Geçen yıl yaz aylarında İzmir'de su kaynaklarında yüksek arsenik değerleri görülmüştü. Bu durumun tarımsal sulama ile yüksek riskler ortaya çıkaracağını düşünen İzmir'li liseli öğrenciler çalışamalarda bulundular. Yüksek azim ile çalışan öğrenciler hazırladıkları proje ile ABD(Amerika Birleşik Devletleri)'den Ödül kazandı.

İzmir Atatürk Lisesi'nin öğrencileri olan gururumuz Meltem Kaya ve İsmail Güzeliş " Toprakta Biriken Arseniğin Eğrelti Otu ile Topraktan Giderilmesi " adını verdikleri projelerinin, Houston'da bulunan ve ticari(kar) amacı gütmeyen Eğitim Organizasyonu Cosmos Foundation tarafından düzenlenen I-SWEEEP ( Uluslararası Sürdürülebilir Dünya Proje Olimpiyatı) 'da Bronz Madalya ödülünü kazandı.

Son olarak projenin sahiplerinden Güzeliş ; İzmir ve Ege Bölgesinin verimli toprak alanlarına sahip olduğunu belirtirken, Arseniğin biriktiği toprakta verimin azalacağı düşüncesiyle bu projeyi başlattıklarını belirtti.

Sevgi ve Saygılarımızla. .

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi