Her yıl sayısız turisti ve yerli halkı konuk eden Fethiye'nin en ünlü suları Ölüdeniz... Her zaman durgun ve berrak suları ile anılmıştır fakat bu kez farklı bir yönü, tarihi ve hakkındaki efsaneleri ile Ölüdeniz'i aktaracağım sizlere. Ölüdeniz adı verilen koya denizden dar bir boğaz ile girilmektedir. Sarp yamaçlar ve ağaçlık bir alan etrafında mevcuttur. Yamaç paraşütü için ülkemizin en uygun alanlarından bir tanesidir ve bu anlamda da turist sayısı oldukça fazladır. Dalgasız denizi ve bembeyaz kumları ile göze çarpan turistik alanlarımızdan yalnızca biri. Ölüdeniz bir diğer boyutu ise tarihte yer alan efsaneleri, bu efsaneler çok fazla bilinmemekte bu yazıda daha çok efsanelere yer vermek istiyorum.

Balıkçı ve Oğlu:

Geçimini balık tutup onları satarak sağlayan bir baba ve oğulun hikayesi anlatılıyor Ölüdeniz hakkında. Baba ve oğul Ölüdeniz yakınlarında balığa çıkarlar aşırı fırtına onları tedirgin etmektedir ancak buna mecburdurlar. Fırtına şiddetini arttırır ve oğlu ileride bir koy olduğunu oraya sığınabileceklerini söyler fakat baba yılların balıkçısıdır ısrarla orada bir koy olmadığını söyler ve diretir. Baba sinirlenerek oğluna vurur ve oğlu denize sürüklenir oğlunun acısı bir taraftan, ölüm korkusu bir taraftan baba iyice tedirgin olur fakat bir süre sonra görür ki oğlunun bahsettiği koy gerçekten var ve oraya sığınır. Pişman olur ve daha fazla dayanamaz ve oracıkta kendini öldürür, efsaneye göre ölüdeniz kıyılarında bir kaya parçası var, insan başına benzeyen ve o kayanın ölen evladının taşlaşmış başı olduğunu söylerler.

Belcekız Efsanesi:

Belceğiz, Ölüdeniz'e yakın bir diğer alandır. Buranın suları Ölüdeniz'in aksine daha dalgalı ve hırçındır. Efsane balıkçı ve oğlunun efsanesini andırıyor aslında. Gemiciler bu koya dinlenip, su almak adına uğrarlardı. Bir gün gemici ve oğlu su almak için durdu. Gemicinin yakışıklı oğlu su almaya indiği an da güzel bir kız görür ve aşık olur, kız da ondan etkilenir fakat geri dönmek zorundadır...Yıllarca uzaktan severler birbirlerini gemi her koya yaklaştığında kız onu görmek adına uzaktan bakar ve gülümserler. Bir gün büyük bir fırtına da oğlu babasına koya yanaşmalarını söyler fakat babası durumun farkındadır oğlunun gemiyi parçalamak ve koyda kalmak istediğini düşünür ve oğluna vurur, onu denize atar oğlu oracıkta ölür ve baba pişman olur kendi canına kıyar. Ölüdeniz'in adı aşık gençten Belceğiz'in adı ise Belcekız'dan geldi diye bilinir.

Anlatılanlar elbette efsanelerden ibarettir, doğru ya da yanlış bilinmez ancak bu harika yerin birçok hikayesi mevcuttur.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi