Her halde bu yazıyı okuyan sizler arasında belgesel izlemeyeniniz yoktur. En azından ben böyle olmasını umuyor ve böyle kabul ediyorum. O zaman sizin de bildiğiniz gibi her hayvan yaşamak için kendine yuva yapar sonra beslenmek için kimileri av yapar bazıları ise otlarla yetinir. Su ihtiyacını karşılamak için hepsi en yakınındaki su kaynağını kullanır. Kendi nesillerini devam ettirebilmek için uygun bir eş arayıp bulurlar ve üreyerek nesillerinin devamlılığını sağlarlar. Peki, hayvanlar yaşamlarında bunları yaparlar zaten biliyorsunuz. Fakat günümüz insanları yani biz nasıl yaşıyoruz? Bence biz bu kadar bile olamıyoruz neden mi?

Bizde beslenmek için evde yemek yapıp yiyoruz. Bir telefon kadar yakın olan su şirketlerinden sipariş verip suyumuzu da içiyoruz. Zamanı geldiğinde annelerimizin de hiç azımsanmayacak olan o baskısıyla evlenip yuva kuruyoruz ve neslimizi devam ettiriyoruz. Sizi bilmem ama ben henüz üst taraftaki paragrafla bunun arasında hiçbir fark göremedim. Madem öyle bizi onlardan ayıran şey nedir? Cevabı çok basit "hedef", "ideal" . . . Ve siz buna artık ne isim vermek isterseniz o.

Hiç düşündünüz mü "benim hedefim ne?" diye. Sanırım bunu hiç düşünmediniz. Belki de evlenmeyi, bir mesleğe kavuşmayı ve hatta yemek yemeyi bile hedef sananlar olmuştur içimizde. Hadi ama biraz gerçekçi olun mutlaka bunları düşünmüşsünüzdür. Bence bunları bir an önce bir daha geri dönüş yapmayacak şekilde çıkarın aklınızdan. Ben gerçek hedeflerden bahsediyorum. Mesela köydeki bir çiftçinin yurt dışına açılmak istemesi bir hedeftir. Ya da bir inşaat mühendisinin adından yüzyıllar boyu bahsettirecek güzellikte bir yapı inşa etmesi bir hedeftir. Bunları istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

Artık kendinize bir hedef koyun mutlaka ve bunu yaparken "ben bunu nasıl yapabilirim", "bunu yapmak imkânsız" gibi düşüncelerden kesinlikle uzak durun. Unutmayın zamanın da Newton da yerçekimi kanunu ya da bulduğu diğer kanunlar için imkânsız deseydi şimdi ben burada onun ismini yazıyor olmazdım. Bu yüzden imkânsız diye bir şey yoktur sadece insanın nefsine zor gelen şeyler vardır. Sizler bunu kesinlikle yapabilirsiniz. Sokağa çıktığımda "benim hedefim en büyük olmak" diyen insanlar görebilmek dileği ile. . .

Not: Erdal Demirkıran'ın kitabından derlemedir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi