02/12/2014 0:56
Günümüzde her kesimden insan ev sahibi olmak için çalışmaktadır. Konut fiyatlarının yüksek olması nedeni ile çoğu insan ev sahibi olamamakta, hayatları boyunca kirada oturmaktadır. Kira öder gibi ev sahibi olmak TOKİ ile mümkün olan bir durum olsa da, son günlerin en popüler konut kredisi olan mortgage sayesinde kolaylıkla ev sahibi olunabilmektedir.

Peki her kesimden insanın kullandığı bu mortgage kredisi nedir?

Mortgage; kelime anlamı olarak ipotekli satış anlamına gelmektedir. Mortgage sistemi adından da belli olduğu gibi ipotekli konut satımı demektir. Kısaca sistemi özetlersek banka bizim yerimize konutu satın alır, taksit kolaylığı sağlayarak evi bize satar. Bu sayede kira öder gibi ev sahibi olmak mümkündür.  Mortgage kredisi ile konut kredisini aynı sanan pek çok vatandaş bulunmaktadır. Her iki kredinin de amacı vatandaşı ev sahibi yapmak olsa da aralarında büyük farklar bulunmaktadır. Konut kredisinde taksitlendirme mortgage kredisine oranla daha azdır. Konut kredisinde 2 veya 3 yıl vadeli kredi sağlayabilirken mortgage kredisinde 30 veya 40 yıla kadar vadeli krediye sahip olabilirsiniz. Konut kredisinde taksitte aksamalar olduğunda krediyi çektiğiniz banka size 1 yıl müddet tanımaktadır. 1 yıl içerisinde taksitlerinizi düzene sokamaz iseniz konutunuza el koyulmaktadır. Mortgage kredisinde taksit aksamalarında banka o güne kadar ödediğiniz peşinatı ve taksitleri size geri ödeyerek evinizi açık arttırma ile satmaktadır.

Konut kredisinde banka size konutun değerini öder, siz evi satıcıdan peşin para ile alırsınız. Dolayısı ile ev sizin olmuş olur.

Mortgage kredisinde banka evi sizin yerinize satın alır, taksitiniz bitene kadar ev tamamen size ait olmaz. Ayrıca mortgage kredisinde konutun yüzde yirmi beşini peşin olarak cebinizden ödemeniz şart. Konut kredisinde faiz oranları sabittir. Yani ülke ekonomisi değişse de siz krediyi aldığınız faizi ödemeye devam edersiniz. Mortgage sisteminde ise iki tip faiz oranı bulunmaktadır. Sabit faiz veya değişken faiz. İster sabit faiz kullanırsınız, isterseniz ekonomi değiştikçe faiz oranlarınızı değiştiren değişken faiz oranlarını tercih edersiniz.

Çoğu insan mortgage kredisi ile ev sahibi olup, evini kiraya verip veremeyeceğini merak etmektedir. Mortgage kredisi ile aldığınız evi kiraya verebilirsiniz. Çoğu insan mortgage kredisini bir yatırım olarak görmekte, kredi ile aldıkları evi kiraya vererek kredi taksitlerini ödemektedir.  Mortgage sistemi günümüzde oldukça yaygın kullanılmakta, sistem sayesinde uygun taksitler ile bütçeler zorlanmadan ev sahibi olunmaktadır. Sizde ev sahibi olmak istiyorsanız bankaların mortgage kredilerini incelemelisiniz.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi