Google da resim arama sonuçlarına renge göre filtre özelliği eklendi. Örneğin kırmızı renkte bir kuş görseline ihtiyacınız var. O zaman arama yaptığınızda adres satırında http://images. google. com/images?q=bird&imgcolor=red şeklinde ufak bir eklemeyle aramak istediğiniz rengin ingilizce ismini yazmanız yeterli. Bu şekilde karşınıza kırmızı renkte sonuçlar geldiğini göreceksiniz. İlk deneme olarak araba resimleri arattım ve imgcolor=blue http://images. google. com/images?q=araba&imgcolor=blue dediğimde mavi araba sonuçlarıyla karşılaştım. Gerçekten güzel ve kaliteli bir özellik. Kullanabileceğiniz renkler şu şekilde ayarlanmış "red" with "blue", "green", "teal", "purple", "yellow", "orange", "pink", "white", "gray", "black" ve "brown". Resim aramalarında pek çok kişinin oldukça işe yarayacağından eminim.

Aslında bu özelliğin eklenmiş olmasına çok da şaşırmadım diyebilirim. Resim ve özellikle fotoğraf üzerine yapılan çalışmalar oldukça yoğunlukta. Hatta renk dışında yüz tanıma alanınnda da çok yoğun çalışmalar mevcut. Yeni fotoğraf makinelerinde de yüz tanıma sistemleri standart haline gelmeye başladı bile. Hatta gülümsediğinizi bile anlayıp ona göre çekim yapabilme kaabiliyetine sahip cihazlar satılıyor. Google ın bu yeni eklediği renk özelliği de bu çalışmaların ilk aşaması olarak karşımıza çıktığını düşünüyorum. Şuanda kullandığımız teknolojiler ve internet sitelerinin sahip olduğu yetenekler Web 2. 0 olarak adlandırılıyor. Bundan sonraki yeni gelecek sistemler Web 3. 0 olarak hayatımıza fazlasıyla girecek. Bu yenilikler arasında fotoğraf aramalarının çok daha gelişeceğinden hiç şüphem yok. Gün gelecek birisine ait fotoğraf aradığınızda o kişiye ait çok sayıda sonuç karşınıza çıkacak. Bunu alt yapı çalışmalarını da takip etmekteyim.

Apple firmasının iPhoto yazılımını yeni sürümünde fotoğraflarınızı düzenlerken yüzleri otomatik tespit edip, bir fotoğrafta o kişiye isim verdiğinizde tüm klasörden o kişiye ait fotoğrafları bulması yukarda bahsettiğim arama sonuçlarında bu işlemin pek de hayal olmadığının bir kanıtı. (buradaki videoyu incelemenizi öneririm). Tabi bu kişiye özel aramalar yalnızca fotoğrafla sınırlı olmayacak. Arkadaşlarımız, sıklıkla gittiğimiz mekanlar, yapmaktan hoşlandığmız hobiler vb. çok sayıda bilgilere de zamanla ulaşabileceğimiz muhtemel. Tabi bu yeniliklerin kişilerin özel hayatlarına saygı ve gizlilik kurallarının neresinde yer alacğı ve ne şekilde kullanılacağını zamanla göreceğiz. Bu sistem içinde çok fazla yer almak istemeyenler için küçük bir tavsiye Facebook vb. arkadaşlık sitelerinde kişisel bilgilerinizi fazla paylaşmamız. Aklınıza bu tarz siteleri zan altında bırakmıyormusun gibi bir görüş gelebilir. Haklısınız ancak bu sitelerin çok da masum düşüncelerle son derece gelişmiş bu sistemleri yaptığını düşnmüyorum. Şuan internette kullandığımız her servis büyük firmaların ve birilerinin planladığı hedeflerin birer parçası. zamanla bu gelişmeleri göreceğiz.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi