Reddedilme korkusu hayatımızı geniş ölçüde etkileyebilen önemli bir korkudur. Birçok kişi bazı durumlarda bu kötü hisleri tecrübe eder ancak bazı insanlar için bu korku hayatı felç edecek düzeyde ciddi olabilir. Bu tarz kişiler korkularını alt etmek için tedavi görmezlerse, bu korkular aşama aşama hayatlarının her bir bölümünü ellerinden almaya başlar.

Reddedilme korkusunun etkileri

Her ne kadar her insan bu korkuların her etkisini yaşamasa da, reddedilme korkusu birçok kişisel ve profesyonel durum karşısında başarıya ulaşma kabiliyetini etkiler. Bu yazımızda en çok karşılaşılan durumlar üzerine eğilmeye çalışacağız.

İş Görüşmeleri: Hayatında en az bir iş görüşmesine katılan herkes bu durumun ne derece stresli olduğunu bilir. İş görüşmesi için dinlenme odasında beklerken kişi kendini çok rahatsız hisseder. Bu duruma reddedilme korkusu da eklenince avuç içinin terlemesi, zor nefes alma ve konuşma güçlükleri gibi problemler kaçınılmaz olur. Bu güçlüklerle baş edemeyen kişilerin başarı şansı da azalır çünkü işverenlerin önemsediği konulardan olan kendine güven ve yetkinlik havası karşı tarafa aktarılamaz.

İş ilişkileri: Birçok iş pozisyonu için işe girmiş olmak yeterli değildir. Kişi sürekli etrafındakileri etkilemek durumunda olabilir. Birçok iş kolu için müşterileri hoş tutmak, anlaşmaları gerçekleştirmek, yatırımcıları cezbetmek ve ürünleri satmak en önemli anahtar bileşenlerdir. Birçok kişi için çok basit gibi görünen bir telefon cevaplama işi bile bazılarımıza reddedilme korkusu nedeniyle korkunç gelebilir. Benzer şekilde birilerini arayıp bir şeyler talep etmek de birçokları için imkânsıza eşdeğerdir.

Buluşmalar: İlk buluşmalar, özellikle tanımadığımız biriyle gerçekleşiyorsa neredeyse hepimiz için korkutucu gelir. Ancak kişide reddedilme korkusu varsa bu durum tam bir felakettir. Kişi buluşma süresince karşı tarafı tanımaya ve ikinci buluşmayı isteyip istemeyeceğine odaklanmak yerine, karşısındaki kişinin kendisini reddedip reddetmeyeceğini düşünmektedir. Bu nedenle konuşma problemleri, görünüşü hakkında takıntılı derecede endişe, yemek yiyememe ve hissedilir şekilde sinirli davranışlar kendini göstermeye başlar.

Evlilik: Evlilik hayatı hiç bitmeyen anlaşmalar ve uzlaşmalar serisinden oluşmaktadır. Her ne kadar iki kişi de birbirine uyumlu olursa olsun, her konuda birbirleri ile anlaşmaları imkânsızdır. Reddedilme korkusu ile yaşayan kişiler, kendi ihtiyaçlarını ifade etmekte güçlük çekerler ve çoğu kez dile getiremezler. Bunun yanında reddedilme korkusu terk edilme korkusuna da dönüşüp aşırı kıskançlık ve karşı tarafa güvenmeme gibi problemler oluşmaya başlar. Bu durum ilerledikçe kişi karşı tarafın telefonunu karıştırma, bilgisayarını ve sosyal ağlarda neler yaptığını takip etme gibi sağlıksız tutumlar sergilemeye başlar.

Yeni Kişilerle Tanışma: İnsanlar sosyal yaratıklardır ve toplum içerisinde temel sosyal ayrıntıları yerine getirmesi beklenir. Zamanımızın büyük bir kısmını tanıdığımız veya tanımadığımız kişilerle havadan sudan konuşarak geçiririz. Ancak bazen bu kısa konuşmalar ömür boyu sürecek dostluklar elde etmemizi sağlamaktadır. Eğer reddedilme korkusu ile yaşarsanız özellikle tanımadığınız kişilerle ve hatta bazen çok yakın olmadığınız arkadaşlarınızla bile bu tarz konuşmaları yapma eğiliminiz olmaz ve belki de hayatınızı değiştirebilecek bir kişi ile tanışma fırsatını kaçırırsınız.

Reddedilme Korkusuyla Yaşayan Kişilerin Genel Tavırlar

Sahtekarlık: Reddedilme korkusu yaşayan birçok kişi dikkatli bir şekilde kendilerine sahte bir hayat geliştirir. Bunun arkasında yatan düşünce; kendi gerçek dünyalarının reddedilmesinden korktukları için bir maske arkasında yaşamalarıdır. Ancak bu durum dış dünyanın kendilerine yalancı ve sahtekar olarak tanımasına neden olur.

İnsanları Memnun Etme: Her ne kadar çoğumuz sevdiğimiz kişileri memnun etme çabasında olsak da, reddedilme korkusuyla yaşayanlar bu durumu abartırlar. Kendilerine hiçbir yararı olmayacak ve hatta zarar verebilecek istekleri bile kolay kolay reddedemezler çünkü hayır demek onlar için çok zordur. Bazı durumlarda karşı tarafı memnun etme, karşı tarafın kötü davranışlarını onaylama şeklinde de olabilir. Karşı tarafı kaybetme korkusuyla yanlış olduğunu bildikleri hareketlere ses çıkarmaz hatta bazen böyle konularda dahi yardımcı olmaya çalışırlar.

İddiasızlık: Reddedilme korkusu taşıyan insanlar genellikle yüzleşmelerden kaçınmak için kendi yollarının dışına çıkarlar. Ne istediklerini sormaktan uzak dururlar ve kendi ihtiyaçları üzerine konuşmazlar. Bu konudaki genel eğilim kendi ihtiyaçlarının üzerini örtmeleri veya önemsemiyormuş numarası yapmalarıdır.

Ek olarak, reddedilme korkusu çoğunlukla kişilerin hayallerini kovalamalarına engel olur. Herhangi bir kişi için korkutucu gelebilecek şeyler, reddedilme korkusu olanları tam anlamıyla paralize eder. Memnun olamayacaklarını bilseler dahi, daha güvenilir hissettirecek alanlara kayarlar. Dünya turu atmak istesinizde, mükemmel bir roman yazmak istesenizde veya bir kişiye aşkınızı ifade etmek istesenizde reddedilme korkusu sizi hep durduracaktır.

Diğerlerinin reaksiyonu

Reddedilme korkusu kişileri güvensiz, etkisiz ve ezilmiş hale getirir. Aynı şekilde fiziksel olarak terleme, titreme, göz kontağı kuramama ve hatta iletişim becerisini yitirme gibi problemlere de yol açar. Peki, reddedilme korkusu yaşayan insanlar bu tavırları sergilerken, dış dünyanın kendilerine reaksiyonu nasıl olur.

Reddetme: İronik olarak reddedilme korkusu kendini gerçekleştiren kehanetlerden biridir. Psikolojide çok iyi bilinen bir gerçek vardır ki o da güvenin çekiciliği arttırdığıdır. 2009 yılında Florida’da yapılan bir araştırmaya göre, güven gelir düzeyimiz için neredeyse zekilik kadar önemli bir olgudur. Genel bir kural olarak, reddedilme korkusunun yarattığı kendine güven eksikliği, kişileri reddedilmeye daha yakın kılmaktadır.

Kullanma: Bazı insanlar sürekli olarak diğer insanların güvenli olmayan yönlerini ararlar. Reddedilme korkusu olan insanlarda, başka kişilerin kendi amaçları için kullanabilecekleri en potansiyel kişiler olarak göze çarpmaktadır. Uzman manipülatörler genellikle çok çekici, nazik ve yardımsever görünerek insanları nasıl etkileri altına alacaklarını çok iyi bilirler. Aynı zamanda etrafındaki kişilere her an terk edip gidecek imajı vererek sürekli reddedilme korkusu ile yaşatırlar. Böylelikle amaçlarına ulaşmak için karşısındaki kişileri avucunun içine alırlar.

Hayal Kırıklığı: Dünyadaki çoğu insan terbiyeli, dürüst ve içtendir. Karşınızdaki kişiyi reddedilme korkusuna hapsetmeseniz dahi birçok konuda yardımcı olmaya çalışırlar. Örneğin aile fertleri birbirinin güvenini kazanmak ve birbirlerine karşı açık olmak için çaba sarf ederler. Ancak reddedilme korkusu olan kişiler çoğu kez her tür yardım talebini veya sevgi göstergesini gelecekte terk edileceğinin bir sinyali olarak kabul ederler. Bu da karşı tarafı üzerek sinirlendirir ve sürekli tekrarlanması halinde büyük hayal kırıklıkları oluşturur.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     StrokeIt 9.5     Avedesk Bölüm2     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     NanoTeknoloji Nedir?     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Murat Günak kimdir?     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     Barkod Nedir?     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     MouseIMP Pro     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     Windows Vista Sidebar     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     H-racer ve Hydrogen Station     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Pardus Linux 2007 Beta 2     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Saab Bio Power     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Apple iPhone     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     10.000 Pardus     Mobility Radeon X1900     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Microsoft Virtual PC 2007     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Yahoo Messenger Vista !     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Kuantum Bilgisayarlar     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     F1'e geri sayım…     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Vista Aero Reloaded     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Yod'm 3D     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     AeroClear Glass for Vista Theme     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Türk insanına has Google Logoları…     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     NuSphere PhpED IDE     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Google Spreadsheets     İTÜRO     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Free Loader güneş pili     İTÜ Robot Olimiyatları     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Güneş Enerjisi Nedir?     Colin McRae: DIRT    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler