Bir süredir kullanmakta olduğum ve gerçekten memnun kaldığım eBoostr 3 programını tanıtacağım. Program Şubat 2009'da 3. versiyonunu kullanıcılara sundu ve bu haliyle gerçekten mükemmel bir program haline geldi. Bundan önceki versiyonlarda Vista'daki Readyboost özelliğini XP'ye kazandırmak için yapılmış bir programdan ibaretti ve yakaladığı başarıyla isminden iyi biçimde söz ettirdi. Fakat yeni yayınlanan 3. versiyonla beraber Vista ve Win 7 üzerinde de performans artışı sağlıyor hem de bunu çıkış noktası olarak örnek aldığı readyboost özelliğinden çok daha verimli şekilde gerçekleştiriyor. "Bilgisayar en yavaş parçası kadar hızlıdır" sözünden yola çıkarak, canavar gibi sistemlerin bile sabit diskler tarafından frenlenip dramatik seviyelerde yavaşlatıldığına sıkça şahit oluyoruz. Bu bakımdan tampon bellekle yapılan hızlandırma, her tür bilgisayara ilaç gibi gelecektir.

Testi 2GB Ram'lı, AMD X2 işlemcili, 500GB Samsung SATA2 32MB'lık hard disk'e sahip ve bu diskin üzerine Win 7 kurulu bir sistem ile gerçekleştirdim.

Programın Tanımı

eBoostr, bilgisayarınıza sürekli fren etkisi yapan mekanik sabit disk'lerinizin devreye mümkün olduğunca az girmesini sağlayarak usb flash belleklerinizin yüksek veri erişim hızından yararlanmanızı ve bu sayede uygulama yükleme sürelerini kısaltılmasını mümkün kılıyor. Flash bellekler günümüzde yavaş yavaş gelişmeye başlayan ve 1 terabayta kadar çıkmış olan kapasiteleri olmasına rağmen fiyatlarının çok uçuk seviyede gezmesi nedeniyle ulaşılması zor olan Solid State Disk(SSD) mantığıyla görev yaparlar. Aslında SSD'ler, usb flash disklerin içerisindeki bellek modüllerinin birbirine seri bağlanmış hali gibidir. Flash disklerin RAM'a göre en büyük avantajı ise, üzerlerindeki veriyi tutmak için elektrik akımına ihtiyaç duymamalarıdır. RAM'larda ise, elektrik bağlantısı kesildiğinde bütün veriler tamamen silinmiş olur.

Windows önbellek olarak RAM'ları kullanır. Fakat Windows bu bellek miktarının yarısına yakınını sürekli boş bırakmak ister çünkü başlatacağınız bir uygulama doğrudan RAM'a yükleneceğinden tıkanıklık yaşanmaması için yeterli alan her zaman bırakılmak istenir. İşletim sistemi bu dengeyi çok iyi şekilde ayarlar ve RAM'ın yetmediği zamanlarda ihtiyacı olan dosyaları sabit diskiniz üzerinde oluşturduğu tampon bellekte depolar. Page file olarak bilinen bu alan hdd'lerin yavaşlığı nedeniyle hiç de verimli bir yükleme imkanı sağlamaz. Çünkü bir uygulama başlatılırken bir yandan program dosyaları disk üzerinden okunurken bir yandan da page file içerisinden hızlı biçimde çağırılmak için uğraşılır. Bu durumda hdd'nin yüzlerce farklı dosyaya aynı anda ulaşması ve yükleme yapması beklenir. Sabit disklerin en zayıf olduğu nokta olan rastgele erişimsüresi nedeniyle bu yüklemeler dakikalarca sürebilir. eBoostr sabit disk üzerinde ayrılmış olan bu tampon belleği flash diskinizde barındırarak, sistemin yükleme hızını yükseltmeyi hedefliyor. Yani bir nevi ssd disk kullanmış gibi oluyorsunuz.

eBoostr'yi readyboost özellği olan ve olmayan iki usb bellek ile denedim ve ilginç şekilde readyboost özelliği olmayandan daha iyi performans aldım. Kullandığım usb'lerden birisi readyboost özelliğine sahip 1GB'lık Toshiba Flash Disk. Diğeri ise readyboost'u olmayan 8GB'lık OCZ Diesel Flash Disk. Sağda görmüş olduğunuz ekran görüntüsünde 23MB/s'lik standart page file erişim hızı ve önbellek etkinkenki 56MB/s'ye yükselmiş olan tampon bellek hızı gözüküyor. Burada hızlanma oranı iki hızın birbirine bölümüile bulunmuş ve 8GB'lık OCZ diesel takılıyken 2. 4 oranını almama karşı, readyboost özelliği olan 1GB'lık Toshiba bellekten 1. 6 oranını ancak alabildim. Bu arada testi her iki bellekten de 1GB'lık alanı ayırarak gerçekleştirdim.

Programın Özellikleri

Microsoft Windows XP, 2000, 2003, Vista ve Win 7'yi destekler.

1GB üzerinde sistem belleğiniz(RAM) varsa, RAM optimizasyonu yaparak en yüksek bellek veriminin alınmasını sağlar.

Belleğini yükseltemediğiniz eski bilgisayarlara eklenen flash disklerin RAM gibi kullanılmasını sağlayarak inanılmaz hız artışı sağlar.

Türkçe dahil olmak üzere 39 dil desteği mevcuttur.

Readyboost destekli olan-olmayan her türlü flash bellekle uyumludur.

Sadece flash bellek değil, SD, MMC, SDHC, CF belleklerini de destekler.

4 tane bellek aynı anda bağlanarak tampon bellek olarak kullanılabilir.

FAT dosya sisteminde 4GB'a kadar, NTFS olarak ise sınırsız miktarda tampon bellek oluşturulabilir.

Programı başlattığınızda size belek ekleme seçeneklerini gösteriyor ve sisteminize bağlı istediğiniz flash veya compact belleği tek olarak veya sırayla 4 taneye kadar seçip önbellek oluşturabiliyorsunuz. 8GB'lık OCZ Flash diskle yaptığım denemelerde 4GB'lık bir tampon bellek alanı oluşturabildim çünkü belleğin yarısı kadarı doluydu ve FAT olarak formatlıydı. Yakında NTFS olarak formatlayarak 8GB'ın hepsinin tampon bellek oalrak kullanılmasını deneyeceğim. Şu an yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere, 4096MB'ın hepsi dolmuş durumda ve neredeyse 2 gündür kullandığım her program kayıt edilmiş. Sistemi kapatıp tekrar başlatsanız ve sistem kapalıyken belleği söküp taksanız dahi veriler kaybolmuyor ve bu nedenle sistem açılış dosyaları da belleğe yüklendiğinden Windows açılışndan başlayarak program hızlandırıcı etkisini neredeyse heryerde gösteriyor. Programın sadece PRO versiyonunda yer alan RAM caching özelliği sayesinde sistem belleğinizin de çok efektif şekilde kullanılmasını sağlıyor. Eklediğiniz bellekleri "kaldır" tuşuna basarak kolayca kaldırabiliyorsunuz. Programın genel kullanışı çok basit ve sizin ayarlarla boğuşmanıza neden olmayarak birçok işi kendisi hallediyor.

eBoostr'nin en can alıcı ve en beğendiğim özelliklerinden birisi ise, seçenekler menüsü altında bulunan "applications priority" ayarı. Programın Türkçe'ye çevrilmemiş tek ayar ekranının bu oluşu da gözümden kaçmadı tabiki. =) Ayara geri dönersek, bu seçeneğe girdiğimizde yukarıdaki ekranla karşılaşıyoruz. Sağda bellek üzerine kaydedilebilecek bütün programlar sıralanıyor ve bunları sürükle-bırak yaparak sol alana yerleştiriyor ve en üste en çok hızlanmasını istediğinizi koyarak aşağıya doğru sıralıyorsunuz. Bu listedeki programların açılış dosyaları tamamen belleklere en hızlı çağırılacak şekilde yükleniyor ve Photoshop'un 4 saniyede açıldığını gördüğünüzde programa aşık oluyorsunuz. Bu arada program aktif değilken Photoshop CS4 programı sistemimde tam 13 saniyede açılıyor. Aynı şekilde Firefox'unuzu 15 tane tab açılıyken kapatıp, tekrar açmak istediğinizde HDD'nizden tık çıkmaz uyurken herşey iki saniye içerisinde yüklenip kullanıma hazır hale geliyor. Yine seçenekler menüsü altından önbelleğe alınmasını gereksiz bulduğunuz veya alınmasını istemediğiniz dosya uzantıları veya klasörleri de belirleyebiliyorsunuz. Program standart olarak seçenekler menüsü altındaki güç tasarruf modu aktif şekilde geliyor. Fakat eğer masaüstü bir PC kullanıyorsanız, bunu kapatmanızı öneririm. Bu ayar laptop'lar için düşünülmüş ve HDD'ye erişimi minimumda tutarak güç tasarrufu sağlıyor.

Sonuç olarak programı Masaüstü bir PC'de test etmeme rağmen performans farkını net biçimde hissettim ve çok beğendim. Peki 7200RPM'lik 32MB önbellekli Samsung 500GB'lık disk değilde, standart bir 5400RPM'lik laptop diskinde performans farkı nasıl olur diye merak edip, 2Ghz X2 işlemci, 2GB RAM ve 160GB HDD'ye sahip laptopumda yaptığım denemelerde programın çok daha fazla(5 kat) performans artışı sağladığını gördüm. Kullandığım laptop aslında pek düşük özelliklere sahip sayılmaz o nedenle demode olmuş yavaş bir laptopta performans farkının çok daha inanılmaz derecelere yükseleceğine eminim. PRO versiyonu 39$, Laptop versiyonu 29$ olan eBoostr programının PRO ve Laptop versiyonlarının ikisini beraber Power Bundle olarak 59$'a buradan satın alabilirsiniz. Şu an denemelerini yaptığım program PRO versiyonu ve benden 10/10 tam puan almayı başardı.

Programın deneme versiyonunu buradan indirebilirsiniz. Demo versiyon sadece 4 saatlik bir kullanım süresine izin veriyor ne yazık ki. Ama programın verilen parayı sonuna kadar hak ettiğinin de altını çizmeliyim.

Kategoriler:
Etiketler: Windows

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 

Bu Sayfa Şunlarla Da İlgili Olabilir

  • eboostr nasıl kullanılır (23 Ekim 2020)
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     StrokeIt 9.5     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Avedesk Bölüm2     NanoTeknoloji Nedir?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Murat Günak kimdir?     Barkod Nedir?     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     MouseIMP Pro     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Windows Vista Sidebar     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     H-racer ve Hydrogen Station     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Pardus Linux 2007 Beta 2     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Saab Bio Power     Apple iPhone     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     10.000 Pardus     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Mobility Radeon X1900     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Microsoft Virtual PC 2007     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Kuantum Bilgisayarlar     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Yahoo Messenger Vista !     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     F1'e geri sayım…     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Yod'm 3D     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Vista Aero Reloaded     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     AeroClear Glass for Vista Theme     Türk insanına has Google Logoları…     Google Spreadsheets     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     NuSphere PhpED IDE     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     İTÜRO     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Free Loader güneş pili     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     İTÜ Robot Olimiyatları     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Güneş Enerjisi Nedir?     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Motorlarda Piston Tipleri ve Kullanılan Malzemeler     Hidrojen Yakıt Pilleri Nasıl Çalışır?     Colin McRae: DIRT     Geleceğin Yakıtı, Hidrojen Nedir?     Crysis'in sahne tasarımlarına bir göz atalım     Güneş Enerjisinden Elektrik Nasıl Elde Edilir?    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler