Fütürizm gelecek ile ilgili analizler yapıp zaman içerisinde nelerin değişeceği üzerine fikir yoran bir akımdır. Bu akıma verilebilecek en iyi örneklerden biri bilim kurgu filmleridir; çünkü bu filmler genellikle gelecekte ne olacak üzerine kurgulanmaktadır. Ancak bu akım sadece filmlerle sınırlı kalmayıp bu konular üzerine zaman harcayan birçok kişi ve kurum bulunmaktadır. Bu yazımızda gelecekte hayatımıza gireceği düşünülen 10 önemli tahmin üzerine yöneleceğiz.

10. Hacimsiz Zeka

Teknoloji geliştikçe başlangıçta bir odayı kaplayan bilgisayarların hacimleri artık cebimize girecek kadar küçüldü. Bilgisayar firmaları her geçen gün daha az hacimle daha çok iş yapacak bilgisayarların üretimi için araştırma geliştirme faaliyetleri yapmaktadırlar. Bu bağlamda fütürist Brian David Johnson ilerleyen dönemlerde bilgisayarların neredeyse hacimsiz denecek kadar küçük olacağını düşünmektedir. Geçmişten geleceğe bir oda büyüklüğünden avuç içine kadar azalan bilgisayar hacimleri, gelecekte muhtemelen gözle görülmeyen mikroçipler olacak gibi görünüyor. Mikro çip seviyesine kadar düşen bilgisayarlarda günümüzde kullanılan çipler yerine atomik transistörlerin kullanılacağı ve bunları geliştirmenin çok kısa zaman aralıklarında olamayacağından birçok kişi Moore yasası olarak bilinen işlemcilerin her sene bir öncekine göre iki kat daha hızlanacağı prensibinin de böylelikle sona ereceğini tahmin etmektedir.

9. Uzay Hakkında Daha Fazla Bilgi ve Yolculuklar

Yirmibirinci yüzyıl başlarında artarak gelişimini sürdüren uzay araştırmaları maliyetinin çok fazla olması dolayısı ile dönem dönem sekteye uğramıştır. Ancak 2012 yılının Ağustos ayında marsa gönderilen kâşif robot ve 2017 yılında tarihin en güçlü roketinin ve sonrasında 4 astronotun uzaya gönderilecek olması, uzay araştırmaları konusuna büyük bir ivme kazandıracaktır. İçinde bulunduğumuz yüzyıl her ne kadar ekonomik açıdan gelgitler yaşasa da, birçok firma ticari olarak sıradan kişiler için uzay turu fikrini düşünmekte ve buna ilişkin birkaç örnek bulunmaktadır. Gelecekte bu tarz turların çok fazla yapılacağı düşünülmekte olsa da o dönem için bile bir hayli pahalı olabileceğini düşünmek sanırım çok yanlış olmayacaktır.

8. Zihin Hırsızlığı

Şüphesiz hepimiz karşımızdaki kişilerin aklından neler geçtiğini bilmek isteriz. Bu konu her ne kadar bize imkânsızmış gibi gelse de son birkaç yıldır bazı bilim adamları makineler yardımı ile insanların zihnini okumaya imkân verecek yollar bulmayı başarmışlardır. Bu gelişmeler ışığında gelecekte bilimin ve makinaların insanların düşüncelerini alabilecek kapasiteye gelebileceği düşünülmektedir. Bu konu belki ilk okunduğunda çok basitmiş gibi görünebilse de, düşünülen gelişmelerin oluşması halinde gelecekteki nesillerin şimdiki kadar özgür olamayacağı kesindir. Çünkü kişilerin zihnini okumanın sonraki adımı yönlendirmedir. Örneğin kişinin ne yiyip ne içmek istediğini, ne giyip nereye gitmek istediğini bu yolla değiştirebilirsiniz. Tabi bu verdiğimiz örneğin en masumane uygulamalardan biri olabileceği düşünüldüğünde bu konudaki gelişmelerin ürkütücü olabileceğini belirtmek gerekir.

7. Yığın Veri

Şu an için bilimin sınırları her ne kadar zihnimizi okumaya izin vermese de, bize ait olan verilere ulaşma konusunda hiçbir problem yaşanmamaktadır. Özellikle pazarlama alanında olduğu gibi diğer birçok alanda da kullanıcı profili, tercih şartları, alışkanlıklar ve ilişkiler gibi sayısız parametre gün geçtikçe artmaktadır. Ancak asıl sorunlardan biri bu kadar fazla olan veri yığınının düzgün bir şekilde analizlenmesi ve yorumlanmasıdır. Bu nedenle birçok uzman gelecekte kişilerin tercihlerinin otomatik olarak saptanacağı sistemler üzerine yoğunlaşmaktadır. Özellikle internet mecrasında kişinin okudukları ve aradığı kelimeler optimize edilerek, okuyacağı haberler, satın alma potansiyeline sahip ürünler ve bunun gibi günlük hayatta gerçekleştirdiği birçok faaliyet için seçenekler önüne çıkarak kişiyi yönlendireceği düşünülmektedir. Veriler, makinalar ve algoritma böylelikle bir araya geldiğinde ve hayatın içine girdiğinde kişinin bağımsız olarak karar verme yetisini etkileyeceği de su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkacaktır.

6. Kuantum Kontrol

Kuantum kontrol fizik biliminden türettiği teknolojiyi bilgisayar uygulamalarında hayata geçirmeye çalışır. Kuantum elektrodinamiği (KED) madde ve ışık arasındaki bağlantıyı açıklamaktadır ve bu ilişkinin bilgisayar çiplerinin deve sistemlerinde nasıl uygulanabileceği araştırılmaktadır. Yazımızda da belirtmiş olduğumuz mikroçip boyutundaki bilgisayarlar hayata girdiğinde kuantum kontrolünün de onu takip edeceği düşünülmektedir. Örneğin sese duyarlı kuantum titremeleri olan fononlar çip düzeyinde devreleri harekete geçirebileceklerdir. Bunun anlamı zihin veya ses kontrollü bilgisayarların veya robotların hayata girecek olmasıdır.

5. Gençlerin Teknoloji Harekatı

Günümüzde gençler daha önce hiç olmadığı kadar teknolojik açıdan belirli bir bilgi birikimine ve bu konularda koordineli çalışma altyapısına sahiptirler. Bu konuda ivmelenmelerini sağlayan en önemli gelişme şüphesiz internetin tüm dünyada hızla yayılmış olmasıdır. Bunun yanında ekonomik darboğazların baş gösterdiği günümüzde gençler işsizliklerle yüzleşirken içlerindeki isyanı ellerinde bulunan boş zamanlar ve teknolojinin fırsatları ile birleştirdiğinde fiziksel olarak yapabileceklerinden çok daha fazlasını bilgisayar üzerinden yapmaya başlamışlardır. Gelecekte teknolojinin de gelişme kaydetmesine paralel olarak gençlerin de sanal savaşlar konusunda şimdikinden çok daha tehlikeli bir güce kavuşacakları kaçınılmazdır.

4. Nanoteknoloji

Nano düzeyindeki teknoloji yani nanoteknoloji birçok uygulamasında beklenenin ötesinde bir doğruluk sağlamaktadır. Nano boyutunu gözümüzde daha iyi canlandırmak için bir sayfa yaprağını örnek olarak kullanabiliriz. Ortalama bir defter yaprağı 100000 nanometre kalınlığındadır. Henüz yaşamımıza son yıllarda gelmeye başlayan nanoteknoloji gelişimini çok hızlı bir şekilde sağlamaktadır. Bugün mühendislik, medikal aparatlar, görüntüleme sistemlerinde, bilgisayar teknolojilerinde ve bunun gibi yüzlerce alanda uygulamaları bulunmaktadır. Özellikle medikal alandaki uygulamaları etkileyici bir şekilde ilerlemektedir. İnsan vücudundaki hastalıkların büyük bir bölümü hücresel düzeyde olduğundan dolayı nanoteknolojik ilaçlar bu hastalıkların tedavisi için çok daha etkili olmaktadır. Gelecekte özellikle kanser gibi günümüzde tedavisi çok etkili olmayan hastalıkların bu teknoloji ile çözüleceği düşünülmektedir.

3. Evrensel Çeviriciler

Sosyal bir birey olan insanın en büyük ihtiyaçlarından biri çevresi ile etkileşim halinde olmaktadır. Etkileşimin en önemli unsuru olan iletişim günlük hayatta her an ihtiyacını hissettiğimiz yegane yeteneklerimizdendir. Bununla birlikte küreselleşen dünyada büyüyen firmaların sürekli yeni Pazar arayışlarına girmesi sonucu çok uluslu şirketlere dönüşmesine olanak veren en önemli parametre iletişimdir. İşte bu nedenle gelecekte dünyada tek bir dilin egemen olacağı düşünülse de her toplumun anatomik ağız yapısı buna engel teşkil etmektedir. Ancak teknoloji işin içine girdiğinde bütün duvarlar yıkılabilir. Çoğumuzun bilgisayarında var olan tercüme edici programlar her ne kadar ihtiyacı tam olarak karşılayacak kalite ve hızda olmasa da lider bilgisayar firmaları ve bazı askeri kuruluşlar bu konu üzerine yoğun çaba sarf etmektedir ve gelecekte spontane çeviri yapacak çip benzeri oluşumlar bizleri beklemektedir.

2. Avatarlar, Suretler, Robotlar

Bilimin geleceğine yön veren tek parametre hayal etme ve bu hayalin arkasından yürüyecek donanıma sahip kişileri ortaya çıkarabilmektedir. Bazılarımız hayallerimizi ölene dek bir sır gibi içimizde saklarken, bazılarımız da bunları milyonlarla paylaşmayı tercih ederler. Bunun en büyük örneği olan bilim kurgu filmleri insanların aklında yer etmekte ve bunları bir hayal olarak benimseyen kişileri arkasından sürüklemektedir. Çoğumuz Terminatör, Suretler veya Avatar gibi bilim kurgu filmlerini izlemişizdir. Birçoğunun ortak özelliği kişilerin kontrol edebildiği robotik sistemlerin hayata geçişidir. Bugün dahi birçok robotik sistem hayatımızın birçok alanına girmiş bulunsa da hiçbirisi küçükken izlediğimiz filmlerdeki kıvama gelmemiştir. Ancak bu hayali gerçekleştirecek yığınla bilim adamı gelecekte bunlarla karşılaşacağımızın en büyük kanıtıdır.

1. Genetik Mucizesi

Belki de bilim dünyasının ahlaki açıdan en tartışmalı konusu genetik ve uygulama alanlarıdır. Çünkü genetik üzerine yapılan çalışmaların derinleşmesi ile gelecekte insanların dahi sipariş üzerine doğrulması için herhangi bir engel kalmayacaktır. Genetik bilimi nasıl ki her biri aynı boyutta mısır, zararlılara karşı dayanıklı domates vb. ürünler yetiştirilmesine olanak veriyorsa gelecekte de istenilen boyda, istenilen kas yapısında, istenilen yetenekte, istenilen renkte insanların anne karnında genetiği ile oynanarak dünyaya getirilmesine olanak verecektir. Bu konuyu işleyen Gattaga gibi filmlerin yanında Cesur Yeni Dünya gibi sayısız bilim kurgu romanı bulunmaktadır. Burada sorulması gereken en önemli soru da ne kadarına izin verilmesi gerektiği olacaktır.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     StrokeIt 9.5     Avedesk Bölüm2     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     Murat Günak kimdir?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     NanoTeknoloji Nedir?     Barkod Nedir?     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     MouseIMP Pro     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     Windows Vista Sidebar     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     H-racer ve Hydrogen Station     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Pardus Linux 2007 Beta 2     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Apple iPhone     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Saab Bio Power     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     Mobility Radeon X1900     10.000 Pardus     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Microsoft Virtual PC 2007     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Kuantum Bilgisayarlar     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Yahoo Messenger Vista !     F1'e geri sayım…     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Vista Aero Reloaded     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Yod'm 3D     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     AeroClear Glass for Vista Theme     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Türk insanına has Google Logoları…     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Google Spreadsheets     NuSphere PhpED IDE     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     İTÜRO     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     İTÜ Robot Olimiyatları     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Free Loader güneş pili     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Motorlarda Piston Tipleri ve Kullanılan Malzemeler     Güneş Enerjisi Nedir?    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler