02/12/2014 0:53
Aynı etken maddeyi, aynı dozda içeren ilaçlara "eşdeğer ilaç" denir. " -Neden böyle bir uygulama vardır?" sorusuna gelince; firma farkını ortadan kaldırmak amacı taşır.

Örneğin, A firmasının ürettiği bir ilaç ile aynı etken maddeyi aynı dozda içeren B firmasının ürettiği ilaç birbirinin eşdeğeridir. İlacı ilk bulan firma orjinal ilaç üretmiştir. Patent kanununa göre ilk kez bulunan bir ilaç, 15 yıl süre sonunda diğer firmalar tarafından üretilebilir. İlacı, patent süresi dolduktan sonra üreten firmaların ilaçlarına da eşdeğer, diğer bir adıyla "jenerik ilaç" denir.

Eşdeğer İlaç, Orjinal İlaç Yerine Kullanılabilir mi?

Bir ilacın kalitesi, uluslararası standartlara uygunluğuyla belirlenir. (GMPI Standartları). Eğer bir jenerik ilaç, GMPI kalite standartlarına göre üretiliyorsa orjinal ilacın yerini tutar. Reçetelerde orjinal-eşdeğer ilaç seçimiyle ilgili bilgi verilmez. Bu seçim eczacının insiyatifine bırakılmıştır. Eczacılar genel olarak orjinal ilaç kullanılmasından yanadır. Ancak, devletin ucuz ilaç alım politikası nedeniyle, bu seçenek de tercih edilmektedir. Avrupa Birliği'nde eşdeğer ilaç kullanımının yıllık kazancı 25 milyar dolardır.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi