Opel, Meriva modelinde 2011 yılından itibaren köklü bir değişikliğe gitti ve eski meriva baştan yaratıldı. Motor aksamı General Motors'a emanet Alman markası çok büyük bir atılım gerçekleştirdi ve diğer modellerindeki değişim hareketini merivaya da yansıttı. Yeni kasa merivada ilk göze çarpan unsur kuşkusuz heybeti ve ters yöne açılan sıradışı arka kapılar.

Arka kapıların bu özelliğine aslında yabancı değiliz. Çok eski model arabalarda bu özelliği görmek mümkün. Ancak uzun süredir alışılagelmiş düz açılan arka kapılardan ve raylı sistemlerden sonra bu özellik bir hayli sıradışı geliyor ve yolda herkesin dikkatini çekiyor. Opel bu anlamda marjinal bir yaklaşımda bulunmuş ve orijinal bir adım atmış. Nitekim merivadaki esas yenilik reklam konseptini de üzerine kurduğu flex sistemi. Flex sistemini tanıtmadan önce söylemek gerekir bu araç mini mpv sınıfı bir araç olmasına rağmen başındaki mini kavramını pek yansıtmıyor. Çünkü araç bir hayli heybetli ve ağırlığı 1. 4 lt. motor enjoyda 1285 kg. Araç uzunluğu 4288 mm. ve bu uzunlukla neredeyse yeni x6 ile arasında yarım metre var.

Yüksekliği 1600 ve genişliği 1900mm. İşte bu yüzden pek de mini olmadığı söylenebilir. Araç dış görünüşüyle bakışları kendi üzerine çekiyor . Öndeki ayna şerit ve arkadaki siyah şerit ( opel simgesinin bulunduğu şeritler ) de araca farklı bir hava katmış. Ön ve arka kapı camları arasındaki siyah şeritler de oldukça şık duruyor. Ön ve arka farlar da modern bir şekilde dizayn edilmiş. Ön ve arka kapılar neredeyse 90 derecelik açıyı zorlayarak açılıyor ve opelin üzerinde durduğu flex konseptinin hakkını veriyor; böylece flexdoors adını alıyor.  Tanıtım reklamlarında ise özellikle bu özellik üzerinde durulmuş ve kapıların açılmasıyla aracınız bir futbol kalesi haline dönüşüveriyor. Kapılar açıldığında otomatik olarak iki kapı arasındaki kolonun en altında tümleşik iki adet lamba yanıyor. Araç tasarımı 2011 ve 2012 modasını size yansıtıyor ve yenilikçi bir yüzle size merhaba diyor. Jant tasarımları ve lastik büyüklüğü de araç heybetini ve modernizasyonunu tamamlayan bir unsur haline gelmiş. Gündüz farları da dikkat çekici diğer bir unsur.

Aracın ön kısmı burna yaklaştıkça yüksekliği bir hayli azalıyor ve şoförün aracın burnunu görmesi neredeyse imkansızlaşıyor. Bu da araç kullanımına alışana dek bir handikap yaratıyor. Bir diğer dezavantajı ise uzaktan kilit sistemi. Nitekim aracı kilitleyip açmanız için araca bir hayli yaklaşmanız gerekiyor. Güvenlik açısından düşünülmüş bu özellik bir süre sonra sinir bozucu bir hal alabiliyor. Bu yüzden anahtarınızda veya sistemde bir problem olduğunu düşünmeyin bilinçli bir şekilde entegre edilmiş bir sistem bu. Aile aracı olmanın getirdiği sorumluluk bagaj hacmine de yansımış. 400 litrelik bagaj hacmi arka koltukların yatırılmasıyla 1500 litreye kadar değişkenlik gösterebiliyor. Bagajda bulunan tabandaki gizli bölme ve yanlardaki küçük bölmeler ekstra hacim sağlamanın yanı sıra ilk yardım çantası vb. alet edavatlarınızın görüntü kirliliği yaratmasını engelliyor. Opsiyon olarak bulunan tavan camı aracın dış görünümünü tamamlıyor ve arkadan öne azalan belirgin yükseklik aracın önünden bakıldığında şık gir görünüm sağlıyor. Flex-fix ile bisikletiniz bile opel tarafından düşünülmüş. Nitekim arkada plakanın altına opsiyon olarak entegre edilen flex-fix ile bisikletinizi taşımak için sağlıklı bir taşıma alanı oluşuyor. Renk seçenekleri bakımından da fark yaratan merivanın özellikle gir yani kahverengi renk seçeneğine değinmek istiyorum. Aklınızda oluşan soruyu hemen cevaplayayım; yanlış duymadınız diğer renklerinde de böyle bir durum söz konusu mu bilmiyorum ancak benim kullandığım renk seçeneğinde güneşin altında araç kahverengi gölgede gri renge dönüşüyor. Bu gri de arada kalan bir renk tonu değil bildiğiniz gri. Zaten çevredekiler de sürekli ben mi yanlış gördüm acaba diye söylüyor. Ruhsatta yazan renk kahverengi almayı düşünürseniz. Gördüğüm kadarıyla beyaz rengi de çok şık duruyor. Belki de iki kapı arasındaki ve arkadaki siyah şeritten kaynaklanan bir konfigürasyon tezatlığından ileri gelen bir farklılık bu şıklığın nedeni olabilir. Son olarak dış görünümle ilgili olarak yandaki dalga formu üzerinde durmak gerekir. Çünkü aracıın sıradışı ruhunu çok güzel bir şekilde tamamlamış . Arka camla birlikte oluşan bu dalga figürü özellikle arka koltukta oturanlar için de görüş açısını arttırmış. Yani eski kasa merivaya yöneltilen bu noktadaki eleştiri araca bir şıklık daha kazandırılarak aşılmış ve merivanın bir +'sı olmuş.

Gelelim aracın iç kısmı ve flex sisteminin geri kalan aksamlarına. Aracın içine oturduğunuz gibi flex konseptini hissediyorsunuz. Aracın iç genişliğinin fazla olması rahat hareket alanı sağlamış. Öyleki arkada oturan birinin mp3 çalara ulaşması neredeyse imkansız bir hal almış. Boyum 1. 76 m. ( genişliğin fazlalığını gözünüzde canlandırması açısından söylüyorum ). Demin bahsettiğim opsiyon tavan camına ferahlık açısından belki de bu araç için fazla gerek duyulmuyor. Cam tasarımları, genişlikleri de bu ferahlığı hissetmenizi sağlıyor. Unutmadan söylemek gerekir ki kapıların kalınlığı içeriye oturup kapıyı kapattığınızda daha da kendini belli ediyor. Bir hayli kalın olan bu kapıların çıkardığı dolu bir kapanma sesi insana sanki bir kalenin içindeymiş gibi güven veriyor. Ön ve arka kapılarda rahatlığınız için düşünülmüş birçok göz mevcut. Yine kapılara entegre hoparlörlerin yanı sıra ön camların biraz ilerisinde birer hoparlör daha mevcut. Bu hoparlörler ses kalitesi ve yüksekliği açısından beklentiyi karşılıyor. Kapı kalınlığı ve cam kenarlarında bulunan yalıtım nedeniyle de iç-dış ses birbirine fazla karışmıyor hatta neredeyse hiç karışmıyor.

Farklılık yaratan diğer unsur flex-rail sistemi. Geleneksel parkl freni yerine kullanılan elektrikli park freni bu sistemin gerçekleştirilmesine olanak sağlamış. İki koltuk arasında kalan uzun mesafeye yerleştirilen ve neredeyse arka koltuğa kadar uzanan bu raylı sistem orta zeminde kolçak, cd tutucu, bardak, telefon vb. tutucu işlevi görüyor. Alüminyum raylar şık ve farklı bir hava katmasına rağmen fazla uzun olmasından dolayı arka orta koltuğa oturanların ayakları için az da olsa bir rahatsızlık veriyor. Bu rayın başlangıç kısmında aux girişi ve çakmak girişi bittiği kısımda ( arka zeminde ) da bir çakmak girişi bulunuyor. Flex-rail başlangıç kısmında karanlık bölgede loş bir kırmızı ışık yanıyor. Flex-rail sisteminin en çok göze çarpan aksamı kolçağı. Çünkü bu kolçak da çok işlevsel. İçinde büyük bölmenin yanı sıra küçük bir bouk para bölmesi de bulunuyor. Ancak asıl işlevselliği bu noktada değil. Bu kolçak istenildiğinde yerinden çıkarılabiliyor ve arka orta koltuk yatırılıp onun üzerine kolayca entegre edilerek bir makam aracı havası yaşamanızı sağlıyor. Vites kolu da bir hayli öne yerleştirildiği için mükemmel bir uyum sağlanmış. Küçük ve şık vites kolu deri kaplama ve numaraların yazılı olduğu cam kristalize bir şekilde dizayn edilmiş olup içerideki şıklığı tamamlamış. Torpido gözü geniş ve kalem, madeni para vb. koymanız için ayrı bir bölme içeriyor. Kart vb. takmanız için şoförün bulunduğu kısımda ön camda küçük şeffaf bir tutucu da bulunmakta. Dikiz aynası far ışıklarının gözü almasını engelleyecek şekilde üretilmiş. Ön konsol ile ön cam arasındaki mesafe de oldukça geniş. Belki de demin söylediğimiz aracın burnunu içeriden görmemizi engelleyen unsur da budur.

Direksiyonun sol alt çaprazında ekstra bir göz mevcut ve şoförün bulunduğu kısmın tavanıyla kapı birleşiminde gözlük tutucu var. Arka yolcular için el destek tutucular iki kapı arasındaki kolona yerleştirilmiş. Direksiyon ayarlamalı ve el ısıtma opsiyonlu. Direksiyon üzerinde cruise control ( hız sabitleyici ) ayar tuşları ve mp3 çalar, radyo vb. kontrol tuşları mevcut. Hız vb. göstergeler simetrik şekilde yerleştirilmiş ve bu simetri arasında dikdörtgen bir yol bilgi ekranı var. Bu ekrandan dijital olarak yakıt sarfiyatını anlık veya ortalama olarak, sistem hata kodlarını vb. görebilirsiniz. Şoför koltuğu yükseklik, ileri-geri ve sırt dayadığımız kısmın açısını ayarlamalı. Koltuk altlarında opsiyon olarak eşya saklama çekmeceleri bulunabiliyor. Ön koltuk arkalarında gazete, dergi vb. koyma gözü mevcut. İç renklerde birçok opsiyon söz konusu. Açıkta kalan konsollar, plastik yerler yumuşak bir maddeyle kaplanmış ve olası kaza-ani hareketlerde darbelerin zararını azaltacak şekilde dizayn edilmiş. Güvenlik de üst seviyede düşünülmüş. Her yolcu için ayrı kemer mevcut. Arka orta koltukta oturanlar için kemer tavana gizlenmiş. Klima ve araç sistemlerinin ayar tuşları orta konsola yerleştirilmiş ve modern bir şekilde dizayn edilmiş. Cd çaların üst kısmında kısa ve gündüz fara göre netleşen kırmızı bir ekran mevcut. Sileceklerin hız ayarı yapılabiliyor ve farlar uzun far hariç direksiyonun sol alt çaprazında ayrık bir biçimde bulunuyor. Far yükseklikleri ayarlanabildiği gibi opsiyon olarak sürüşe duyarlı farlar üst modellerde bulunuyor.

1. 4 lt. benzinli 140 hp gücünde meriva enjoy kullanıyorum ve araç oldukça seri ve yol tutuşu oldukça iyi. Klimanın motor gücünü pek düşürmüyor. Turbo 2500 devirden sonra devreye otomatik giriyor. Ortalama yakıt tüketimi 6, 7 lt. ancak şehir içi gösterilen 8, 8 lt. ilk 8000 km. 'de 10 lt. civarına ulaşıyor. 6 ileri vitesle bu sorun çözülmeye çalışılmış ancak pek de etkili olamamış. Araç performans bakımından çok iyi. Fiyatı 39 bin tl. 'den başlıyor. Dizel seçeneğiyle yakıt problemi de aşılabilir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     Avedesk Bölüm2     StrokeIt 9.5     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Murat Günak kimdir?     NanoTeknoloji Nedir?     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     Barkod Nedir?     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     MouseIMP Pro     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     H-racer ve Hydrogen Station     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Windows Vista Sidebar     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Pardus Linux 2007 Beta 2     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Saab Bio Power     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Apple iPhone     10.000 Pardus     Mobility Radeon X1900     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Microsoft Virtual PC 2007     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Kuantum Bilgisayarlar     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Yahoo Messenger Vista !     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     F1'e geri sayım…     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Yod'm 3D     Vista Aero Reloaded     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Türk insanına has Google Logoları…     AeroClear Glass for Vista Theme     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Google Spreadsheets     NuSphere PhpED IDE     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     İTÜRO     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Free Loader güneş pili     İTÜ Robot Olimiyatları     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Güneş Enerjisi Nedir?     Crysis'in sahne tasarımlarına bir göz atalım    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler