02/12/2014 0:50
Şenol Güneş, Türk futboluna damga vurmuş bir spor adamıdır. Eski kaleci, günümüzün de teknik direktörüdür. Türkiye A Milli Futbol Takımı, yaşadığı en büyük başarıyı, Şenol Güneş ile gerçekleştirmiştir. Bu başarı, 2002 yılında gelen Dünya 3. lüğüdür. Peki, kimdir Şenol Güneş?

Futbolculuk Yılları

Şenol Güneş, henüz çok genç iken basketbola meraklı bir çocuktur. Ancak Trabzon şehrinde futbola verilen önemden dolayı basketbol hep geri planda kaldığı için, kendisini ister istemez futbol maçlarının içinde buldu. Futbol kariyerine, Erdoğdu Gençlik'te başlayan Şenol Güneş, kalecilik mevkisinde oynamaktaydı. Henüz daha 17 yaşındayken, Trabzonspor'un amatör takımına geçiş yaptı. Ardından Sebat Gençlik’e transfer olan Güneş, profesyonel futbolculuk kariyerine ilk adımını burada attı. Aynı zamanda ilk parlamasını da, burada yapan kaleci Şenol, bir yandan da öğrenimine devam etmekteydi.

1972 yılına gelindiğinde, Trabzonspor'a tekrar dönen Şenol Güneş, o sırada 20 yaşındaydı ve Eğitim Enstitüsü'nde öğrenimine devam etmekteydi. Turgay Semercioğlu ile birlikte, öğle aralarında dahi koşu antrenmanları yapan Güneş, bu tarihlerden itibaren neredeyse 15 yıl boyunca Trabzonspor bünyesinde kalecilik yaptı. Trabzonspor'un patlama yaparak defalarca şampiyon olduğu yıllarda, altı kez şampiyonluk başarısı yakaladı.  Şenol Güneş, Türk spor tarihi açısından da önemli bir rekoru kırarak, birinci lig statüsünde, 1112 dakika boyunca kalesinde gol görmeyen, en uzun süre gol yememe rekorunun sahibi oldu. Kalecilik konusunda bu mesleği pek sevmediği anlatılsa da, Şenol Güneş'in işini çok iyi yaptığı aşikardı.

Şenol Güneş, Türk Milli Takımı'nın formasını ise ilk defa 31 Ekim 1976 tarihinde giydi. Malta'ya karşı oynanan bu maç, Şenol Güneş'in ilk milli maçıdır. Güneş, milli formayı 31 kez giymiştir. Bu maçların 5'inde ise, sahaya kaptan olarak çıkmıştır.

Teknik Direktörlük Yılları

Şenol Güneş, kalecilikte gösterdiği başarısını, teknik direktörlük kariyerine de fazlasıyla yansıtmıştır. Trabzonspor'un başında ligde başarılı sezonlar geçiren Güneş, en büyük başarısını ise milli takımlar düzeyinde yaşamıştır. 2002 Dünya Kupası organizasyonunda, Türkiye A Milli Futbol Takımı'nı Dünya 3. sü yaparak, bu anlamda milli takımın bu güne kadarki en büyük başarısını yaşatmıştır. Bu başarıdan dolayı UEFA, Şenol Güneş'i 2002 yılının en iyi teknik direktörü olarak belirlemiştir.

2003 Konfederasyon Kupası'nda da 3. lük başarısı kazandıran Şenol Güneş, Euro 2004 elemelerinde yaşanan kötü sonuçlar sonucu görevini bırakmak zorunda kalmıştır. Ardından nispeten kötü bir Trabzonspor dönemi yaşayan Güneş, daha sonrasında F. C. Seol takımı ile anlaşmıştır. FC Seoul'ü 2. yapan ve play - off'lara çıkaran Güneş, bu ayakta büyük bir başarı elde edememiştir.

Kronolojik Olarak Çalıştırdığı Takımlar;

1988 - 1989; Trabzonspor

1989 - 1990; Boluspor

1992 - 1993; İstanbulspor

1993 - 1997; Trabzonspor

1997 - 1998; Antalyaspor

1998 - 1999; Sakaryaspor

Trabzonspor, 2005 yılının Ocak ayında Şenol Güneş'i tekrar takımın başına getirmiştir. 3. 5 yıllık bir sözleşme ile bu göreve gelen Şenol Güneş, daha sonra görevinden istifa etmiştir.  Milli takım görevi ise, 16 Ağustos 2000 tarihinde başlamıştır. Bu göreve geldikten sonra, 48 yıldır Dünya Kupası'na gidemeyen milli takımı Dünya Kupası'na götürmüş ve başarılarla dönmüştür. 6 Mart 2004 tarihinde de bu görevinden ayrılmıştır. Ayrıca Şenol Güneş, "UEFA Yılın Takımı"'na teknik direktör olarak seçilen ilk Türk teknik adamdır. Ayrıca, Dünya klasmanında Türkiye A Milli Futbol Takımı'nı 7. sıraya oturtan tek teknik adamdır. Türk futbol tarihine, bu başarıları ile geçmiştir.

Şenol Güneş, 2012 - 2013 sezonunda yeniden Trabzonspor teknik direktörlüğü görevine gelmiş, ancak 27 Ocak 2013 tarihinde görevinden istifa etmiştir.

Şenol Güneş, son olarak 29 Mayıs 2014 tarihinde Bursaspor ile sözleşme imzalamıştır.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi