‘Her insanın mutlaka bir zaafı vardır. ’ İstihbarat dünyasında herkesçe bilinen bu ilke, bu yazımızın da çıkış noktalarından biridir. Devletler ve çıkar grupları arasındaki mücadelenin en akıl almaz boyutlarda yaşandığı bir mecra olan istihbarat, yüzlerce yıllık tarihsel gelişimi içerisinde en akla gelmez ve sinsi oyunların döndüğü bir alandır. Amaca ulaşmak için her türlü yolun meşru sayıldığı istihbarat dünyasında, genelde canlılar aleminin özelde insanoğlunun en büyük zaafı olan ‘Cinsellik, ’ şaşırtıcı kullanımı ve sonuçlarıyla geçmişten günümüze istihbaratın adeta vazgeçilmez enstrümanlarından biri olmuştur.

En popüler kullanımıyla insanların cinsel zaaflarını istismar ederek geliştirilen tuzaklara, istihbarat jargonunda ‘"honey trap", ’ Türkçe karşılığıyla ‘"bal tuzağı" adı verilmektedir.  Görünümü ve vaat ettiği hazlarla en sıkı ve sağlam iradeli insanların bile düşürülebildiği bu yöntemlere Antik Çin’den en Modern istihbarat yöntemlerini kullanan Mossad, Kgb-Fsb, Mı5, Bnd, Cıa gibi örgütlere kadar aktif ve sansasyonel bir şekilde rastlarız.

İstihbarat dünyasında cinsel tuzaklar ve cinselliğin kullanımı bu yazının boyutlarını ziyadesiyle aşar. Bu sebeple yazımızda yakın zamanda sistematik bir şekilde istihbarat dünyasında tedavüle sokulan ‘Romeo Ajanlar’’ konusunu ele almaya çalışacağız.

Romeo Ajanlar

Erkeklerin genel olarak cinsel zaaflarının esiri olduğu bilinen bir gerçektir. Ülkemizde de yakın zamanda bunun belli siyasi odaklara yönelik örnekleri hala hafızalardayken, Son olarak ABD Başkanı Bill Clinton ve İsrail nükleer sırlarını sızdıran Mordehay Vanunu’ya yönelik bal tuzağı tarzında istihbarat operasyonları efsanevi denilecek niteliktedir. Cinselliğin genel olarak erkeklere yönelik bu şekilde kullanımı söz konusuyken, madalyonun öte tarafında bayan devlet görevlilerini hedef alan ve kurulan istihbarat ağına düşürmeyi amaçlayan yüzünü ise Romeo ajanlar oluşturmaktadır.

Kadınların toplum hayatında pek yere edinmediği gerçeği göz önünde bulundurulduğunda geçmişte Romeo ajanlarla yapılan operasyonlara pek rastlanmamaktadır. Ancak sanayi toplumunun doğal sonucu olarak kadının da toplum hayatında yer almasıyla birlikte kadınlar da devlet ve ülke meselelerinde önemli noktaları temsil eder hale gelmişlerdir. Bilginin kutsal olduğu istihbarat camiasında kadının bu denli önem kazanması otomatik olarak yakışıklı ve cazibesine dayanılmayan erkek ajanların ön plana çıkmaları Romeo ajanları terminolojiye sokmuştur. Bu ajanlar etkili iletişim ve ikna becerilerini yakışıklılıkları ve fiziki göz alıcılıklarıyla birleştirerek hedefe koydukları kadınları kurdukları ağa düşürerek uzun süreli bilgi kaynağı haline getirmekteydiler. Hatırlanacağı üzere James Bond tarzı casusluk filmlerinde baş karakter bedensel kabiliyet ve kuvvetinin yanında daha çok cinsel cazibe ve etkileyiciliğini kullanmaktadır.

Romeo Ajanların Mimarı

Romeo ajanların istihbarat dünyasında yer almaları metodik bir doktrin olarak Doğu Almanya’da ortaya çıkmıştır. Kömünist ideolojiye sahip Doğu almanya’da bu iş için özel merkezler oluşturulmuş gerek toplum içinden bu fiziğe uygun gerekse de yetimhane ve çeşitli okullardan önceden seçilerek yetiştirilen çocuklar doğrudan bu amaçla kullanılmışlardır. Uzun yıllar Batı Bloku ülkelerine karşı kullanılan bu ajanlar aktif bir şekilde kullanılmış birçok büyük istihbarat operasyonu da bu sayede yapılmıştır. Romeo ajanların organize ve sistematik bir şekilde istihbarat jargonuna sokulması ‘Yüzü olmayan adam’ olarak biline Doğu Avrupa İstihbarat Örgütü Stasi’nin Şefi Markus WOLF’la başlar. 1950-1980 arası Batı ülkelerine 4000'e yakın ajan yerleştiren Wolf, ajanlarını özellikle yakışıklı erkekler arasından seçmekte ve bunları devlet dairelerindeki sekreterlerin zaaflarından yararlanarak kullanmaktaydı. Bu ajanlara Romeo ajanlar da denir. Hatıralarında "Eğer casusluk tarihine geçecek olursam, bu casuslukta cinselliğin kullanımını mükemmelleştirmekten olabilir. " demiştir.

En bilinen Romeo ajan operasyonlarından biri de Avustalya ‘da uzun yıllar Doğu Bloku adına casusluk yapan John Symonds’tur

Emekli Scotland Yard Dedektifi John Symonds’un yaptığı açıklamalar. İngiliz vatandaşı olan ve Gelibolu’da Türklere karşı savaşmış bir dedenin torunu olan John Symonds bir süre İngiliz ordusunda subaylık yaptıktan sonra istifa ederek polis teşkilatı Scotland Yarda katılıyor.

1970'’li yıllarda çalışan Symonds oldukça yakışıklı bir polis dedektifiymiş. Onun bu özelliği insanlarla kolay iletişim kurması ve paraya olan zaafı gibi faktörlerle birleşince İngiltere’deki KGB ajanlarının dikkatini çekiyor. KGB Symondsa büyük çapta paralar vererek onu kısa sürede devşiriyor ve

bir “Romeo ajanı” olarak kullanmaya başlıyor. 1970'’li yıllarda tam sekiz sene boyunca bizim yakışıklı dedektif Symonds KGB’den aldığı paralarla tüm dünyayı turluyor. Bu turları esnasında bazen zengin bir av düşkünü veya Kanadalı işadamı rollerini oynuyor. KGB ona iki görev veriyor. Bunlardan biri çeşitli ülkelerin kadın dışişleri mensuplarını tavlayarak onlardan gizli bilgi edinmek ikincisi de her gittiği ülkede sahte kimlikler yaratmak.

1978 senesinde Symonds artık oldukça tecrübeli bir ajan olarak Avustralya’ya gidiyor. İkinci Dünya savaşında ölmüş bir Avustralya askerinin ismi olan Raymond Everett sahte kimliğini kullanarak tüm ülkeyidolaşıyor ve sosyete çevrelerinde su gibi para harcayarak ismini duyuruyor. Symondsun buradaki görevi tam bir Avustralyalı görünümünde yetiştirilen KGB ajanları için sahte kimlikler yaratmak.

Gönderilen ajan Nüfus daireleri, Ehliyet Büroları veya Pasaport daireleri gibi yerlerdeki memurları kandırarak veya ayartarak bu tamamen orijinal belgeleri edinir. Daha sonra edinilen bu belgeler merkeze gönderilerek bu isimleri kullanacakajanlar özel olarak yetiştirilir. Symonds yakışıklılığını ve lüks yaşam tarzını kullanarak Avustralya’da ayarttığı kadın memurlar sayesinde pek çok pasaport ve nüfus cüzdanını Moskova’ya göndermiş. Moskova KGB merkezinde ünlü KGB ajanı ve daha sonra Rusya’ya kaçan İngiliz diplomat Kim Philby gözetiminde bu iş için seçilen 16-17 yaşındaki gençler bu kimliklere göre eğitilmişler. Bu Rus gençleri gidecekleri bölgenin aksanına varıncaya kadar dil eğitiminden geçirilip belgelerdeki doğum yerlerinin en ufak ayrıntılarına varıncaya kadar yetiştiriliyorlarmış . Bu kişiler daha sonra ellerindeki belgelerle gizlice Avustralya’ya sızdırılıp normal bir Avustralya genci gibi yaşamlarına başlamışlar. Bu ajanlar tam bir Avustralyalı gibi yetiştirildiklerinden ve belgeleri de eksiksiz olduğundan her ortama rahatça sızarak üniversitelere, orduya, şirketlere veya polis teşkilatlarına rahatça girmişler. Son olarak yakın zamanda Kıbrıs Rum Kesiminde gerçekleşen casusluk operasyonu dumanı üzereinde olması bakımından oldukça dikkat çekici ve bilgi verici bir örnektir.

Yakışıklı Rus ajan Sonja'yı tuzağa düşürdü.  BM tarihindeki en önemli belge hırsızlığının ardında Rum İstihbarat Teşikalatı'nın olduğu ortaya çıktı. BM Kıbrıs Özel Temsilcisi'nin sekreteri Sonja'nın yakışıklı bir ajan tarafından tuzağa düşürüldüğü belirtiliyor. Rus basınına göre, Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer'ın sekreteri Sonja yakışıklı bir Rus ajan tarafından tuzağa düşürüldü. Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Temsilcisi Alexander Downer'ın yardımcısının bilgisayarındaki belgeler, bundan bir yıl önce çalınmış ve Rum basınında yayınlanmıştı. Rum gazetelerine göre KİP, Özel Temsilci Downer'ın yardımcısı Sonja Bachman'ı yakışıklı bir Rus ajan tarafından tuzağa düşürerek belgelere ulaştı.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Avedesk Bölüm2     StrokeIt 9.5     Murat Günak kimdir?     NanoTeknoloji Nedir?     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     Barkod Nedir?     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     MouseIMP Pro     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     H-racer ve Hydrogen Station     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Windows Vista Sidebar     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     Pardus Linux 2007 Beta 2     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Apple iPhone     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Saab Bio Power     10.000 Pardus     Mobility Radeon X1900     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Microsoft Virtual PC 2007     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Kuantum Bilgisayarlar     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Yahoo Messenger Vista !     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     F1'e geri sayım…     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Yod'm 3D     Vista Aero Reloaded     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     AeroClear Glass for Vista Theme     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Türk insanına has Google Logoları…     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Google Spreadsheets     NuSphere PhpED IDE     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     İTÜRO     İTÜ Robot Olimiyatları     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     Free Loader güneş pili     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Motorlarda Piston Tipleri ve Kullanılan Malzemeler     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler