Efsanevi müzik grubu The Beatles, İngiltere'nin Liverpool şehrinde kurulmuştur. 1960'’lı yıllarda oldukça popüler olan grup, İngiltere ve Amerika listelerinde büyük başarıları yakalayarak, birçok satış rekoru da kırmıştır. Filmler, video oyunları ve kitaplara konu olan başarılı grup, günümüz müzik anlayışını da etkilemeyi başarmıştır.

The Quarrymen Dönemi

1950'li yıllarda, dünya çapında üne kavuşmuş olan Elvis Presley gibi sanatçılar, Rock 'N Roll kültürünü yaymış ve kitleleri etkilemeyi başarmıştır. John Lennon da, bu müzik ve hayat tarzından etkilenmiş, sanatçı arkadaşı Pete Shotton ile birlikte 1956 yılında “The Quarrymen” grubunu kurar. Ardından bu gruba, Bill Smith katılır.

6 Temmuz 1957' tarihinde, John Lennon, katıldığı bir partide Paul McCartney ile tanışır. Paul’un gruba daveti ve katılımı sonrası, grubun eleman değişiklikleri yaşanmaya devam ederken, 1958 yılında gruba, genç gitarist George Harrison entegre olur. 1958 yılında bir demo kaydedilir.

The Beatles İsmine Evrilme Dönemi

The Quarrymen, 1959 yılının Eylül ayında dağılır. Harrison başka bir gruba katılır, McCartney ve Lennon ise birlikte çalmaya devam ederler. 1960 yılında ise yeniden toplanan bu üçlü, yanlarına Lennon'ın çocukluk arkadaşı Stuart Sutcliffe'i da alırlar. Ardından, "The Sickless" adı grup için kullanılır. Ancak Paul McCartney'nin getirdiği öneriyle, ritim anlamına gelen "beat" sözcüğüne gönderme olması açısından, grup The Beatles adını kullanmaya başlar.

The Beatles ismi kullanılmaya başlandıktan sonra, Pete Best davul için alınır ve bu dönemde grup Almanya’da bir süre çalar. Fakat aksilikler grubun peşini bırakmaz. Önce Harrison, yaşı hakkında doğruyu söylemediği için sınır dışı edilir. Ardından Best ve McCartney, bir yangın dolayısıyla sınır dışı edilir. Şarkıcı Tony Sheridan'’dan alınan teklifle, grup kendisiyle çalmaya karar verir. “Tony Sheridan and the Beat Brothers” adını kullanarak Almanya'da popüler müzik listelerine girerler. Hamburg'ta çıkılan son Almanya konserinin sonrasında ise Sutcliffe, Almanya'da kalmayı ister ve ayrılık yaşanır. Kalan dörtlü İngiltere'ye geri döner. Bu andan itibaren, bas gitarı Paul McCartney çalmaya başlar.

The Beatles Çılgınlığı, Beatlemania Dönemi

The Beatles, ilk single olan "Love Me Do"' eserini 1962 yılında çıkardı ve bununla iyi bir başarı da yakaladı. İkinci single “Please, Please Me” ise listelerde 2. sıraya kadar yükseldi. İlk albüm “Please Please Me” 1963 yılının Mart ayında görücüye çıktı. "“Beatlemania"” adı verilen "Beatles" çılgınlığı, İngiltere'yi sarmaya başlamıştı.

Grubun Amerika Dönemi ve Turneler

1963 yılı sonlarında, The Beatles'ın birçok eserinin yanında, “She Loves You” da, Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı. Ancak Epstein'ın istekleri doğrultusunda “I Want to Hold Your Hand” parçasına yoğunlaşıldı ve on gün gibi kısa bir süre içinde bir milyon kopya satıldı.  The Beatles'ın çıktığı ilk canlı yayın programını, 74 milyon Amerikan vatandaşı izledi. 1964 yılında “A Hard Day's Night” isimli ilk The Beatles filmi yayınlandı. The Beatles üyelerinin rol aldığı bu komedi filmi, iki dalda Oscar’a aday gösterildi.

1965 yılında ise ikinci film olan “Help!” yayınlandı. Bu film çekimleri sırasında ise, The Beatles uyuşturucu kullanmaya devam etmiştir. 1966' yılının Haziran ayında, Filipinler'e giden grup, devlet başkanının eşi tarafından kahvaltıya çağırıldı. Fakat Epstein, The Beatles’ın bu tip resmi davetleri kabul etmediğini söyledi. Bu karar televizyon kanallarında halka duyurulunca, ülkede büyük bir öfke vuku buldu. The Beatles ülkeden ayrılırken, koruma için hiçbir polis verilmedi ve grup saldırıya uğradı.

Takip eden süreçte, Amerika'da gerçekleştirilen bir röportajda John Lennon, satır arasında geçen o ünlü sözünü söyledi; "The Beatles şu anda, İsa'dan daha popüler". Şaka amaçlı söylenen bu söz, İngiltere’de olmasa bile Amerika’da büyük tepkiye neden oldu. Grubun plakları yakıldı. Lennon, bir süre sonra özür dilediğini açıkladı. 2008 yılında Vatikan, John Lennon'ı bağışladığını açıkladı.

Psychedelic Tarz Dönemi

1967 yılında, The Beatles'ın en kaliteli işi olarak adlandırılan “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” albümü yayınlandı. 24 Ağustos 1967 tarihinde, grubun menejeri Brian Epstein uyuşturucudan öldü. Epstein henüz 32 yaşındaydı. 26 Aralık 1967 tarihinde, grup üyelerinin oynadığı film “Magical Mystery Tour” yayınlandı. 1968 yılında, “Yellow Submarine” yayınlandı. Film, bir önceki film gibi, iyi eleştiriler toplamadı.

The Beatles Albümü

Grubun Amerika’ya dönmesinin ardından “The White Album” olarak da bilinen albüm için çalışmalara başlandı. Bir takım sıkıntıların baş gösterdiği albüm kayıt aşamasında, Ringo Starr 4 şarkının kayıtlarına girmedi. Bir başka sorun ise, John Lennon'un eşi Yoko Ono'nun, stüdyonun her aşamasında grupla beraber olmasıydı. Daha önceleri grubun stüdyo kayıtlarına kız arkadaş ve eşlerin getirilmemesi kararı alınmıştı; ancak Lennon bu kuralı bozdu.

The Beatles albümü, iki disk olarak çıktı ve büyük ilgi çekti. Bu albümü diğerlerinden ayıran fark ise, her üyenin kendi tarzlarının kendi şarkılarına yansıtılmış oluşuydu. Rolling Stone, bu albümü "Bir çatı altında 4 solo albüm" olarak tanımlamıştı. Albüm sonrasında ise, grup asla birlikte röportaj vermemeye ve televizyona çıkmamaya başladı.

Ayrılık Dönemi

Paul McCartney ile diğer üyeler arasında yaşanan menejer krizinde, diğer üyelerin isteği oldu. Ancak 1971 yılında, bu menejerin gruptan para çaldığı fark edildi. Grubun en son konseri, 1969 yılında izinsiz olarak gerçekleştirildi. Çatıda yapılan bu konserden, polis tarafından indirildikleri görüntüler “Let It Be” filmlerinde gösterildi. 20 Eylül 1969 tarihinde, John Lennon, grup arkadaşlarına ayrıldığını söyledi, fakat basına herhangi bir açıklama yapmadı. 3 Ocak 1970 tarihinde, bir George Harrison bestesi olan “I Me Mine” kaydedilmiş son Beatles şarkısı olarak tarihe geçti, ancak John Lennon bu kayıtlarda yer almadı. Yine 1970 yılında, ilk ismi “Get Back” olan ancak mix'i beğenilmeyen albüm, en sonunda “Let It Be” adıyla yayınlandı. 10 Nisan 1970 tarihinde, McCartney basın toplantısı yaparak, grubun dağıldığını açıkladı.

“Paul McCartney Öldü” İddiası

Konuşulan en yaygın müzik dedikodusu olan bu iddiaya göre, Paul McCartney, 1966 yılında stüdyodan sinirli bir şekilde çıkıp, trafik ışıklarını görmeyerek, bir arabanın altında ölmüştür. Satışlardan endişe eden plak şirketi ise, olayı gizlemek için Paul'a benzeyen solak bir gitarist bulup, adamı Paul’un yerine geçirmiştir. Bu olayı sindirememiş olan grup üyelerinin ise, albüm kapaklarına ve şarkılara gizli şifreler koydukları söylenir. Bunlardan bazıları:

* “Abbey Road” albümünün kapağında, Paul'un ayakkabı giymemesi metaforudur. Çıplak ayak, Hint kültüründe ölüleri simgelemektedir.

* “Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band” albümünün kapağında yer alan mezarın üzerinde “Paul” yazdığı iddiasıdır.

* “I'm So Tired” isimli şarkının sonundaki konuşma, tersten çalındığında 'Paul is a dead man, miss him, miss him' (Paul ölü bir adam, onu özlüyoruz) mesajının çıktığının ileri sürülmesidir.

İzinsiz Çatı Konseri

30 Ocak 1969 tarihinde, son konserini vermek için Apple binasının çatı katına çıkan The Beatles, herhangi bir yerden herhangi bir izin almamıştır. “Get Back” şarkısıyla başlanan ve yine “Get Back” şarkısı ile bitirilen konseri, izinsiz olduğu gerekçesiyle polis bitirmiştir. Bu konser, The Beatles’ın son konseridir.

The Beatles Ardından Yaşanan Dönem

1973 yılında "“Ringo"” isimli Ringo Starr albümünün bir şarkısında, üç The Beatles üyesi, Starr, Harrison ve Lennon bir araya gelmiştir. Albümde, başka şarkılarda da McCartney’in de yer almasıyla, grubun tekrar birleşeceği dedikodusu yayılmıştır. 1980 yılında, John Lennon, bir otelin önünde vurularak öldürülmüştür. Yaşayan diğer üç ye, “All Those Years Ago” isimli George Harrison şarkısında bir araya gelmişler ve şarkı Lennon’un anısına adanmıştır. 1988 yılında, The Beatles, “Rock N Roll Ünlüler Salonu”'na girmeye hak kazanmıştır. Starr, Harrison ve Yoko Ono burada bulunmasına rağmen, Paul McCartney, yaşanan problemler nedeniyle alana gitmeyi reddetmiştir.

2001 yılında George Harrison, gırtlak kanseri nedeniyle hayata veda etmiştir.

Stüdyo Albümleri

- With the Beatles (1963)

- A Hard Day's Night (1964)

- Beatles For Sale (1964)

- Help! (1965)

- Rubber Soul (1965)

- Yesterday and Today (1966)

- Revolver (1966)

- Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967)

- Magical Mystery Tour (1967)

- The Beatlesor The White (1968)

- Yellow Submarine (1969)

- Abbey Road (1969)

- Let It Be (1970)

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu
 
Hosts Dosyası Nedir?     Ekinoks Nedir?     Vista Transformation Pack 5.5     Samsung'un 32 GB Flash Sürücüsü Görücüye Çıktı     Avedesk 1.3 Bölüm 1     İntel'in Core 2 Duo E6400'ü %56'lık oc ile fiyat-performans kralı     İşte Karşınızda Yeni Honda Civic     M-Audio MobilePre USB - USB Beslemeli, Pre-amplifikatörlü USB Ses Kartı     Cubase 4 - Devrimci bir kilometre taşı Müzik prodüksiyon yazılımı.     M-Audio, Avid/Digidesign tarafından satın alındı - İki dev birleşti     Avedesk Bölüm2     StrokeIt 9.5     VW Touran CCS (BiZEL Motorlu Tek Araç)     Windows Vista Güncelleştirme Paketi     Arama Motorları Nasıl Çalışır?     Murat Günak kimdir?     NanoTeknoloji Nedir?     AMD: Fusion ile CPU ve GPU'yu Birleştiriyor.     Java Destekli Telefonlar için 3D Performans ve Kalite Testleri     VW Tiguan ( Küçük Touareg )     Barkod Nedir?     Cubase 4 - Kontrol Odası (Control Room)     SSL Nedir? Nasıl Çalışır?     C-Metisse (Citroen'in Yeni Bombası)     MouseIMP Pro     Avedesk Bölüm 3 - Ave Scripter Eklentileri     Beklenen oyun: Trackmania UNITED çıktı!     Ürün incelemesi: Saitek P3000 Wireless PRO Gamepad     H-racer ve Hydrogen Station     Windows Vista Sidebar     Ürün İncelemesi: Toshiba USB 2.0 1GB Flash Bellek     Ekran Kartları Nasıl Çalışır?     Ürün İncelemesi: APC Back-UPS RS 1000VA Kesintisiz Güç kaynağı(KGK)     Pardus Linux 2007 Beta 2     VISTA TRANSFORMATION PACK 6.0     AMD FireSTREAM Kartlara Logosunu Verdi     Saab Bio Power     Samsung'tan Dünyanın En İnce Cep Telefonu     Nintendo Wii Haber Kanalı Artık Yayında     Apple iPhone     Yüzyılın icadı: Erke Dönergeci     Hidrojen Kullanan Otomobil Sayısı Her Geçen Gün Artıyor!     Vista'nın da çıkmasıyla beraber 4 çekirdekli işlemciler artık standart hale geliyor     Super Mario artık Nintendo Wii ‘de     10.000 Pardus     Mobility Radeon X1900     TecrubeliPilotAraniyor.COM     Avedesk Eklentilerin Ayarlanması     Dünyanın İlk Boxer Turbo Dizel Motoru     Ford Mustang Giugiaro Konsept     Yüzyılın yarış oyunu: Test Drive Unlimited!     Kuantum Bilgisayarlar Geliyor     ATI Catalyst 7.2 Sürücüleri Çıktı!     Microsoft Virtual PC 2007     Dizüstü Canavarı: Monster T2-Rex T72M575U1     Kuantum Bilgisayarlar     Video oyunları çocukları zayıflatıyor     Yahoo Messenger Vista !     MSN alternatifi, kullanıcıların yeni gözdesi: Trillian     Vista üzerinde IIS 7.0 Kurulumu     F1'e geri sayım…     Toshiba'dan 51 GB HD DVD     HP iPAQ Voice Messenger 510 ; Ses tanıma, Wi-Fi, Windows Mobile 6.0 hepsi bir arada     Intel 11X Fabrikasını Yenliyor     Casper, dört çekirdekli Intel CoreTM 2 Quad Q6600 işlemciye sahip yeni modelini pazara sundu.     Corel WordPerfect Lightning' in halka açık beta sürümünü yayımlıyor!     Far Cry'ın devam oyunu, muhteşem grafikleriyle: Crysis     Değişen İklim Değil,Enerji Olsun!..     Küresel Isınmanın Nedenleri? Sebepleri?     IBM Dünya'nın En Güçlü Bilgisayarını Geliştriyor     Hard Disk Pazarının Kralı: Seagate     Vista Aero Reloaded     Oyunlar yeni bir boyut kazandı: TrackIR!     Elbit Systems VIPeR "avcı-katil" robotu çıkarıyor     Yod'm 3D     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm2     Türk insanına has Google Logoları…     AeroClear Glass for Vista Theme     Yahoo'dan Sınırsız Email Kapasitesi     Adobe'den Ücretsiz PDF Oluşturma Hizmeti     Hava Kirliliğini Arttıran Sıcaklık İnversiyonu- Bölüm1     NuSphere PhpED IDE     Vista'da Farklı Temalar Kullanmak     Google Spreadsheets     Ati HD2900XT, Nvidia 8800GTX'a Karşı: Crysis Demo ve 3DMark06 Testleri     Nükleer Santraller: Nasıl Çalışır? Problemleri Nelerdir?     Mucitlerimiz Gün Işığına Çıkıyor     768MB 8800GTX, 512MB ATI HD 2900XT, 640MB 8800GTS Oyun ve 3DMark06 Testleri     İTÜRO     Vestel, Tamamen Türk Yapımı Yakıt Pili Üretti     İTÜ Robot Olimiyatları     Hovercraft: Sınır Tanımayan Araç     Free Loader güneş pili     Boğaziçi Üniv. Robot Günleri     Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?     Kuzey Işıkları'nın Dansı     Beynimiz Nasıl Öğreniyor?     Adobe CS3 ile Mac'te, Daha Fazla Şey Yapın     Güneş Enerjisi Nedir?     Motorlarda Yanma Odaları ve Özellikleri    
Coğrafya
Coğrafya Sitesi
Tarih Sitesi
Türkçe Sitesi
Bilgi Sitesi
Bilgiler