Otomotiv sektörünün sürekli olarak gelişiyor olması ve bu endüstrideki teknolojinin her gün daha ileriye gitmesi ile, yeni çıkan son teknoloji arabaların bir çoğunda, otomatik vites özelliği görülmektedir. Otomatik vites kullanma ihtiyacı ise, sadece yoğun trafik içinde sürücüye kolaylık olması yönünden değil; aynı zamanda yakıt tasarrufu açısından da kullanıcının bütçesine faydalı olması sebebiyle ortaya çıkmıştır.

Otomatik vitesli araçların piyasaya çıktığı ilk zamanlarda, vites değiştirme özelliğinin arabanın beyninin inisiyatifine bırakıldığı sistemler düşünüldüğünde, o günün şartlarına göre çok fazla yakıt tüketimi gerçekleştiği, açık bir gerçektir. Fakat her geçen gün kendini çok daha ileri götüren otomotiv endüstrisi, otomatik vites aksamlarını ve bununla bağlantılı olan ekipmanları daha fazla elektronik sistemler ile donatmaktadır. Bu şekilde, tork ve hızlanma devirlerini de daha çok göz önünde bulunduran elektronik sistem, olması gereken en uygun durumda vites değişimini sağlayarak hem yakıt, hem de diğer açılardan aracı çok daha iyi şekilde yönlendirebilmektedir.

Araba alımı yapılmadan önce sürücüler, alacakları her araba için tek tek ve ayrı ayrı bilgi toplamakta, kullanıcılardan tavsiyeler dinlemekte ve çeşitli kıyaslamaları kafalarında yapmaktadırlar. Bu kıyaslamalar yapılırken, belki de en çok dikkat edilen özelliklerden biri de, otomobilin ne kadar yakıt tüketimi yaptığıdır. İncelenen arabanın 100 kilometrelik mesafede kaç litre yakıt tükettiği, buradan yola çıkarak da ne kadarlık bir paraya, ne kadarlık bir mesafe alınabileceği hesapları yapılmaktadır. Diğer yandan, şehir içi trafikte de rahat etmek ve konforlu sürüş sağlamak için uygun arabayı seçmek isteyen sürücüler, otomatik vitesli araçların yakıt tasarrufu konusunda başarılı olması ile ilgili oldukça hassastırlar. Sırf bu sebep bile, göze hoş gelen arabaların alınmaması için bir temel oluşturabilir.

Sonuçta, hızla gelişen otomotiv endüstrisi ile birlikte, hayatın içinde artan trafik yoğunluğu ve bağlı olarak trafikteki araba sayısının çoğalması, beraberinde birçok sıkıntıyı da getirmekte iken, en önemli iki kıstastan biri olan yakıt tasarrufu ve konfor özellikleri, mutlaka aynı araçta buluşabilmelidir. Buradan yola çıkarak, bilhassa C sınıfı araçlarında aranan otomatik vites özelliği, ve yine bu özellik paralelinde şanzımanın olmayışı, performans artışı gibi nitelikler arabalarda istenirken, diğer yandan da yakıt konusunda tasarruf etmek bir başka önemli hedeftir. Yeni araba alan tüm sürücüler ya da sürücü adayları, özellikle bu niteliklere dikkat edeceklerdir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi