Düztabanlık hastalığı belirtileri erken yorulma, ayaklarda sık ağrı, içe basma ve dizlerin birbirine çarpması ve bununla birlikte bel ağrıları görülmektedir. Yaş ilerledikçe ise; ayaklarda şekil bozukluğu ve bel kısmında kireçlenme görülür. Ayrıca yürümede bozuklukta görülebilmektedir.

Düztabanlık tedavisinde; ilk tedavi yöntemi ayakkabı değişikliğidir. Ayakkabı tabanı destekleyici ayağın şeklini düzeltici tabanlar kullanılabilir. Bu değişiklikle sorun giderilmiyorsa cerrahi müdahaleyle ayağın şekli düzeltilebilir.

Çocuklarda düztabanlık ise yanlış yürüme problemleri, aşırı hızlı yada yavaş yürüme gibi problemlerle ortaya çıkar. Çocuklukta kullanılan doğru ayakkabılar bu problemin çözümü için en doğru tedavi yöntemidir. Düztaban olan kişiler, ayakkabı seçerken içi doldurulmuş ayağa destek veren ayakkabı seçilmelidir. Kişiler yumuşak topuklu ayakkabılar giymelidirler. Çok topuklu ayakkabılar bel rahatsızlıklarına, az topuklular ise diz ağrılarına neden olabilir. Ayrıca geniş ayakkabılar tercih edilmeli, ayakkabının ön bölümü ayağı sıkmayacak şekilde olmalıdır.

Düztabanlı kişiler günlük ayakkabılarda ayağın iç doluluğunun olduğu esnek ayakkabılar tercih etmelidirler. Spor ayakkabılar da ise yumuşaklık ve destek arttırılmalıdır.

Düztabanlık tedavi edilmezse birçok sorunla karşı karşıya kalır. Her zaman yürüdüğü mesfeyi yürüyememe, ayak eklemlerinin deforme olmasına, topuğun şekil bozukluğuna, diz ağrılarına, bel ağrılarına, hatta baş ağrılarına bile neden olabilir. Ayrıca tedavi edilmezse, ayak önce şekil değiştirir daha sonrada parmaklarda şekil değişikliği görülür.

Düztabanlık rahatsızlığı ne kadar ilerlerse ayakta ve dizde ayrıca ayak topuğunun ayağa batıyormuş gibi bir acıya neden olur. Bu nedenle öncelikle doğru ve destekli ayakkabılar giymeli, ayağımızı sıkan yada bizi yoracak aşırı topuklu ayakkabılardan kaçınmalıyız.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi