Samsung Tab serisi tablet bilgisayarlarıyla umduğunu pek bulamayan Samsung, Galaxy Note serisiyle oldukça beğenildi ve dünya çapında milyonları bulan satış rakamlarıyla birlikte en sevilen tablet serisi oldu. Samsung markasının S Pen adını verdiği ve tablet üzerinde birçok işlemin kolay ve eğlenceli bir şekilde yapılabildiği teknoloji sayesinde kullanıcılar mükemmel bir Tablet bilgisayar deneyimi yaşamış oldular. Zira bu S Pen adı verilen teknoloji sayesinde tablet bilgisayarlar üzerinde birçok fonksiyonu özgürce yapabilme olanağı gelmiş oldu. Ancak her ne kadar kullanıcılar Galaxy Note serisinde kullanılan S Pen teknolojisine sanki yeni bir teknoloji gibiymiş bakmaları bir açıdan yanlış bir açıdan doğru bulunabilir. Yanlış bulunabilecek durum, Samsung Note serisi kullanıcılarının S Pen ve Samsung Note Tabletler üzerinde yapılabilecekler işlevler üzerine Samsung Note serisini yeni bir teknoloji gibi görmeleri. Aslında halihazırda piyasada bulunan birçok telefonda bu teknolojiye çok benzer hatta benzeri teknolojiler önceden de kullanılmıştı. Örnek vermek gerekirse Apple marka Iphone telefonlarında da aynı prensibe dayanan Stylus Kalem desteği olduğu biliniyor. Ancak bu mevcut teknolojinin Samsung Galaxy Note serisinde kullanılmasıyla beraber sanki yepyeni ve hiç denenmemiş bir teknolojiymiş gibi bir hava oluştu. İşte tam burada Galaxy Note kullanıcılarının belirttikleri doğru düşünce devreye giriyor. Stylus teknolojisi kullanılmasına kullanılıyordu ama aslında Galaxy Note serisini seçenler kadar ve beğenilmiyor ve seçilmiyordu. Stylus kalemin seçilmemesinin bir nedeni de Stylus teknolojisinin vadettiklerini hakkıyla yerine getiremiyor oluşu. Kullanıcılar tarafından fonksiyonellikten çok zorluk çıkarıcı olarak bulunan Stylus Kalem yerine dokunmatik ekranları seçmek pekte zor olmadı.

Artık bugün kullanılan telefonlarının hemen hemen büyük bir kısmı dokunmatik teknolojisi üzerine kurulu. Kullanıcılar da artık sadece dokunmatik telefonlar üzerine yoğunlaşıyorlar. Bahsettiğimiz Stylus teknolojisini daha önce kullananlar ise mevcut teknolojiyi uygun bulmadıklarından bu teknoloji hakkında olumsuz yönde geri bildirimlerde bulunmakta tereddüt etmiyorlardı. Ancak başarılı bir geçmişe sahip olamasalar da Galaxy Note Serisiyle birlikte Stylus Kalem teknolojisinde adeta bir devrim yaşandı ve sevilmeyen değil en çok tercih edilen bir teknoloji haline geldi. Şüphesiz Galaxy Note serisinde en büyük rolü üstlenen bu S Pen teknolojisi tablet bilgisayarlar üzerinde resmen bir özgürlük etkisi yaptı. Daha önce de bu teknolojinin kullanılmasına karşın Samsung, mevcut teknolojiyi tablet bilgisayar serisi üzerinde denemekle çok iyi yaptığını anlayınca yeni bir Galaxy Note modeli üretmeye karar kıldı ve mevcut tablet bilgisayarın üzerinde ki özgürlük alanını daha da büyütmeye yönelik olarak bu tablet bilgisayara büyüyen ekranla birlikte birçok yenilik ve iyileştirmeler kattı. Galaxy Note ailesinin bu yeni üyesine Galaxy Note 10. 1 adı verildi. Samsung Galaxy Note serisinin en büyük modeli olarak tasarlanan Galaxy Note 10. 1 de büyük bir ilgiyle karşılandı ve bir alt modelinden yarı yarıya daha büyük bir ekran sunan Galaxy Note 10. 1, Note serisinin kalite çıtasını daha da yukarılara çekmiş oldu. Oldukça büyük 10. 1″ boyutunda ki ekranıyla Galaxy Note 10. 1 çoktan Samsung Tab tablet bilgisayarının yerini almış bulunuyor. Kuzeninin tahtına geçmekle kalmayarak yeni Galaxy Note 10. 1 rakiplerine karşı da çok donanımlı ve bir o kadar da iddialı. Etkileyici performans değerleri ve işlevsel bir tablet bilgisayar duruşuyla da göz dolduran başarılı bir model. Tablet bilgisayar pazarında büyük ağırlık koyan Galaxy Note 10, 1 rakiplerine raundun sonuna kadar ter döktürdü. Galaxy Note ailesinin ferdine-abisine- isterseniz daha yakından bakalım.

Tasarım

Önceki Note modellerinde olduğu gibi Galaxy Note 10, 1 de de yuvarlak hatlara sahip şık bir kasa şekli kullanılmış. Tablet bilgisayarın ön yüzünde herhangi bir işleve sahip hiçbir tuş kullanılmamış. Bununla beraber Tablet bilgisayarın hoparlörleri her iki yanına da yerleştirilmiş ve şık bir dizayn kurulmuş. Öte yandan birçok Samsung modelinde artık standart hale gelen Yakınlık Sensörü de kullanılmış. Ön kameranın hemen yanına konuşlanmış olan Sensörün görevi bir konuşma esnasında eğer Tablet bilgisayar kulağa doğru götürülüp konuşma yapılacaksa bunu algılamak ve ekranı otomatik olarak karartmak. Böylece konuşma esnasında yanlış bir yere basılmasıyla konuşmanın yarıda kesilmesi veya o an çalışan bazı uygulamaları ters etkileyebilecek durumlar da ortadan kaldırılmış oluyor.

Çoğu kullanıcı tarafından yararlı bir uygulama olarak görülse de bazı kullanıcılar tarafından bazı durumlarda Yakınlık Sensörünün ters bir etki yaptığı ve numara kaydetme gibi benzeri durumlarda zorluk çektiren bir sistem olduğu yönünde de eleştirilere de maruz kalınabiliyor. Öte yandan Yakınlık Sensörüne ek olarak Accelerometer ve üç eksenli Jiroskop sensörleri de Galaxy Note 10. 1 de standart olarak sunuluyor. Galaxy Note 10. 1 de bir de ön kamera sunuluyor. 1, 9 Megapiksel görüntü kalitesi verebilen kamera sayesinde görüntülü aramalar gayet net olarak gerçekleştirilebiliyor. Tablet bilgisayarın arkasında ise standart Samsung kameralarından biri kullanılmış. Led flaş kullanan kamera Otomatik Focuslama özelliğine de sahip. 5 Megapiksel görüntü kalitesi vermenin yanında kamerada mükemmel bir çözünürlük oranı sunulmuş. 2592×1944 piksel gibi muazzam bir çözünürlük veren kamerayla birlikte her fotoğraf çok net ve detaylı olarak çekilebiliyor. Böylesine büyük bir çözünürlük oranı sunmasıyla beraber, çektiğiniz her fotoğrafta çözünürlük artarken buna bağlı olarak dosya boyutu da birkaç Megabayt'ı rahatlıkla aşabiliyor. Tablet bilgisayarınız da bellek konusunda sıkıntı yaşamamak için çektiğiniz fotoğraflarda çözünürlük oranını göz ardı etmemekte fayda var. Buna binaen Galaxy Note 10. 1 de 16/32/64 Gb dahili bellek seçenekleri mevcut. Dahili belleğin artmasıyla beraber tablet bilgisayarın fiyatı da bir hayli yükselebiliyor. Bunun yerine daha ekonomik ve mantıklı bir çözüm olan Micro SD bellek kullanarak da tablet bilgisayarınızın bellek hacmini bir hayli arttırabilmek mümkün.  Harici olarak Micro SD kartı destekleyen Galaxy Note 10. 1, bu sayede en büyük rakiplerinden biri olan Apple iPad serisi tablet bilgisayarlara karşı da öne geçmiş bulunuyor. Bilindiği üzere Apple gibi markalar hem tablet hem de akıllı telefonlarında Micro SD veya USB veri akışını desteklemiyor. Bu da şüphesiz Apple markasının kar odaklı çalışmalar sürdürdüğünü düşündürüyor. Buna ek olarak 5 Megapiksel kalitesindeki kamera 720 piksel HD kalitesinde ve 30 kare video çelim yapabilme kabiliyetine de sahip. Böylece en az fotoğraflarınız kadar videolarınızda da yüksek çözünürlüğün keyfini çıkartabiliyorsunuz.

Aynı şekilde video uzunluğuna ve boyutuna da bellek konusunda dikkat etmek gerekir ama zaten hali hazırda ki belleği aşmakta nadir karşılaşılan bir durum. Galaxy Note 10. 1 in Sım Kart ve Micro SD kart yuvaları tablet bilgisayarın kenarlarına konumlandırılmış. Pratiklik açısından fayda sağlayan bu tasarımla beraber hızlı ve zahmetsiz işlem yapma imkanı sunuluyor. Galaxy Note 10. 1 in HDMI Tv çıkışı tablet bilgisayarın Samsung logosunun hemen altına konumlandırılmış. 30 pin olan ve 1080 piksel kalitesindeki adaptör sayesinde tablet bilgisayarınızı herhangi Hd bir televizyona bağlama imkanı bulunuyor. Yapabileceğiniz işlemler açısından bir sınır olmamakla beraber Galaxy Note 10. 1 tablet bilgisayarla büyük ekranlarda sunum yapabilme özgürlüğü de standart olarak sunuluyor. HDMI adaptörünü birçok alışveriş sitesinden alabilmeniz mümkün ve eğer toptan satış yapan sitelerden alışveriş yaparsanız da çok makul ölçülerde bir fiyatla satın alabilirsiniz. Ayrıca 3, 5 mm kulaklık girişi sayesinde modele özgü kulaklık yerine halihazırda bulunan birçok kulaklıktan birini seçebilirsiniz. USB host özelliği bulunan tablette veri aktarımı da çok kolay halledilebiliyor. Son olarak Galaxy Note 10. 1 in tasarımında değineceğimiz yer Stylus Kalemi daha doğrusu S Pen. Çok şık olan S Pen kalemiyle tarz, şıklık ve kolaylık bir arada sunuluyor. Normal bir kalem gibi cebimizde taşıyamayacağımız için S Pen için Galaxy Note 10. 1 in kenarında bir yuva açılmış. Yuva tablet bilgisayarın arka tarafında konumlandırıldığı için ön tarafın tasarımında da bir değişiklik olmuyor.

Ekran&Ağırlık&Boyutlar

Galaxy Note 10. 1 tablet bilgisayarda hem ağırlıktan tasarruf etmek hemde üst düzey sağlamlık oluşturmak amacıyla yüksek kaliteli plastik bir malzeme kullanılmış. Bu sayede ağırlık oranı da 600 gram gibi oldukça hafif ve makul bir seviyede tutulabilmiş. Galaxy Note 10. 1 tabletinin boyutları ise 262x180x8, 9 milimetre. 8, 9 milimetrelik kalınlığıyla Galaxy Note 10. 1 zarif ve incelikten yana bir tasarımı benimsiyor. Galaxy Note 10. 1 in ekran büyüklüğü isminden de anlaşılacağı üzere 10. 1″ gibi bir çok tablet bilgisayarın ölçüleriyle hemen hemen aynı benzerlikler gösteriyor. Tablette kullanılan ekran 1280X1080 piksel kalitesinde ve PLS TFT Kapasitif Dokunmatik özelliğine sahip. Halihazırdaki birçok tablet bilgisayarda da aynı özellikte ekranlar kullanılıyor. Ayrıca S Pen kullanılırken ekrana ne kadar bastırılırsa basılsın ekrana herhangi bir zarar gelmiyor.

Galaxy Note 10. 1 tablet bilgisayarında ayrıca Multisecreen denilen bir özellikte bulunmakta. Bu özellik sayesinde Galaxy Note 10. 1 tablet bilgisayarında aynı anda iki iş yapılabiliyor. Üstelik e-postalarınızı kontrol etmek istediğinizde o anda izlediğiniz filmi kapatmanız gerekmiyor. Aynı şekilde tablet bilgisayarın bir yanında ders videosu izlerken diğer yanında gerekli notlarınızı alabilirsiniz. Not almaktan söz açmışken, Galaxy Note 10. 1 de 7 şablon var ve bu şablonlara göre alacağınız notları belirleyebiliyorsunuz. Bunlar; Not, fikir notu, toplantı, günlük, tarif, gezi , dergi olarak sunuluyor. Böylelikle Galaxy Note 10. 1 sadece günlük hayatta değil iş hayatında da çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Aynı şekilde S Pen teknolojisi sayesinde aldığınız notlar veya yaptığınız çizimler tıpkı bir not defterine yazılıyormuş gibi sizin yazım şeklinize göre yazılıyor ve isterseniz tam doğru çizemediğiniz şekiller de otomatik düzeltiliyor. Galaxy Note 10. 1 de ön yüklü olarak sunulan bazı programlar da bulunmakta. Bu programlar sayesinde Galaxy Note 10. 1 profesyonel işlerinizde bile size yardımcı olabilir. Crayon fizik, Adobe ® 'nin başarılı fotoğraf düzenleme aracı Photoshop ® ve Polaris Office gibi programlar sayesinde bilgisayar arama isteği ortadan kalkmış oluyor. Şüphesiz Galaxy Note 10. 1 in doğasına uygun olarak en dikkat çekici program Adobe ® Photoshop ®. Program sayesinde mevcut fotoğrafları düzenleyebilir veya baştan ve kendinize özel tasarımlar yapmak mümkün. Yüksek hassasiyetli S Pen kalemi sayesinde bir ressamın titizliğiyle tasarımlarınızı şekillendirebilir ve tüm dostlarınızla da paylaşabilirsiniz. Ayrıca Pdf, Word uzantılı birçok dosya şeklini desteklemektedir. 1080 piksel görüntü kalitesi veren ekran sayesinde Galaxy Note 10. 1 de birçok dosya şeklinde filmi yüksek çözünürlükle izleyebilirsiniz. Tablet bilgisayar DivX / XviD / Mkv gibi dosya türlerini destekleyebiliyor.

Donanım&Yazılım

Galaxy Note 10. 1 yenilikçi fikirleriyle olduğu kadar performans değerleriyle de göz dolduran tablet bir bilgisayar. Galaxy Note 10. 1 de kullanılan işlemci Samsung'un birçok modelinde de kullanılan 4 çekirdekli ve kendi yapımı Exynos 4412 işlemci kullanılıyor. 1, 4 Ghz hızında çalışabilen işlemci, zaten başarısını kanıtlamıştı ve Galaxy Note 10. 1 de kullanılmasıyla birlikte başarısını perçinlemiş oldu. Öte yandan 4 çekirdekli işlemciye eşlik eden RAM'in kapasitesi de bir hayli fazla. 2 Gb'lık bir RAM olanağı bulunan tablet bilgisayarın hızı ve işlevselliği de aşırtılmış hale geliyor.

Galaxy Note 10. 1 in yazılım özelliklerine gelecek olursak; öncelikle Galaxy Note 10. 1 de Android 4. 0. 4 Ice Cream Sandwich işletim sisteminin sunulduğunu belirtmekte fayda var. Dünyanın en çok kullanılan ve en iyi işletim sistemlerinden biri olan Android kolay kullanımı ve performansıyla şüphesiz Galaxy Note 10. 1 de kullanılabilecek en iyi işletim sistemi. İsterseniz de Galaxy Note 10. 1 için Android 4. 1 Jelly Bean güncellemesi de yapabilme imkanınız mevcut. Buna ek olarak Galaxy Note 10. 1 de bizi UX arayüzü karşılıyor. Birçok pop-up uygulaması ve çoklu ekran sayesinde aynı anda yapılabilecek işlem oranı bir hayli fazla. Çeşitli Widget seçenekleri de bulunan tablet bilgisayarın hem akıllı telefon hemde diz üstü bilgisayar özellikleri sayesinde farklı kullanıcıların tablet bilgisayarı kendilerine yabancı görme gibi bir ihtimal de olmuyor.

Bağlantılar

Galaxy Note 10. 1 de sunulan birçok farklı bağlantı şekli sayesinde çok kısa sürede işlem yapabilmek mümkün. HSPA + 21 bağlantı sayesinde çok hızlı bir şekilde dosya alımı ve farklı bir multi medya deneyimi yaşanabiliyor. Wi-Fi Channel Bonding bağlantısıyla kısa sürede ve yüksek hızlarda dosya ve multi medya indirmeleri gerçekleştirilebiliyor. Ayrı olarak tablet bilgisayarın DLNA bağlantı desteği de mevcut.

Batarya

Galaxy Note 10. 1 de sunulan bataryanın hacmi 7000 mAh büyüklüğünde. Oldukça yeterli olarak görünmesinin yanında bu büyüklükte bir batarya bile Galaxy Note 10. 1 tablet bilgisayarını çok uzun süre idare edemiyor. Batarya 14 saatlik bir çalışma imkanı sunsa da, ekranın parlaklığının arttırılmasıyla birlikte bu süre oldukça düşüyor. Ayrıca internette bir işiniz olmadığı sürece Wlan bağlantısını kapalı tutmakta fayda var zira Wlan açıkken bataryanın ömrü oldukça düşüyor. Wlan kullanırken bataryanın sunduğu süre ise 7 saat gibi çok kısa bir zaman. Hal böyleyken Galaxy Note 10. 1 de sunulan onca iyi özelliklere binaen batarya için aynı şeyi söylemek mümkün olmuyor. Bataryayı çok sık şarj etmek istenmiyorsa bataryayı zorlayabilecek uygulamaların kapatılması faydası olacaktır.

Artıları: Android, S Pen, 4 Çekirdekli işlemci, 10. 1″ ekran, işlevsel ön yüklü yazılımlar, şık tasarım, fare ve klavye desteği, Micro SD kart desteği

Eksileri: Galaxy Note 10. 1 de eksik bir yön bulmak zor olmakla birlikte en büyük eksiklik batarya performansının çok düşük olması

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     StrokeIt 9.5     Avedesk Bölüm2     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Murat Günak kimdir?     NanoTeknoloji Nedir?     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Barkod Nedir?     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     MouseIMP Pro     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     H-racer ve Hydrogen Station     Windows Vista Sidebar     Pardus Linux 2007 Beta 2     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Apple iPhone     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Saab Bio Power     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     10.000 Pardus     Mobility Radeon X1900     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Microsoft Virtual PC 2007     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Kuantum Bilgisayarlar     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Yahoo Messenger Vista !     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     F1'e geri sayım…     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Yod'm 3D     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Vista Aero Reloaded     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     Türk insanına has Google Logoları…     AeroClear Glass for Vista Theme     NuSphere PhpED IDE     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Google Spreadsheets     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     İTÜRO     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     İTÜ Robot Olimiyatları     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Free Loader güneş pili     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri     Güneş Enerjisi Nedir?    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler