02/12/2014 0:52
Efsanevi müzik grubu The Beatles, İngiltere'nin Liverpool şehrinde kurulmuştur. 1960'’lı yıllarda oldukça popüler olan grup, İngiltere ve Amerika listelerinde büyük başarıları yakalayarak, birçok satış rekoru da kırmıştır. Filmler, video oyunları ve kitaplara konu olan başarılı grup, günümüz müzik anlayışını da etkilemeyi başarmıştır.

The Quarrymen Dönemi

1950'li yıllarda, dünya çapında üne kavuşmuş olan Elvis Presley gibi sanatçılar, Rock 'N Roll kültürünü yaymış ve kitleleri etkilemeyi başarmıştır. John Lennon da, bu müzik ve hayat tarzından etkilenmiş, sanatçı arkadaşı Pete Shotton ile birlikte 1956 yılında “The Quarrymen” grubunu kurar. Ardından bu gruba, Bill Smith katılır.

6 Temmuz 1957' tarihinde, John Lennon, katıldığı bir partide Paul McCartney ile tanışır. Paul’un gruba daveti ve katılımı sonrası, grubun eleman değişiklikleri yaşanmaya devam ederken, 1958 yılında gruba, genç gitarist George Harrison entegre olur. 1958 yılında bir demo kaydedilir.

The Beatles İsmine Evrilme Dönemi

The Quarrymen, 1959 yılının Eylül ayında dağılır. Harrison başka bir gruba katılır, McCartney ve Lennon ise birlikte çalmaya devam ederler. 1960 yılında ise yeniden toplanan bu üçlü, yanlarına Lennon'ın çocukluk arkadaşı Stuart Sutcliffe'i da alırlar. Ardından, "The Sickless" adı grup için kullanılır. Ancak Paul McCartney'nin getirdiği öneriyle, ritim anlamına gelen "beat" sözcüğüne gönderme olması açısından, grup The Beatles adını kullanmaya başlar.

The Beatles ismi kullanılmaya başlandıktan sonra, Pete Best davul için alınır ve bu dönemde grup Almanya’da bir süre çalar. Fakat aksilikler grubun peşini bırakmaz. Önce Harrison, yaşı hakkında doğruyu söylemediği için sınır dışı edilir. Ardından Best ve McCartney, bir yangın dolayısıyla sınır dışı edilir. Şarkıcı Tony Sheridan'’dan alınan teklifle, grup kendisiyle çalmaya karar verir. “Tony Sheridan and the Beat Brothers” adını kullanarak Almanya'da popüler müzik listelerine girerler. Hamburg'ta çıkılan son Almanya konserinin sonrasında ise Sutcliffe, Almanya'da kalmayı ister ve ayrılık yaşanır. Kalan dörtlü İngiltere'ye geri döner. Bu andan itibaren, bas gitarı Paul McCartney çalmaya başlar.

The Beatles Çılgınlığı, Beatlemania Dönemi

The Beatles, ilk single olan "Love Me Do"' eserini 1962 yılında çıkardı ve bununla iyi bir başarı da yakaladı. İkinci single “Please, Please Me” ise listelerde 2. sıraya kadar yükseldi. İlk albüm “Please Please Me” 1963 yılının Mart ayında görücüye çıktı. "“Beatlemania"” adı verilen "Beatles" çılgınlığı, İngiltere'yi sarmaya başlamıştı.

Grubun Amerika Dönemi ve Turneler

1963 yılı sonlarında, The Beatles'ın birçok eserinin yanında, “She Loves You” da, Amerika Birleşik Devletleri'nde yayınlandı. Ancak Epstein'ın istekleri doğrultusunda “I Want to Hold Your Hand” parçasına yoğunlaşıldı ve on gün gibi kısa bir süre içinde bir milyon kopya satıldı.  The Beatles'ın çıktığı ilk canlı yayın programını, 74 milyon Amerikan vatandaşı izledi. 1964 yılında “A Hard Day's Night” isimli ilk The Beatles filmi yayınlandı. The Beatles üyelerinin rol aldığı bu komedi filmi, iki dalda Oscar’a aday gösterildi.

1965 yılında ise ikinci film olan “Help!” yayınlandı. Bu film çekimleri sırasında ise, The Beatles uyuşturucu kullanmaya devam etmiştir. 1966' yılının Haziran ayında, Filipinler'e giden grup, devlet başkanının eşi tarafından kahvaltıya çağırıldı. Fakat Epstein, The Beatles’ın bu tip resmi davetleri kabul etmediğini söyledi. Bu karar televizyon kanallarında halka duyurulunca, ülkede büyük bir öfke vuku buldu. The Beatles ülkeden ayrılırken, koruma için hiçbir polis verilmedi ve grup saldırıya uğradı.

Takip eden süreçte, Amerika'da gerçekleştirilen bir röportajda John Lennon, satır arasında geçen o ünlü sözünü söyledi; "The Beatles şu anda, İsa'dan daha popüler". Şaka amaçlı söylenen bu söz, İngiltere’de olmasa bile Amerika’da büyük tepkiye neden oldu. Grubun plakları yakıldı. Lennon, bir süre sonra özür dilediğini açıkladı. 2008 yılında Vatikan, John Lennon'ı bağışladığını açıkladı.

Psychedelic Tarz Dönemi

1967 yılında, The Beatles'ın en kaliteli işi olarak adlandırılan “Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band” albümü yayınlandı. 24 Ağustos 1967 tarihinde, grubun menejeri Brian Epstein uyuşturucudan öldü. Epstein henüz 32 yaşındaydı. 26 Aralık 1967 tarihinde, grup üyelerinin oynadığı film “Magical Mystery Tour” yayınlandı. 1968 yılında, “Yellow Submarine” yayınlandı. Film, bir önceki film gibi, iyi eleştiriler toplamadı.

The Beatles Albümü

Grubun Amerika’ya dönmesinin ardından “The White Album” olarak da bilinen albüm için çalışmalara başlandı. Bir takım sıkıntıların baş gösterdiği albüm kayıt aşamasında, Ringo Starr 4 şarkının kayıtlarına girmedi. Bir başka sorun ise, John Lennon'un eşi Yoko Ono'nun, stüdyonun her aşamasında grupla beraber olmasıydı. Daha önceleri grubun stüdyo kayıtlarına kız arkadaş ve eşlerin getirilmemesi kararı alınmıştı; ancak Lennon bu kuralı bozdu.

The Beatles albümü, iki disk olarak çıktı ve büyük ilgi çekti. Bu albümü diğerlerinden ayıran fark ise, her üyenin kendi tarzlarının kendi şarkılarına yansıtılmış oluşuydu. Rolling Stone, bu albümü "Bir çatı altında 4 solo albüm" olarak tanımlamıştı. Albüm sonrasında ise, grup asla birlikte röportaj vermemeye ve televizyona çıkmamaya başladı.

Ayrılık Dönemi

Paul McCartney ile diğer üyeler arasında yaşanan menejer krizinde, diğer üyelerin isteği oldu. Ancak 1971 yılında, bu menejerin gruptan para çaldığı fark edildi. Grubun en son konseri, 1969 yılında izinsiz olarak gerçekleştirildi. Çatıda yapılan bu konserden, polis tarafından indirildikleri görüntüler “Let It Be” filmlerinde gösterildi. 20 Eylül 1969 tarihinde, John Lennon, grup arkadaşlarına ayrıldığını söyledi, fakat basına herhangi bir açıklama yapmadı. 3 Ocak 1970 tarihinde, bir George Harrison bestesi olan “I Me Mine” kaydedilmiş son Beatles şarkısı olarak tarihe geçti, ancak John Lennon bu kayıtlarda yer almadı. Yine 1970 yılında, ilk ismi “Get Back” olan ancak mix'i beğenilmeyen albüm, en sonunda “Let It Be” adıyla yayınlandı. 10 Nisan 1970 tarihinde, McCartney basın toplantısı yaparak, grubun dağıldığını açıkladı.

“Paul McCartney Öldü” İddiası

Konuşulan en yaygın müzik dedikodusu olan bu iddiaya göre, Paul McCartney, 1966 yılında stüdyodan sinirli bir şekilde çıkıp, trafik ışıklarını görmeyerek, bir arabanın altında ölmüştür. Satışlardan endişe eden plak şirketi ise, olayı gizlemek için Paul'a benzeyen solak bir gitarist bulup, adamı Paul’un yerine geçirmiştir. Bu olayı sindirememiş olan grup üyelerinin ise, albüm kapaklarına ve şarkılara gizli şifreler koydukları söylenir. Bunlardan bazıları:

* “Abbey Road” albümünün kapağında, Paul'un ayakkabı giymemesi metaforudur. Çıplak ayak, Hint kültüründe ölüleri simgelemektedir.

* “Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band” albümünün kapağında yer alan mezarın üzerinde “Paul” yazdığı iddiasıdır.

* “I'm So Tired” isimli şarkının sonundaki konuşma, tersten çalındığında 'Paul is a dead man, miss him, miss him' (Paul ölü bir adam, onu özlüyoruz) mesajının çıktığının ileri sürülmesidir.

İzinsiz Çatı Konseri

30 Ocak 1969 tarihinde, son konserini vermek için Apple binasının çatı katına çıkan The Beatles, herhangi bir yerden herhangi bir izin almamıştır. “Get Back” şarkısıyla başlanan ve yine “Get Back” şarkısı ile bitirilen konseri, izinsiz olduğu gerekçesiyle polis bitirmiştir. Bu konser, The Beatles’ın son konseridir.

The Beatles Ardından Yaşanan Dönem

1973 yılında "“Ringo"” isimli Ringo Starr albümünün bir şarkısında, üç The Beatles üyesi, Starr, Harrison ve Lennon bir araya gelmiştir. Albümde, başka şarkılarda da McCartney’in de yer almasıyla, grubun tekrar birleşeceği dedikodusu yayılmıştır. 1980 yılında, John Lennon, bir otelin önünde vurularak öldürülmüştür. Yaşayan diğer üç ye, “All Those Years Ago” isimli George Harrison şarkısında bir araya gelmişler ve şarkı Lennon’un anısına adanmıştır. 1988 yılında, The Beatles, “Rock N Roll Ünlüler Salonu”'na girmeye hak kazanmıştır. Starr, Harrison ve Yoko Ono burada bulunmasına rağmen, Paul McCartney, yaşanan problemler nedeniyle alana gitmeyi reddetmiştir.

2001 yılında George Harrison, gırtlak kanseri nedeniyle hayata veda etmiştir.

Stüdyo Albümleri

- With the Beatles (1963)

- A Hard Day's Night (1964)

- Beatles For Sale (1964)

- Help! (1965)

- Rubber Soul (1965)

- Yesterday and Today (1966)

- Revolver (1966)

- Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967)

- Magical Mystery Tour (1967)

- The Beatlesor The White (1968)

- Yellow Submarine (1969)

- Abbey Road (1969)

- Let It Be (1970)

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Mafia 2: Mafya Efsanesi Geri Dönüyor…     AMD'nin Üç Çekirdekli(triple-core) Phenom İşlemcileri Hazır     WordPress 2.5 Sürümü Yayınlandı     LG LH2300: Full Multimedia Telefon     Cellink T/M: Usb bellek, microSD kart okuyucu ve mobil şarj ünitesi bir arada     Teclast M26: Tamamen Dokunmatik Cep Telefonu     İpod İçin Ezan Vakitleri Programı: iAthan     Call of Duty 5: Yapım Aşamasında Olduğu Duyuruldu     HP Elite: 3 Megapiksellik Web Kamerası     Sony HDR-TG3E Handycam: Dünyanın En Küçük Full HD Kamerası     Güneş Enerjisiyle Çalışan Ekonomik Şarj Aleti     Google Maps'e Trafik Hizmeti Eklendi     Türk Telekom'dan Görüntülü Telefon Hizmeti(Videofon)     Google Görsel(Resim) Arama Fonksiyonunda Çağ Atlıyor     Samsung P960: İlk Mobil TV Cihazı     Star Wars'ın Sevimli Robotu R2-D2 Projektör Oldu     HP, RAM'lara Çağ Atlatmaya Hazırlanıyor     Giyilebilir Roket Helikopter     Nokia'dan Remade Konsepti ve Homegrown Projesi     Tom Clancy's Splinter Cell Conviction     Sharp'tan Yüzer Güneş Paneli Sistemleri     VDSL2: Türkiye de Gerçek Geniş Bant İnternete Kavuşuyor     OCZ'den SSD'lere Cazip Fiyat Düzenlemesi     .htaccess Dosya Oluşturma     Wild Web Woods: Çocuklar İçin Eğitici Online Oyun     Turkcell mobil internet paketinde indirim yaptı     SMF CSS Düzenlemeleri İle Tema Yapımı     Ubuntu 9.04 sürümü yayınlandı     Backlink Kavramı ve Ayrıntıları     Enerji tasarruflu monitör     Windows 7'de güvenlik açığı bulundu     İşlemci rehberi     Windows Live Yenilendi     Google Labs ‘ dan Zaman Makinesi     Joomla!     SMF için ufak ipuçları     Joomla Kuruyoruz     Işınlama Deneyleri     Wireless Teknolojisi     Samsung'dan Daha Çok Alan Daha Az Enerji     Kayıp Kıta MU     Ürün inceleme: Brando Ekran Koruyucu Film     Çayı Kim, Nasıl Buldu?     Ürün inceleme: Toshiba 16 GB Flash Bellek     Yeni Blogculara Altın Öğütler     Hafıza Yöntemleri - Hafızamızı En İyi Nasıl Kullanırız?     Sıcak Su Kazanlarının Parçaları ve Emniyet Elemanları     Google Katili WolframAlpha Geliyor !     Omegle: Yeni Çağın Muhabbet Akımı     Parmak İziyle Yüz Tespiti Yapmak Mümkün Hale Geliyor     Kalp Hastalıklarının Tedavisinde Yeni Buluşlar     Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları     Tork Nedir? Ne İşe Yarar?     Siber Dünya Ve Bilgi Güvenliği     Mevsimler ve Oluşumu     Gigabyte GA-EX58-Extreme Anakart     Güneş Tutulması Olayı     Moleküller ile Çalışan Bilgisayar     Moral Ve Motivasyon     Rüzgar Nedir? Çeşitleri Nelerdir?     Gürcistan     Suriye     Irak     Lübnan     İsrail     Mısır     Sırbistan-Karadağ (Yugoslavya)     Arnavutluk     XX. Yüzyılda Nükleer Güç     Kömür Ve Üretimi     Silverlight 3.0 Seminerleri     Türkiye'nin Bitki Örtüsü     Marmara Bölgesi     Video Kaydı ve Gösterilmesi     Doğu Anadolu Bölgesi     Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir ?     Portekiz     Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları     Trafik Mühendisliği     Türkiye'nin Ekonomik Coğrafyası     Türkiye'de Ormanlar     Milletler Arası Kuruluşlar ve Türkiye     Finlandiya     cPanel : Veritabanı Oluşturmak     WordPress Nasıl Güncellenir     Çocuklar İçin Ucuz Bilgisayar     Ekonomik Sürüş Teknikleri     Rüya Fotoğraf Sergisi     Google Buzz Nedir?     Bilgiustam Yazarlık Sistemi Yayında !     Teknoloji Dünyasındaki Önemli Gelişmeler     Ütü Nedir? Nasıl Çalışır?     16F84A ile Led Kontrol Uygulaması     İmmobilizer Nedir? Otomobillerdeki Çipli Anahtar Sistemi Nasıl Çalışır?     Kordon Kanı ve Kök Hücre Tedavileri     Mutasyon Nedir? Çeşitleri ve Sebepleri Nelerdir?     Ne Sitesi Açsam Da Çok Para Kazansam?     Ayna Nöronlar Nedir?     Andromeda'nın Tarihçesi     Fosil Yakıtların Geleceği ve Çevresel Etkileri    
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi