Kutu İçeriği:

â?¢ Back-UPS RS 1000VA

â?¢ İki adet IEC 320 C13 kablo

â?¢ Yazılım CDâ??leri

â?¢ USB Bağlantı kablosu

â?¢ Kullanım Kılavuzu

â?¢ Modem bağlantı kablosu

Üzellikler:

· Line-Interactive teknoloji (Voltaj Regülasyonu özelliği)

· 600W = 1000VA

· 6 Adet aküden çalışma, 2 adet akım koruma çıkışı

· RJ-45 Data Hattı koruması, Fax-Modem koruması

· Geniş Voltaj aralığı: (191 ~ 272 V)

· Tam yükte 13 Dk. , yarım yükte 26 Dk. besleme süresi

· Otomatik self test, kapatma ve voltaj regülasyonu

· Sesli Alarmlar: Aküden çalışma, Akü yetersiz, aşırı yük

· Akıllı Akü yönetimi

· Tekrar devreye alınabilir sigorta

· Aküden çalışıyor, Akü değiştir ve aşırı yük Led'leri

· USB üzerinden bağlantı ve Powerchute yazılımı

· 8 Saat içerisinde şarj

· Ağırlık: 14 Kg. , Boyutlar(YxGxD): 16. 51 x 9. 14 x 28. 45 cm

· Kullanıcı tarafından değiştirilebilen aküler

UPS Nedir?

Genel olarak tanımlamak gerekirse, ani voltaj değişimlerini(yıldırım anındaki gibi), telefon santralı gibi kritik yükleri ve elektrik şebekesinden gelen bozucu etkilerden(dalgalanma, parazitler) bağlı olduğu cihazları koruyan ve elektrik kesintisi sırasında devreye girerek enerji sağlayan cihazlardır.

Neden Gereklidir?

Bilgisayar gibi hassas aletlerin elektriğe karşı duyarlılıkları diğer aletlere göre daha fazladır. Bu yüzden düzenli bir elektrik akımı ile beslenmeleri hem parçaların ömrü hem de verilerin güvenliği açısından büyük önem taşır.

UPS Üeşitleri Nelerdir?

Off-Line: En basit ve temel seviyedeki UPS türüdür. Bu tip UPS'ler herhangi bir kesinti olmadığı sürece beklemede kalan, ancak bir kesinti anında devreye giren ürünlerdir. Gerilim akülerin üzerinden geçmediği için regülasyon yapamazlar. 2 ila 5 mili saniye arasında devreye girerler. Ancak daha kısa süreli dalgalanmalarda devreye giremedikleri için küçük güçlerde kullanılırlar.

Line Interactive: Kademeli olarak regülasyon yapan bu ürünlerde akü ve şebeke voltajın durumuna göre orantılı biçimde kullanılır. şebeke kesintilerinde off-line sistemlerde olduğu gibi role kontağından geçerek sistemi beslerler. Off-line ürünler gibi küçük güçlerde kullanılırlar.

Online: şebekeden tamamen bağımsız çalışan bu UPS'lerde şebeke gerilimi ne olursa olsun çıkış 220V 50Hz olarak sabitlenir. Frekans ve voltaj kararlılığı yüksek olan bu UPS'ler özellikle ofis ya da çoklu sistemlerin kullanıldığı yerlerde tercih edilir. Online UPSâ??ler tam anlamıyla kesintisiz güç kaynaklarıdır ve en stabil korumayı sağlarlar. Fakat her güzelin bir bedeli olduğundan, bu tarz UPSâ??lere sahip olmak için büyük paralar ödemeniz gerekiyor. Eğer ev kullanıcısı iseniz, bu yazıda tanıttığımız ürün gibi bir Line Interactive UPS almanız en mantıklı seçim olacaktır.

Ürünün kutusundan monitörü ve kasayı bağlamak üzere iki adet IEC 320 C13 kablo çıkıyor. Fakat UPSâ??yi şebeke elektriğine bağlamak için gereken kablo verilmemiş, bunun nedenini zaten hali hazırda bütün sistemlerde kasa ve monitör için kullanılan standart şebeke kablosunu kullanması olarak açıklayabiliriz. Bütün APC ürünleri Microsoft Windows XP işletim sistemine standat olarak tanıtılmış durumda ve denetim masası â?? güç denetimi bölümünden gerekli ayarlar yapılarak kullanılabilir hale getirilebiliyor. Aslında hiçbir yazılım yüklemeden veya ayar yapmadan da ürünü kullanabiliyorsunuz fakat batarya gücü iyice zayıfladığında sistemi güvenli biçimde kapatma seçenekleri çalışmayacağından uzun süreli elektrik kesintilerinde sisteminizin güvenliğini riske atmış olursunuz. Bu nedenle ürünle beraber gelen APC PowerChute Personal isimli yazılımı kullanmanızı öneririm. 6MB civarında sistem kaynağı tüketen bu yazılım, görevini son derece iyi yapıyor ve size detaylı bilgiler sunuyor. Bu yazılım ile, şebekeden sisteminize gelen voltaj değerini, sisteminizin anlık olarak tükettiği güç miktarını(Watt olarak), bataryanın şarj durumunu ve UPSâ??nin overvoltage, undervoltage, electrical noise ve UPS'nin kesintilerde devreye girip sisteminizi koruduğu zamanları istatistiksel olarak izleyebiliyorsunuz. Ürün voltaj aralığı olarak 191 ile 272 volt aralığında seçeneklere sahip. Siz istediğiniz değerleri seçerek bu voltajlar arasında gerilimin sabit tutulmasını sağlayabiliyorsunuz.

Ürünün ön bölümünde; Power On: şebeke gücünde ve hazır durumda, On Battery: kesinti durumunda ve batarya gücünde, Overload: Aşırı yüklenme, Replace Battery: Batarya değişim uyarısı ve açma-kapama tuşu bulunmakta.

Arka kısmında ise;

1) Bilgisayara USBâ??den bağlanan data girişi

2) Dışarıdan ekstra olarak bağlanabilen APC 24V akü besleme girişleri

3) Fan

4) Üst çıkışa telefon jackı, alt çıkışa bilgisayarın modem girişinin bağlandığı telefon hat girişleri

5) Benzer şekilde üst çıkışa network girişinin, alt çıkışa da bilgisayara giden network girişinin takıldığı 10/100 base-T network girişleri

6) 6 adet korumalı elektrik çıkışı + 2 adet beyaz renkli yüksek voltaj koruması(bu portlardan bağlanan cihazların batarya ile ilişkileri olmuyor yanlızca yıldırım gibi ani voltaj değişimlerini absorbe edip düzenleyecek şekilde çalışıyorlar. )

7) Acil durumlarda aleti sıfırlamak ve bağlantıyı kesmek için kullanılan reset düğmesi

8) şebeke elektriği bağlantı noktası

bulunmakta.

APC firmasının ürettiği son teknoloji ürünü kaliteli PSUâ??larından birisi olan Back-UPS RS 1000VA ülkemizde 340YTL gibi rakiplerine oranla yüksek sayılabilicek bir fiyattan satılıyor. 1 ay deneme fırsatı bulduğum ürün için kesinlikle mükemmel diyebilirim. Size bu sayfalardan en güzel ürünleri tanıtmayı uygun görüyoruz, işte bu da onlardan birisi olarak karşımızda. Eğer Line Interactive bir UPS almak istiyorsanız bu ürüne kesinlikle bakmanızı öneririm. â??Ucuza para verecek kadar zengin değilim�? sözü kalitenin haklı bir bedeli olacağı gerçeğini en güzel şekilde anlatıyor. 14KG ağırlığındaki ürünün malzeme kalitesi üst düzeyde ve 10m yükseklikten yere bile atsanız hiçbirşey olamayacakmış gibi bir his veriyor. Odanızda beyaz rengi ve kaliteli kasasıyla gayet şık duracak olan ürün, görevini de tam anlamıyla yapıyor. Kullandığım sistem monitör dahil ortalama 210W güç tüketiyor ve kesinti durumunda bilgisayarı yaklaşık 10-12dk civarında açık tutabiliyor. Bu çalışmakta olduğunuz dökümanı kapatmak veya yeni başlamışsanız bile bir CD-DVD yazma işlemini tamamlamak için fazlasıyla yeterli bir süre. Eğer monitörü kapatırsam sistemim 90W civarında güç tüketiyor ve bu durumda 20dkâ??yı aşan bir süre boyunca bilgisayarı açık tutabiliyor. Bataryanın gücü %10â??un altına indiğinde ise, PowerChute yazılımının kontrolünde sistem hibernate durumuna alınıyor. Elektrik geldiğinde otomatik şarj sistemi devreye giriyor ve tamamen bitik bir batarya yaklaşık 5 saat gibi bir sürede şarj ediliyor.

Ürünün ön tarafındaki kapağını açarak hızlı biçimde değiştirilebilen aküleri de artı bir özellik. Kullandığım 1 aylık süre içerisinde gayet memnun kaldığım bu ürünü, bilgisayarına değer veren ve ona gözü gibi bakan bunun yanında da gerçekten kaliteli bir kesintisiz güç kaynağına sahip olmak isteyen herkese öneririm. Muadillerine göre yüksek olan fiyatının karşılığını hakkıyla verdiğini düşünsem de, yine de daha ucuz olabilirdi diyerek 100 tam puanından 5 puancık kırıyorum.

Kategoriler:
Etiketler: Windows

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     StrokeIt 9.5     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     Avedesk Bölüm2     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     NanoTeknoloji Nedir?     Murat Günak kimdir?     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     Barkod Nedir?     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     MouseIMP Pro     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     H-racer ve Hydrogen Station     Windows Vista Sidebar     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Pardus Linux 2007 Beta 2     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     Saab Bio Power     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Apple iPhone     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     10.000 Pardus     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Mobility Radeon X1900     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Microsoft Virtual PC 2007     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Kuantum Bilgisayarlar     Yahoo Messenger Vista !     F1'e geri sayım…     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Vista Aero Reloaded     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Yod'm 3D     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     AeroClear Glass for Vista Theme     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Türk insanına has Google Logoları…     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     NuSphere PhpED IDE     Google Spreadsheets     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     İTÜRO     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Free Loader güneş pili     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     İTÜ Robot Olimiyatları     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Güneş Enerjisi Nedir?     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Motorlarda Piston Tipleri ve Kullanılan Malzemeler     Colin McRae: DIRT     Geleceğin Yakıtı, Hidrojen Nedir?    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler