LXDE arayüzü Windows işletim sistemi arayüzüne(Win7 ve öncesi) benzediği ve performansa önem verdiği için kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca sade arayüzü ve kolay kullanımı nedeniyle daha çok server bilgisayarlarında bu arayüz kullanılır.  Bazı bilgisayar kullanıcıları görselliğe, bazıları ise hız ve kullanım kolaylığına önem verir. Gönül ister ki her ikisi de olsun, olursa ne ala! Aslında kullanıcıların istekleri benzer olduğu için arayüzlerde birbirinden farklı değildir. Aynı ayarlar çoğunlukla her arayüzde de bulunur. Sadece yeri ve görünümü belki birde etki alanı genişler. Örneğin kullanıcı ekleme işlemi her arayüzde olmak zorundadır. Sadece görünüm, etki ve yetkilendirmede bazı farklılıklar olabilir. Bu yüzden birazdan anlatacağımız bilgileri bu açıdan değerlendirin.

Kurulum ve Arayüze Geçiş

Kurulum için konsol ekranında "sudo apt-get install lxde" komutunu yazmak ve karşımıza gelen önergeleri onaylamak yeterlidir. Kullandığınız arayüzden LXDE arayüzüne geçiş için oturum kapatılmalıdır.

Arayüzler arası geçiş ekranı arayüzden arayüze ve sizin seçiminize göre farklılık gösterebilir. "Öntanımlı Sistem" kısmından açılması istenen arayüz tercihi yapılır.

Sisteme yüklenen tüm arayüzler bu seçim ekranına düşer. Daha sonra "Oturumu Aç" butonuna tıklanarak yeni arayüze geçiş yapılır.

LXDE Masaüstü Görünümü (Genel)

LXDE arayüzünde kullanıcıları karşılayan uygulamalara başlıklar halinde değinelim.

Menü uygulaması görünüm olarak Windows Başlat menüsü uygulamasına benzemektedir. Uygulamalar kategorize edilmiş haldedir. Yeni bir uygulama eklendiğinde o uygulamanın kategorisi de beraberinde oluşturulur. Örneğin programlama kategorisi normal bir kullanıcıda gelemeyebilir, herhangi bir programlama uygulaması yüklendiğinde bu kategoride oluşturulur.

Kategorilerin içerisindeki uygulama dizilimi veya bir uygulamanın hangi kategoride olacağını belirlemek için "Donatılar > Ana Menü" yolu takip edilmelidir.

Pardus gibi unix sistemlerin en güzel özelliği kendi sisteminizi tasarlayabilmenizdir. Ana menü uygulaması ile yeni bir kategori oluşturup altına sık kullandığınız uygulamaları ekleyebilirsiniz. Gereksiz görünüm kirliliğinden uzak, kullanımı kolay bir arayüz tasarlayabilirsiniz.

Uygulama Açma Çubuğu

   Ekranın sol alt kısmında menü simgesinin yanında "Uygulama Açma Çubuğu" bulunur. Sık kullandığınız ve hızlı erişim için gerekli olan uygulamaları bu kısma ekleyebilirsiniz. Aşağıdaki ekranı aktif etmek için menü simgesi yanında ki uygulamalar bloğuna sağ tıklayarak "Uygulama Açma Çubuğu Ayarları"'na girilmelidir.

Daha sonra bu alanda görülmesi istenen uygulamlar "Ekle-Çıkar" ile belirlenir. Belirlenen sıra ile eklenen uygulamalar bu blog da görüntülenir.

Görev Çubuğu(Pencere Listesi)

Ekranın orta alt kısmındaki tablaya sağ tıklanarak "Görev Çubuğu(Pencere Listesi) Ayarları" menüsüne erişilir. Bu menüde alt tablanın özellikleri ve yapılabilecekler listelenmiştir.

Not: LXDE arayüzünde, diğer arayüzlerde panel olarak adlandırılan kısma, tabla denilmiş.

Açılan birden fazla sayfa veya ögenin simgeleri arasındaki aralıklar "Aralıklandırma" ile belirlenebilir. Yine bu alanın büyüklüğü, açılan sayfalar arası fare ile geçiş, simgelerin görünümü gibi ayarları aktif ederek daha görsel ve kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Unix sistemlerin arayüzlerinde birden fazla masaüstü mantığı vardır. Birbirinden farklı tasarımlar ve ögeleri barındıran masaüstleri tasarlayabilirsiniz. Örneğin kitap okurken gözünüzü yormayacak bir ekran arka planı ve elinizin altında bulunmasını istediğiniz ögeleri barındıran bir masaüstü tasarlayıp, daha sonra kitap okumak istediğinizde bu masaüstüne geçerek kolay kullanımdan faydalanabilirsiniz.

Tabla Ayarları

Varsayılan olarak 1 adet tabla ekranın alt kısmında bulunur. Üzerinde sağ tıklanarak "Tabla Ayarları"'na girilir. "Yeni Tabla Oluştur" ile ekranın üst kısmına ikinci bir tabla oluşturabilirsiniz. Yeni eklenen tabla'ya öge ekleyebilir, özelliklerini değiştirebilirsiniz.

Tabla ayarlarına değinelim.

* Geometri: Tablanın konumu, kenar boşlukları, genişliği, yüksekliği ve üzerindeki simgelerin boyutu bu sekmeden değiştirilir.

* Görünüm: Tablanın tema türü ve rengi, tabla üzerindeki nesnelerin yazı boyutları ve rengi bu sekmeden değiştirilir.

* Tabla Uygulamacıkları: Tabla üzerinde görünmesi istenen uygulamalar bu sekmeden belirlenir. Herhangi bir uygulamanın özeliklerini değiştirmek için "Düzenle" butonu kullanılabilir. Varolan uygulamaların diziliş sırasınıda bu ekrandan belirleyebilirsiniz.

Gelişmiş: Kullanılmadığında tablayı gizletebilirsiniz. Tabla gizlendiğinde ekranda ne kadarlık bir kısmının görüneceği bu sekmeden belirlenir. Varsayılan dosya yöneticisi ve konsol uygulamasını da bu ekrana koymuşlar, bilginize!

   *Masaüstü Sayfalayıcı

Birden fazla masaüstünde çalışma şuana kadar karşılamadığınız bir özellik olabilir. Artık tanışmanın vakti geldi. Pardus gibi unix sistemler bu özelliği sunmakla kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlar. Bilgisayar kullanırken kimi zaman o kadar sayfa açarız ki hangi sayfanın ne için açıldığını unuturuz. Bazende kapatmamamız gereken bir sayfayı sırf bu yüzden yanlışlıkla kapatırız. Bunu önlemek için web gezintilerinizi bir masaüstünde, projelerinizi bir masaüstünde toplayarak karışıklığı önleyebilirsiniz.

Alt panelde sayfalayıcı ögesini görebilirsiniz. Standart olarak 2 adet masaüstü gelir. Fare ile üzerine tıklayarak veya farenin kaydırma tekerleği ile masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Masaüstü adedi, geçiş şekli gibi ayarlar için masaüstü simgesine tıklayarak "Masaüstü Sayfalayıcı Ayarları"'na girin. Sizi daha sonra bahsedeceğimiz "Openbox Yapılandırma Yöneticisi" masaüstleri ayarları kısmına yönlendirecektir.

Bu ekranda listelenen masaüstlerine isim verebilir, kullanmak istediğiniz masaüstü adedini girebilirsiniz. Masaüstü değiştirirken size görsel bir uyarı vermesini de isteyebilirsiniz.

Tabla üzerinde açık olan herhangi bir pencerenin üzerine sağ tıklanarak, "Çalışma Alanına Taşı" ile, o pencere farklı bir masaüstüne gönderilebilir.

Dosya Yöneticisi(Dolphin)

Herhangi bir dizin içerisine girdiğinizde, o dizin bir dosya yöneticisi ile açılır. Pardus da bu, Dolphin dosya yöneticisidir. Dosya yöneticisinde anlatılacak çok fazla bir şey yoktur aslında. Windows'ta ki dosya yöneticisine benzer bir yapıdadır. Sadece farklarına ve daha önce denemediğiniz şeylere değinelim.

Ekranın sol alt köşesinde, herhangi bir nesne seçilmediğinde girilen dizindeki öge adedini gösterir. Eğer bir öge seçilmiş olsaydı, örneğin bir resim seçilmiş olsaydı resim ögesinin adını, boyutunu(MB, KB gibi), dosya uzantısını(jpeg, png vb), ve dosya türünü belirten(image) bir yazı ile karşılaşılırdı.

Sağ alt kısımda, bulunulan disk biriminin boş alan boyutunu ve toplam boyutunu gösterir. Yine sol tarafta hızlı erişim için yerler sunulur. Üst panelde ki "Yerler" menüsü ile, bulunulan dizin hızlı erişim için yerler bloğuna eklenebilir. "Görünüm > Yan Panel"'den dizin ağacı'na geçiş yapılabilir. Liste görünümü, simge görünümü gibi tercihler de bu menüden yapılır.

Gizli dosyalara erişim için "Ctrl + H" tuş kombinasyonları veya "Görünüm" menüsünden ilgili onay verilebilir. Konsol arayüzüne ihtiyaç duyulması halinde "Araçlar" menüsünde normal kullanıcı ve root kullanıcısı olarak konsol ekranında bu dizinin açılması sağlanabilir. Konsol ekranına hızlı erişim için "F4″ tuşu da kullanılabilir.

İlk kullanım için sanırım bu kadar bilgi yeter. LXDE'ye has uygulamalara daha sonra başka bir makale ile değineceğiz...

Kategoriler:
Etiketler: Windows

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     StrokeIt 9.5     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     Avedesk Bölüm2     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Murat Günak kimdir?     NanoTeknoloji Nedir?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Barkod Nedir?     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     MouseIMP Pro     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Windows Vista Sidebar     H-racer ve Hydrogen Station     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Pardus Linux 2007 Beta 2     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Saab Bio Power     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Apple iPhone     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     Mobility Radeon X1900     10.000 Pardus     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Microsoft Virtual PC 2007     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Yahoo Messenger Vista !     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Kuantum Bilgisayarlar     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     F1'e geri sayım…     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Yod'm 3D     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Vista Aero Reloaded     Türk insanına has Google Logoları…     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     AeroClear Glass for Vista Theme     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Google Spreadsheets     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     NuSphere PhpED IDE     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     İTÜRO     İTÜ Robot Olimiyatları     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Free Loader güneş pili     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Güneş Enerjisi Nedir?     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Motorlarda Piston Tipleri ve Kullanılan Malzemeler     Crysis'in sahne tasarımlarına bir göz atalım     Hidrojen Yakıt Pilleri Nasıl Çalışır?     Güneş Enerjisinden Elektrik Nasıl Elde Edilir?     Colin McRae: DIRT     Geleceğin Yakıtı, Hidrojen Nedir?    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler