Harita kadastro çalışmaları, sürekli gelişmekte olan şehir ve köylerde tapu yenilemek için yapılan çalışmalardır. Günümüzde türküye de eski tapuların hemen hemen tamamı kaldırılmakta yerine yeni tapular verilmektedir.

Harita Kadastro Çalışmaları Nasıl Olur?

Öncelikle çalışılan bölgeye nirengi taşı atılır. Nirangi taşı yaklaşık 1, 5 Metre uzunluğunda köşeli (Altıgen) taşlardır. Nirengi taşları bölgede yüksek bir tepeye yada dağa çimento atılarak dikilir. Ve sonra rahatlıkla görülmesi için beyaza boyanır. Bu nirengi taşlarına gps kurularak nirengi taşının bulunduğu konum tam olarak belirlenir. Sonra poligon noktaları atılır. Poligon noktaları; Çivi, Boru ve taş şeklindedir. Sert zemin için çivi kullanılır. biraz yumuşak zemin için boru. Arazilerde ise taş dökümü yapılır. İşte ölçülecek yerlere poligonlar atıldıktan sonra. Tüm poligonlar gps ile nirengi taşına başlanır. ve aralarında bir bağlantı söz konusu olur. Sonrada Laica Total ve Topcon Total gibi alet adı verilen makineler ile ölçüm yapılır.

Poligon noktaları nasıl belirlenir: Poligon noktaları ölçüm yapılacak yerin yakınlarına ve etrafı en iyi şekilde görebilecek uygun bir yere atılır. Aynı zamanda atılan poligonlarında birbirini görmesi gerekiyor.

Aletlerin özellikleri ve Ölçüm: Aletler poligon noktalarının üzerine konur. Aletler 300 derece dönebilen (Dikey ve Yatay) -Daha duyarlı ölçüm yapılması için 400 Grad'a çevriliyor-Üç ayaklı, bilgisayar işlemcisi olan ve prizma okuyabilme özelliğine sahiptirler. Poligon üzerine alet konulduktan sonra başka bir eleman diğer bir poligon üzerinde jelon (Reflektör) tutarak iki poligon arasında okuma yapar. Alet bu okumayı dikey açı, yatay açı, Yükseklik Dikey mesafe x, y, z gibi bilgileri kaydeder. Sonra ölçüme başlanır. Ölçümde de tıpkı poligon okur gibi okuma yaparak. Dikili taşınmaz yapının konumu belirlenir. Sonra bu aletteki bilgiler Netcat proğramına taşınır oradan yapının kaç m2 olduğu ve dünya üzerindeki konumu hesaplanır.

Ölçüm en az üç kişi le yapılır;

Krokici (Topoğraf) ; Ölçülen yerin haritasını kuş bakışı kağıt üzerine çizen.

Aletçi; Aleti okuyan kişi.

Jeloncu; Reflektörü bina veya arazi sınırına tutan kişi.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Lazarus Refleksi Nedir?     Kamu Gelirleri Nelerdir?     Para Dağıtım Takas Ekonomisinin Oluşu Nasıldır?     Dünya'nın İlk Seri Katili "Ted Bundy" Kimdir?     Hızlı Öğrenme ve Beyni Daha İyi Kullanma     Yıldırım Çarpan Kişi Nasıl Görünür?     Kaybolan Malezya Uçağı Nerede?     Zayıflatan Acı Çehre Otu Nedir? Etkileri Nelerdir?     Mağazalara Gelen Müşterilerin Beklentileri ve Şikayetler     Soğutma Etkisi Nedir?     Erdal İnönü Kimdir?     İstanbul'un Gözbebeği; "İstiklal Caddesi"     Japonya Havayolları'nın 123 Sefer Sayılı Uçuşu     Mor ve Ötesi Kimdir?     Yeşil Elmanın Faydaları Nelerdir?     Diş Protezi Nedir? Türleri Nelerdir?     Hidroelektrik Santral (HES) Nedir? Nasıl Çalışır? Etkileri Nelerdir?     Yavuz Çetin Kimdir?     Varşova Kültür ve Bilim Sarayı     Çocuklar Yürümeye Başlarken Nasıl Davranılmalı?     Yüzme Sporu Nedir? Yararları Nelerdir?     İncir Nedir? Yararları Nelerdir?     Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?     Doğum Lekeleri Geçmiş Yaşamımızın Bir İşareti Midir?     Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri     İmaj Nedir? Niçin Önemlidir?     Letonya     Otobüs Bileti artık Online Mecrada !     Online Matbaacılıkta Devrim !     2 Litre Su İle Temiz Sünger Banyosu     Otomatik Vitesli Arabalarda Yakıt Tasarrufu Sağlanabilir Mi?     İnsan Karaciğeri Kendini Yeniler Mi?     Tersine Göç ve Sebepleri     Litvanya     Son yılların hızla gelişen sektörü: inşaat     Şenol Güneş Kimdir?     Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?     Ekinezya Nedir? Faydaları Nelerdir?     Moda Nedir?    
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi