02/12/2014 1:04
1989 HTML dil geliştiricisi olan, Tim Berners- Lee dünya çapında paylaşılacak bir sistemin yaratıcısı olarak bilinmektedir. Web'in kurucusu ve geliştiricisi olan Tim Berners- Lee, ilk ağ tarayıcısını (world-wide-web) 1990 yılında geliştirmiştir. 1994 yılında ise ağ ile ilgili belirli standartları açıklamak için, W3C'yi kurmuştur. W3C başkalığı halen Tim Berners- Lee de olup, insanlık için büyük bir gelişmeye katkıda bulunduğu için, 2004 yılında ingiltere kraliçesi tarafından sör unvanı verilmiştir.

Tim Berners- Lee şuan, MIT kıdemli araştırmacı ve southampton üniversitesinde profösör olarak çalışmaktadır. Ayrıca W3C'nin kurucu başkalığını yapmaktadır.

1976 yılında Oxford'dan mezun olan Tim Berners- Lee , ilk mucitlik girişimine kaynak makinası, TTl kapıları, M6800 işlemcisi ve eski bir televizyon ile kendi bilgisayarını yapmıştır.

Tim Berners- Lee 1980 yılında yazılım mühendisliği danışmanı oldu. Daha sonra Cenova' daki Avrupa Parçacık Fiziği laboratuar'ında insan beyni gibi çalışan yani, bir çok işlemi aynı anda yapabilen ve yaptıklarını saklayabilen bir program geliştirmiştir. Bu program sayesinde WEB'i geliştirmiş ve bugüne kadar hala da gelişmeye devam etmektedir.

Program gelişmindan daha sonra World-Wide-Web adlı hypertext projesini çıkarmış ve bu proje öncelikle hypertext belgeleri insanların bilgilerini birleştirerek çalışmalarına olanak sağlamak amacı ile yapılmıştır.

İlk www (World-Wide-Web) sunucusu 1990 yılında yazılmış olup, HTML (hypertext) belge formatlama dilinin ilk sürümünü yazmıştır ve kısa süre sonra internette yayınlamıştır. Daha sonra URI, HTTP, HTML gibi dili, bir çok kişinin yardımı ile geliştirmiştir. MIT bilgisayar Bilimleri Laboratuarı yöneticisi olan Michael Dertouzos desteği ile www Consortium'u kurulmuştur.

1999 yılında time dergisi tarafından 100 zeka arasına Tim Berners- Lee'yi dahil etmiş olup, bir çok ödül ve ünvan sahibi olmuştur.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi