ABD'’li müzisyen, gitarist, söz yazarı ve besteci.

Tam adı Richie Stephan Sambora olan Sambora, 11 Temmuz 1959 tarihinde Polonyalı Adam C. Sambora ve İtalyan Joen Sienila’nın çocuğu olarak dünyaya geldi. New Jersey’de büyüdü. Jimi Hendrix’in ölümünden sonra 1970 yılında 11 yaşındayken gitar çalmaya başladı. İlk grubunun adı “Richie Sambora and Friends’di. Asıl ününü Bon Jovi grubunun gitaristliğini yaparak kazandı.

Bon Jovi’ye Katılması

Sambora’nın “Message” grubu ile çaldığı esnalarda Bon Jovi grubunun kurucusu ve isim babası Jon Bon Jovi, o sıralar yeni kurduğu grubuna deneyimli bir gitarist arıyordu. O yıllarda küçük gruplara konser veren Bon Jovi’nin bu konserlerinden birinde izleyiciler arasında Richie Sambora’da bulunuyordu. Konserden sonra Sambora Jon Bon Jovi’nin yanına giderek beraber çalmayı teklif etti. Jon Bon Jovi neden olmasın diyerek açık kapı bıraktıktan sonra oradan ayrıldı, sonraki günlerde Sambora hakkında daha çok bilgi topladı ve birkaç gün sonra Richie Sambora’yı arayarak teklifini kabul ettiğini iletti. İlk provalarında Sambora diğer Bon Jovi üyelerinin beğenisini kazandı ve böylece 1983 yılında Bon Jovi grubuna katılmış oldu.

Bon Jovi Kariyeri

Richie Sambora Bon Jovi’yle bugüne kadar 12 stüdyo albümü ve 5 konser&derleme albümüne imza attı. Grup 21 Ocak 1984’'de “Bon Jovi” isimli ilk albümünü yayınladı. Richie Sambora’nın gitar solosuyla dikkat çektiği “Runaway” şarkısı grubun ilk hiti oldu. Grup bu albümde istediği satış rakamını yakalayamasa da, çıktıkları turnede büyük ilgi gördü. ABD’de Scorpions gibi efsane grupların alt grubu olarak sahne aldı. Bu albümden sonra grup ikinci albümleri için hazırlıklara başladı ve 1985'’in Mart’ında “7800° "Fahrenheit"” isimli albümü çıkardı. Bu albümden sonra grup, “Ratt” grubunun alt grubu olarak 6 aylık bir turne gerçekleştirdi. Fakat grup istediği çıkışı bu albümle de yakalayamadı.

18 Ağustos 1986 ise Bon Jovi için bir dönüm noktası oldu. O tarihte çıkardıkları “Slippery When Wet” albümü grubu dünya çapında üne kavuşturdu. Şu an klasik olarak anılan albümde günümüzde hala dillerden düşmeyen “You Give Love a Bad Name, Livin' on a Prayer, Wanted Dead or Alive ve Never Say Goodbye” gibi şarkılar yer alıyordu. Albüm birçok ödülü de beraberinde getirdi. MTV ve Bilboard dergisi gibi otoritelerden önemli ödüller aldı. Albümden sonra turneye başlayan grup, turne boyunca tam 200 konser verdi. 1987 yılında İngiltere’de ana grup olarak katıldıkları Donnington-Monsters of Rock festivalini 70. 000 seyirci izledi ve festival o güne kadar ki en fazla katılımın gerçekleştiği Donnington-Monsters of Rock festivali olarak tarihe geçti.

Bu albümden sonra grup yakaladıkları başarının tesadüf olmadığını göstermek için yeni albüm hazırlıklarına başladı. Yeni albümde Richie Sambora’nın vokalistlik yapacağı söylentisi yayılsa da bu gerçekleşmedi. 13 Eylül 1988 tarihinde ise “New Jersey” albümü çıktı. Albüm Slippery When Wet’i aratmayacak güzellikteydi. Birçok hit çıkarmayı başaran albümde “Bad Medicine, Born To Be My Baby, I'll Be There For You, Lay Your Hands On Me ve Living In Sin” gibi popülerliği halen devam eden şarkılar vardı. Aynı zamanda Jon Bon Jovi ve Richie Sambora MTV müzik ödüllerinde büyüleyici bir akustik performans sergilediler. Bu performansları “MTV Unplegged” serisine ilham kaynağı oldu. 2 yıl süren toplamda 232 konser verdikleri turne sonrası ise grup içinde büyük sorunlar başladı. Turne esnasında sık sık kavga ettikleri söylentileri vardı. Turne sonunda tüm üyelerin ayrı uçaklarla ayrılmaları ise bunu doğrular nitelikteydi.

Richie Sambora ileride o zamanları şöyle anlatacaktı: "”Geriye dönüp o zamanlara baktığımda çok kötü olayların olduğunu hatırlıyorum. Turne bittiğinde hepimiz birer yaşayan ölüye dönmüştük. Turne bittiğinde birbirimize güle güle bile demedik. Hepimiz farklı uçaklara bindik. Kimse umursamıyordu. "” 1990-1991 yıllarına gelindiğinde grup içindeki ipler tamamen koptu. Grup üyeleri biribirleriyle görüşmüyordu. Mecburi verdikleri birkaç konserin kulisinde bile ayrı ayrı odalarda duruyorlardı. Grup üyeleri kendi solo projeleri üzerine çalışmaya başladı. 1990’da Jon Bon Jovi “Blaze of Glory” isimli aynı zamanda Young Guns II filminin soundtracki olan solo albümünü çıkardı. 1991 yılında ise Richie Sambora “Stranger In This Town” isimli solo albümünü çıkardı.

Sıkıntılı geçen bu dönemin ardından Jon Bon Jovi, ani bir kararla grubu yeniden toplama kararı aldı. Üyelerin birbirleriyle yüzleşmesini ve aralarındaki sorunları çözmesini istedi. Bu süreç 3 ay sürdü. Ricihe Sambora ilerleyen günlerde o günler için şöyle söylecekti: “"New Jersey turnesinin ardından tükenmiştik. Müzik dünyasından da bir birimizden de bezmiştik ama hiç bir zaman bir birimiz için senden nefret ediyorum kelimesini kullanmadık. Hep neden sorusunu sorarak işleri yoluna koymak için çaba sarf ettik. Bu şekilde bitmeyeceğini biliyordum nasıl ve ne zaman olacağını bilmiyordum; ama yeniden bir araya geleceğimiz biliyordum. "” Bu sürecin ardından grup 3 Kasım 1992’de “"Keep The Faith"” albümünü satışa sundu. Bu albümün turnesinde daha önce gitmedikleri ülkelere de giden grup 13 Eylül 1993 tarihinde İstanbul İnönü Stadı'nda da Türkiye’deki ilk konserini verdi. Richie Sambora bu albümde uzun gitar sololarıyla dikkat çekti. 1994 yılında grup derleme bir albüm olan “Cross Road”ı çıkardı. Ayrıca albümde Always ve Someday I'll Be Saturday Night adlı iki yeni şarkıda vardı. Always şarkısı Bon Jovi kariyerinin en başarılı hiti oldu. Hala en sevilen Bon Jovi parçalarının başında gelir.

Bon Jovi 1995 yılında “These Days” albümünü çıkardı. Richie Sambora’nın gitar tonlarıyla dikkat çektiği albüm Bon Jovi’nin en olgun albümü kabul edilir. Bu albümden sonra grup Londra’da Wembley Stadyum’unda 3 gece üst üste kapalı gişe konser verdi. Bu konser birçok kişi tarafından gelmiş geçmiş en önemli Bon Jovi konseri kabul edilir. Bu konser daha sonra “Live From London” adı altında DVD haline getirildi.

(Sambora Wembley Konseri'nde)

1997 yılında grup üyelerin solo çalışmalarına ağırlık vermesi için ara verdi. 1997 yılında Jon Bon Jovi “Destination Anywhere” albümünü çıkardı. Richie Sambora ise 1998 yılında ikinci solo albümü olan “Undiscovered Soul'”u yayınladı.

1999'’da tekrar bir araya gelen grup, 2000 yılında "“Crush"” albümünü yayınladı. Bu albümdeki “It’s My Life” şarkısı akıllara kazınan Bon Jovi hitlerinden biri oldu. Bunun yanı sıra Bon Jovi’ye “Crush Generation” olarak adlandırılacak bir genç nesil hayran kitlesi kazandırdı. 2002 yılında “Bounce” albümü çıktı. Jon Bon Jovi ve Richie Sambora bu albüm için ağırlıklı olarak 11 Eylül olaylarına değindikleri şarkılar besteledi. 2003 yılında ise eski Bon Jovi hitlerinin akustik versiyonlarının bulunduğu “This Left Feels Right” albümü yayımlandı. Bu albümü 2004 yılında grubun daha önce albümlerinde yer vermediği şarkılardan oluşan 4 CD ve 1 DVD’lik “100, 000, 000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong” seti takip etti.

15 Eylül 2005’te grup 9. Stüdyo albümleri olan “Have a Nice Day”i çıkardı. Bu albümde yer alan “Who Says You Can't Go” şarkısının country alanındaki başarısı grubu bu tarzda bir albüm yapmaya yöneltti. Jon Bon Jovi ve Sambora bu tarzda parçalar besteledi. 19 Haziran 2007’de ise “Lost Highway” albümü çıktı. 2011 yılında grubun rock & roll’a geri dönüşü kabul edilen “The Circle” albümü çıktı. Bu albümü grubun hitleri ve 4 yeni şarkıdan oluşan “Greatest Hits” albümü takip etti. Grup Avrupa turnesi kapsamında 8 Temmuz 2011 tarihinde İstanbul Türk Telekom Arena’da Türkiye’deki ikinci konserini verdi. 11 Mart 2013’te ise “What About Now?” albümü çıktı.

(Sambora ve J. Bon Jovi "Because We Can" Turnesinde)

Solo Kariyeri

Stranger In This Town (1990): Richie Sambora ilk solo albümünü Bon Jovi’nın dağılmanın eşiğine geldiği zamanlarda çıkardı. Eylül 1990'da çıkan “"Stranger In This Town"” adlı blues ağırlıklı bu albüm hayranlar ve eleştirmenlerden tam not aldı. Albümde baterist ve klavyeci rollerini Bon Jovi’'den grup arkadaşlar Tico Torres ve David Bryan üstlendi. Ayrıca “Ms. Bluesman” adlı parçada Eric Clapton solo gitaristlik yaptı. Albümdeki "Ballad of Youth", "One Light Burning" ve "The Answer" şarkılarını eski grubu “Shark Frenzy”de ki arkadaşlarıyla yazdı. Bunun dışında “Rosie” şarkısının Bon Jovi’nin New Jersey albümünde olması düşünlüyordu fakat daha sonradan çıkarıldı. Sambora bu şarkıyı kendi albümünde kullandı. Albüm 10 şarkıdan oluşmaktadır. Albümden “Ballad Of Youth” ve “Stranger In This Town” şarkıları single olarak yayımlandı.

Un, discovered Soul (1998): Richie Sambora ikinci solo albümü olan “Undiscovered Soul”u 1998 yılında Bon Jovi üyelerinin solo albümlerine ağırlık vermek için gruba ara verdikleri zamanda çıkardı. Sambora bu albümden sonra Japonya, Avusturalya ve Avrupa’da turnelere çıktı. Albümde bulunan “If God Was a Woman” şarkısında gelmiş geçmiş en büyük hard rock gruplarından biri olan Aerosmith’in solisti Steven Tyler mızıka çalmıştır. Albüm 12 şarkıdan oluşmaktadır.

Aftermath of the Lowdown (2012): Richie Sambora tam 14 yıl aradan sonra 25 Eylül 2012’de 3. stüdyo albümü olan “Aftermath of the Lowdown” albümünü çıkardı. Yine rock&blues tarzında olan bu albüm tıpkı “Undiscovered Soul” albümü gibi 12 şarkıdan oluşuyor.  Bunun dışında bazı grupların şarkılarına düzenlemeler yaptı. Bir dönem Steven Tyler ile beraber çalıştı. Alice Cooper için Jon Bon Jovi’yle beraber “Hell Is Living Without You” şarkısını yaptı. Avustralyalı rock/pop şarkıcısı Shannon Holl'un üçüncü albümü “Turn It Up” da ise bestecilik ve gitaristlik yaptı.

Richie Sambora 2013 yılında Bon Jovi’nin “Because We Can” turnesi esnasında kişisel nedenleri sebep göstererek turneyi yarıda bıraktı. Grup Phil X ile turneye devam etti. Bu olayın ardından Sambora’nın Jon Bon Jovi’yle kavga ettiği ve bunun sonucu olarak gruptan ayrıldığı şeklinde iddialar ortaya atıldı. Jon Bon Jovi Sambora’nın gruptan ayrılmadığı ve hala grubun gitaristi olduğu şeklinde açıklamalar yapsa da bu konuda ki belirsizlik hala sürüyor. Sambora’nın eşi Heather Locklear’dan ayrılması ve alkol bağımlılığı yüzünden rehabilitasyona girmesi sebebiyle zor günler geçirdiği belirtiliyor. Sambora şu an Michael Jackson’ın bir dönem gitaristliğini yapmasıyla ün kazanan bayan gitarist Orianthi ile beraber konserler veriyor. Bon Jovi’ye dönüp dönmeyeceği ise hala merak konusu.

Gitar Tekniği

Usta blues gitaristi Eric Clapton, çoğu kişi tarafından gelmiş geçmiş en iyi gitarist kabul edilen Jimi Hendrix ve efsane grup Led Zeppelin’in gitaristi Jimmy Page gibi isimleri idol kabul eden Sambora kendi döneminde de çoğu gitaristten farklı bir tarzı vardı. Dönemin popüler ve sürekli kullanılan gitar tekniklerini kullanmayan Sambora kendi tarzını oluşturdu. Sambora bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: Çaldığım birçok Bon Jovi hitinde, amaç solo yaratmaktansa, daha melodik ve akılda kalıcı şeyler çalabilmekti. O yüzden sololar daha çok melodik teneffüslerdi. Başka bir enstrüman ya da bir orkestra tarafından çalındığını hayal edebilirsiniz. Yani solo yönlendirmeyle değil de, daha çok melodik yönlendirmeyle yaratıldılar.  Etkilieyici ve sahne performansı olan Sambora’nın konserlerde attığı doğaçlama gitar soloları da çok beğenilmektedir. Bunun dışında Sambora, bir gitar efekt aleti olan ve amfiden gelen sesin bir hortum aracığılıyla gitaristin ağzına verilmesi ve 'gitaristin ağız harektetleriyle gitardan insan sesine benzer bir ses çıkarmasına yarayan talkbox aletini kullanan gitaristlerdendir. Bu konuyla ilgili ise şunları söylüyor: ” Küçük bir çocukken, Frampton Comes Alive çok büyük bir albümdü. Canlı bir albüm olması hoşuma gitti ve grupları canlı izlemeyi severdim. Eagles grubundan Joe Walsh da talk box'u harika kullanırdı. ”

Sambora’nın talkbox kullandığı şarkılar arasında Bon Jovi hitleri Livin' on a Prayer, Bad Medicine ve It's My Life gibi şarkılar bulunuyor.

Hayatı boyunca pek çok ekipman kullanan Richie Sambora ağırlıklı olarak Fender ve Gibson marka gitar kullanmaktadır Sambora için özel üretilen “Fender Richie Sambora Stratocaster” ve “ESP Richie Sambora Signature” adlı gitarlar vardır. Bunların dışında 120'den fazla enstrüman olan koleksiyonu vardır. Her Bon Jovi konserine yaklaşık 35 gitardan oluşan ve toplam değeri 3 milyon dolar civarında olan gitar koleksiyonu götürdüğü söylenir.

(ESP Richie Sambora Signature)

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     StrokeIt 9.5     Avedesk Bölüm2     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     NanoTeknoloji Nedir?     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Murat Günak kimdir?     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     Barkod Nedir?     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     MouseIMP Pro     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     Windows Vista Sidebar     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     H-racer ve Hydrogen Station     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Pardus Linux 2007 Beta 2     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Saab Bio Power     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Apple iPhone     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     10.000 Pardus     Mobility Radeon X1900     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Microsoft Virtual PC 2007     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Yahoo Messenger Vista !     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Kuantum Bilgisayarlar     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     F1'e geri sayım…     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Vista Aero Reloaded     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Yod'm 3D     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     AeroClear Glass for Vista Theme     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Türk insanına has Google Logoları…     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     NuSphere PhpED IDE     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Google Spreadsheets     İTÜRO     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Free Loader güneş pili     İTÜ Robot Olimiyatları     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Güneş Enerjisi Nedir?     Colin McRae: DIRT    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler