Bilindiği üzere Facebook sosyal paylaşım sitesi son yıllarda oldukça gündemde olan bir site. Bu site hakkında biraz araştırma yaptım. Nasıl olur da bu kadar çok insana hitap edebildiklerini, eskimeyen bir tarzları olduğunu araştırdım.

Facebook'un Ocak ayı 2012 sonu itibariyle 600 milyona yakın üyesi bulunmakta. Türkiye ise 30 milyon üye ile Avrupa'da 1. sırada tüm dünyada 6. sırada. İlk sırada bulunan Amerika Birleşik Devletleri'nin 157 milyon üyesi var. Kısaca dünya nüfusunun %10'una yakın bir kısmı facebook kullanıcısı. Bu müthiş bir rakam ve sürekli büyümeye devam ediyor, belkide ben bu yazıyı kaleme almaya başladığım zaman ile bitirdiğim zaman aralığında facebook'a yeni 10 bin kişi katılmış olabilir.

'Peki Facebook'u bu kadar çekici kılan ne ?' sorusuna çok önemli cevaplar buldum. Bunlardan en önemlisi Facebook'ta insanlar gerçek zamanlı olarak arkadaşlarının fotoğraflarını, durumlarını, videolarını görebiliyorlar. Sevdikleri ses sanatçısı, futbolcu veya bir siyasi lideri takip edebiliyorlar. Facebook'un çekici kılan diğer bir özellik ise dinamik bir site olması. Facebook'un kurucusu ve çok genç yaşt milyar dolarlar sahibi olan Mark Zuckenberg'in dediği gibi, 'Facebook sitesi hiç bitmeyecek. ' sürekli yenilenerek, gelişerek ve insanların güncel ihtiyaçlarına cevap vererek devam edecek. Facebook'u çekici kılan diğer bir etken ise çeşitli oyun ve uygulamalara zemin hazırlaması ve sitenin herkes tarafından kullanılabilir, karmaşık olmayan bir kurulumu olmasıdır.

Facebook o kadar büyümüş ve yayılmıştır ki kurulum süresini anlatan 'Sosyal ağ' isimli filmi yapılmıştır.

Facebook'un zararları var mıdır ? Facebook'un zararları azımsanamayacak derecede yüksektir. Geçtiğimiz günlerde Avusturalya'da yaşayan bir Türk kızı ilişkisi bulunduğu erkek arkadaşından ayrılmış, erkek arkadaşı beraber olduğu fotoğrafları facebook'tan kaldırmamış bunun üzerinde bu kız intihar etmiştir. Ülkemizde ise yapılan araştırmalarda Facebook'ta saatlerce zaman geçirildiği

tespit edilmiş bu sürenin çocuklar için okul ve eğitim hayatında başarısızlığa, yetişkinler için  toplumdan uzaklaşma, aile içi kopukluğa yol açmıştır.

İnsanlar Facebook'tan vazgeçmeli mi? İnsanlar Facebook'tan vazgeçmezler, en azından günümüz şartları içerisinde. Ama facebook'ta geçirilen zaman, düşünülmeden facebook'a gönderilen resim, fotoğraf, video gibi kişisel bilgileri içeren bağlantılar telefon numarası kredi kartı numarası gibi şeyler asla paylaşılmamalı ve bunun yanı sıra internet ve facebook dışında bir dünya olduğunun

farkına varılmalıdır.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi