra hepsini bir odaya almış ve şapkalarına da 1’'den 10'’a kadar numaralar yazmış, kendi numarasını göremeyen denekler karşı cinse elini uzatması ve kabul edilmeleri halinde yan tarafa geçmeleri, kabul edilmezse devam edip başka birine teklif etmeleri söylenmiş. Amaç ise, en yüksek numarayı elde edebilmek. İki tarafında, şapkalarında numaralar olduğu için birbirlerine nasıl reaksiyon göstereceklerini bu şekilde görmüş olacak. 1 en az 10 en çok istenen olmak üzere, denekler muhteşem bir şekilde eşleşmişlerdir. Düşük numaralı olanlar hiç teklif almazken, numarası yüksek olanlar daha fazla teklif aldılar ve numarası yakın olanlar birbirleriyle eşleştiler.

Aynı deneyde bu sefer, kurallar değişiyor ve gönüllüler yüz yüze gelip tanışıyorlar ve ardından her birine ne kadar çekici olduklarını 1’den 10’a kadar değerlendirmeleri isteniyor ve hepsinin ortalamaları hesaplanıyor. Yine aynı şekilde yapılan deneyde bu sefer bayanlardan ve erkeklerden boneleri çıkarmaları istenip tekrardan eşleşmeleri isteniyor ve beklenildiği gibi ortalamaları birbirine yakın olanlar birbirleriyle eşleşiyorlar.

Peki Bu Sadece Genetik Olarak Atılan Bir Zar mı? Çekiciliğimiz Sadece Doğuştan Gelen Bir Olgu mu?

Neyse ki seksapalite ya da Türkçe anlamıyla cinsel çekicilik sadece fiziksel çekimden oluşmuyor. Kadınlar daha süslü ve güzel bir cinstir. Hayvanlar aleminde ise, durum tam tersidir. Tavus kuşlarında göz alıcı tüyler, aslanlarda heybetli yeleler…. İnsanlarda ise bu para ve sosyal statüdür. Kadınların da tek umursadığı hangi erkeğin en üstte olduğudur, seçim sırasında da en üstte ki erkeği ister. Erkekte statünün ne kadar önemli olduğuna dair yapılan bir çalışmada erkeklerin önce normal giyimli fotoğrafları çekiliyor, sahte ve az kazanan bir iş veriliyor daha sonra da aynı kişi iyi giyimli ve çok para kazanan bir iş veriliyor ve bunlara kadınlardan sırayla puan vermeleri isteniyor. 10 üzerinden yapılan değerlendirmede erkeklerin çekiciliklerinin ortalama 3-4 puan arttığı gözlemleniyor.

İnsan gelişmiş bir canlıdır ve en çeşitli geni, oluşturacağı yavruda bulundurmak ister bu da yakın akrabalarımızı seksüel açıdan itici bulmamızı, bize karşı genleri uzak olanları ise çekici bulmamızı sağlıyor. Güzelliğe karşı her zaman ön yargılı olabiliriz; ama her zaman kanmayız.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     Avedesk Bölüm2     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     StrokeIt 9.5     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Murat Günak kimdir?     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     NanoTeknoloji Nedir?     Barkod Nedir?     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     MouseIMP Pro     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Windows Vista Sidebar     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     H-racer ve Hydrogen Station     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Saab Bio Power     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Apple iPhone     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     10.000 Pardus     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Microsoft Virtual PC 2007     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Yahoo Messenger Vista !     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Kuantum Bilgisayarlar     F1'e geri sayım…     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Yod'm 3D     Vista Aero Reloaded     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Türk insanına has Google Logoları…     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     AeroClear Glass for Vista Theme     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     NuSphere PhpED IDE     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Google Spreadsheets     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     İTÜRO     Free Loader güneş pili     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     İTÜ Robot Olimiyatları     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Motorlarda Piston Tipleri ve Kullanılan Malzemeler     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Güneş Enerjisi Nedir?     Hidrojen Yakıt Pilleri Nasıl Çalışır?     Colin McRae: DIRT     Crysis'in sahne tasarımlarına bir göz atalım     Geleceğin Yakıtı, Hidrojen Nedir?    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler