3G (Third Generation): Günümüzde GSM şebekesinin yerini hızla Universal Mobile Telecommunications System (UMTS) şebekesi almaktadır. UMTS şebekesini 3G olarak da adlandırıyoruz. 3G, GSM alt yapısında göre mobil iletişim cihazlarının daha geniş bir frekans bandı aracılığıyla internete yüksek hızda erişmesine olanak sağlayan farklı teknolojilerin bir araya gelmesinden oluşur. Bu teknoloji, video, müzik ve karmaşık uygulamalar gibi yüksek bant genişliğindeki içerikleri görüntülemeye olduğu kadar görüntülü telefon görüşmelerine de olanak sağlar. 3G desteği sadece görüntülü konuşma anlamına gelmediğinden dolayı 2. kameraya sahip olmayan ancak 3G desteği sunan cep telefonlarını da piyasada bulmak mümkündür. (Örn: Nokia 6233, Nokia 6630)

3GP: MPEG4 formatına göre daha az yer kaplayan ancak ses ve görüntü kalitesi MPEG4'e göre daha düşük olan, cep telefonlarının pek çoğunun desteklediği bir video formatıdır.

802. 11b/g/i: Kablosuz bağlantı sağlayan parametrelerdir.

AAC (Advanced Audio Coding): MP3 formatına alternatif olarak geliştirilen; MP3'e göre %25 daha kaliteli olan müzik sıkıştırma formatıdır.

A2DP (Advanced Audio Distribution Profile): Bluetooth üzerinden müziklerin stereo olarak dinlenmesini sağlayan standarttır.

Autofocus (otomatik odaklama / netleme): Kameranın nesneye otomatik olarak odaklanmasını sağlayan fotoğrafta netlik açısından önemli paya sahip bir özelliktir. Autofocus destekli telefonları kullanırken fotoğrafı çekilecek olan nesne belirlendikten sonra deklanşör tuşuna öncelikle yarım olarak basılır, böylece telefon nesneye odaklanır, nesneye odaklanma işlemi tamamlandıktan sonra telefon sesli bir uyarı verir ve deklanşör tuşuna tam olarak basılarak fotoğraf çekilir.

BlackBerry: BlackBerry bağlantısı, posta sunucunuz tarafından alınan e-postaları otomatik olarak telefonunuza gönderir. BlackBerry, seyahat eden meslek sahiplerinin yolculuk sırasında ihtiyaçları olan bilgilere erişmelerine ve iletişim kurmalarına olanak veren bir kablosuz bağlantı çözümüdür. Push tabanlı BlackBerry hizmetleri, e-postaların ve diğer verilerin otomatik olarak kolay bir şekilde telefonunuza teslim edilmesini ve telefonunuzdan otomatik olarak gönderilmesini sağlar.

Bluetooth: 2. 4 GHz'lik frekans bandını kullanan radyo frekansları (RF) üzerinden veri aktarımı sağlayan evrensel kablosuz veri iletim sistemidir.

Bekleme süresi: Bir cep telefonunun hiç kullanılmadığı zamanda ve en uygun laboratuvar şartlarında bataryanın dayanma süresidir. Firmaların belirttiği değerler ortalama değerlerdir. Şebeke durumu gibi etmenler bekleme süresini etkileyecektir.

CIF: 352×288 piksellik görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartıdır.

Codec: Sıkıştırılmış çoklu ortam dosyalarını aynen sıkıştırılmış olduğu algoritmada açılımı için gereken küçük kodlar barındıran sistem dosyaları.

Dual band: 900 / 1800 MHz'lik GSM frekansları desteği

EDGE (Enchanced Data rates for GSM Evolution): 2G ve 2. 5G telefonların daha hızlı veri transferi yapmasını sağlayan bir tür kodlama sistemidir. GPRS'ee göre yaklaşık 5-6 kat daha hızlı veri aktarımı sağlar. Hız teorik olarak 384kbps'dir; ortalama olarak en iyi koşullarda 236kbps'dir.

EMS (Enhanced Messaging Service): Metin, ses, görüntü ve animasyonun bir arada bulunduğu basit karakterli mesajların gönderilip alınmasına yönelik bir servistir.

Firmware: Bir cep telefonunun kendi içerisinde doğru çalışmasını sağlayan, tekrar yazılabilir olan ufak kodlardan oluşan yönetim sistemidir.

Flash bellek: Bir güç kaynağına gereksinim duymadan veri depolayabilen ve silinip tekrar yazılabilen hafıza türüdür.

FPS (Frame per second): Saniye başı çekilen kare sayısıdır.

GPS (Global Positioning System): Uydular aracılığıyla anlık yerinizi bulmanızı sağlayan sistem.

GPRS (General Radio Pocket Service): Cep telefonu şebekesi üzerinden veri transferine olanak sağlayan protokol. GPRS en iyi koşullarda maksimum 32-48 kbps veri aktarımına olanak sağlamaktadır.

GSM (Global System for Mobile Communication): Dünyada en çok kullanılan mobil telefon sistemidir.

Bir cep telefonunun şebeke özellikleri arasında dual band ( GSM 900 / GSM 1800), triband(GSM 900 / GSM 1800 / GSM1900) ve quadband(GSM 850 / GSM 900 / GSM 1800 / GSM 1900) desteği dikkatimizi çekecektir. Örneğin bir telefonda "quadband" desteği bulunması telefonun tüm GSM operatörlerini desteklediği anlamına gelir.

HSCSD (High Speed Circuit Switched Data): Geleneksel GSM veri hizmetlerine göre kanal başı %50 daha fazla hız sağlayan bir alt yapıdır. Paket yönlü çalışan GPRS'e karşı HSCSD kapasite yönlü çalışır.

HI-FI (High Fidelity): Orjinal sesi en az derecede bozarak yeniden oluşturan teknoloji.

H. 264: Eşit data / saniye koşullarında MPEG4'ün 4 katı büyüklüğünde görüntü sağlayan görüntü formatı.

Hot swap: Telefonu kapatmak zorunda kalmadan hafıza kartını çıkarabilmemizi sağlayan teknolojidir.

HSDPA (High Speed Downlink Pocket Access): Kısa süre içinde 3G'nin yerini alacağı söylenen teorik olarak 14mbps'a kadar download hızına çıkabilen alt yapıdır. HSDPA 3. 5G olarak da adlandırılmaktadır.

Işık sensörü: Aydınlık mekanlarda ekran parlaklığını düşüren, tuş takımı ışıklarının sönmesini sağlayan; karanlık mekanlarda ekran ışığını azaltıp tuş takımı ışıklarının yanmasını sağlayan teknolojidir. Pil tasarrufu sağlar.

Infrared (Kızılötesi): Kablosuz veri aktarım teknolojisidir. Infrared destekli iki cihaz arasında veri aktarımı gerçekleştirebilmek için iki cihazın birbirine belli mesafe ve açıda olması gerekir.

Java: Sun Microsystem tarafından geliştirilen bağımsız makine kodlama dili.

Jar: Java arşiv dosyasıdır.

Konuşma süresi: En iyi şartlarda telefonun pilinin konuşma anındaki dayanma süresi.

LCD (Liquid Cyristal Display): Düz panel teknolojisinde likit kristaller iki cam tabaka arasında toplanır. Aralarından elektrik akımı geçen küçük kristallerin ışığı geçirmeyecek şekilde dizilmesini sağlanır. Kristaller bir piksel oluşturur ve görüntü oluşur.

Lityum iyon batarya: "Hafıza etkisi" sorununun bulunmadığı yeniden şarj edilebilir bir batarya türüdür. Lityum iyon bataryalar normal koşullarda her yıl kapasitesinin %20'sini yitirir. Bataryanın %0'a kadar boşaltılması bataryaya zararlıdır.

Lityum polimer batarya: Lityum iyon bataryalarla aynı prensiplere sahip olmasına rağmen bir parça daha gelişmiş yapıya sahiptir.

Macro çekim modu: Yakın plan çekimlerin bulanık çıkmaması için kullanılan bir fotoğraf modudur.

mAH: Bataryanın güç, performans değeridir.

MiniSD: Sandisk tarafından üretilen SD kartlardan daha küçük hafıza kartıdır.

MP3: MPEG Layer 3�ün kısaltması olan MP3'ün yapılma amacı çok yer tutan ve düşük ses kalitesine sahip olan müzik dosyalarını sıkıştırıp daha az yer tutar hale getirmek ve ses kalitelerini artırmaktır.

MPEG4: Microsoft tarafından desteklenen ve DIVX'lerin kaydedildiği dijital video formatı.

Memorystick PRO: Memory Stick PRO, gerçek zamanlı DVD kalitesindeki videoları kaydetmek ve oynatmak için geliştirilmiş bir hafıza kartıdır. Normal MemoryStick'e göre daha fazla kapasite sunar.

Memorystick PRO Duo: Memory Stick PRO'nun yarısı kadar bir boyutta ve aynı yüksek hızda veri transfer imkanını sunan hafıza kartıdır.

Memorystick Micro: Piyasada bulunan en güncel en yeni memorystick türüdür. Boyut açısından diğer memorysticklere göre çok daha küçük tasarlanmıştır.

Memorystick adaptörü: Memorystick PRO Duo ve kart okuyucu arasında veri aktarımı gerçekleştirmek amacıyla kullanılır. Hafıza kartı önce adaptörün içine yerleştirilir.

MMC Mobile: MMC hafıza kartlarından boyut olarak daha küçük ancak özellik olarak daha geliştirilmiş kartlardır. Özel olarak düşük voltaj ve yüksek veri transferi için tasarlanmıştır.

MMS (Multimedia Messaging Service): SMS ile aynı alt yapıya sahip ancak SMS'e göre daha çok veri gönderimini sağlayan (melodi-resim-kısa video vb) bir sistemdir.

Mega Bass: Mega Bass özelliği sese derinlik ekleyen ve stereo genişliği kazandıran bir özelliktir.

Panaroma modu: Panaroma modunda 3 ayrı fotoğraf birleştirilerek geniş açı çekim sağlayan teknoloji.

PRAM (Phase-Change RAM): Flash bellekten yaklaşık 30 kat daha hızlı veri transferi gerçekleştirebilen yeni bir bellek türüdür.

PTT (Push to Talk): Cep telefonlarının kullanıldığı bir "walkie-talkie" servisi olarak tanımlanır. Bas Konuş hücresel şebeke üzerinden bire bir ve grup konuşmalarını mümkün kılan bir servistir. Düğmeye bir kez bastığınızda herkes sizi duyar ve düğmeyi bıraktığınızda diğer kişiler size yanıt verir.

QVGA: 320×240 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.

QCIF: 176×144 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.

Quadband: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz'lik GSM frekansı desteği.

Push e-mail: Posta sunucusundan cep telefonuna doğrudan e-mail gönderen sistemdir.

RDS: RDS sistemi sayesinde RDS destekli radyo istasyonlarının isimlerini, artist isimlerini ve şarkı ile ilgili bilgileri görebiliriz.

RSS (Really Simple Syndication): Haberleri en kısa ve ekonomik yoldan XML formatında ulaştıran sistemdir.

SAR (Specific Absorption Rate): İnsan vücudunun bir verici anteninden aldığı radyasyonu kilo başına Watt olarak göstermektedir. (K/Watt)

SCIF: 704X576 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.

Senkronizasyon: Mobil cihazındaki bilgiler ile masaüstü bilgisayarınızdaki bilgilerin, birbirine aktarılarak güncellenmesi işlemidir.

Sis: Symbian OS arşiv dosyasıdır. Yalnızca java platformu destekli telefonlarda açılamaz, kullanılamaz.

SD kart (Secure Digital Card): Hızlı okuma ve yazma imkanı sunan hafıza kartı standartı. SD kartlar dijital kamera, MP3 çalar, akıllı telefon, ses kaydedici ve avuç içi bilgisayarlarda kullanılmaktadır.

SMS (Short Message Service): Cep telefonları aracılığıyla düz metinden oluşan kısa mesajların gönderilip alınabilmesi özelliğidir.

Symbian: Prison, Nokia, Ericsson ve Motorola markalarının ortaklaşa kurduğu, farklı markalardaki telefonların birbirleriyle uyumunu sağlamak amacıyla onlara ortak işletim sistemi üreten firmadır. Symbian OS işletim sistemi kullanan telefonlara pek çok farklı uygulama yükleyip telefonu istediğimiz gibi kişiselleştirebiliriz.

SVGA: 800×600 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.

Triband: 900 / 1800 / 1900 MHz�lik GSM frekansları desteği.

TransFlash: TransFlash miniSD yapısına dayanan yeni nesil cep telefonları için geliştirilmiş hafıza kartıdır. TransFlash özellikle kişisel bilgilerin TransFlash destekli telefonlar arasında transferi için üretilmiştir.

TV-out: TV-out teknolojisi ile TV-out destekli telefonlarda telefonun ekranındaki görüntüleri projektör ve televizyon gibi aygıtlara aktarabiliriz.

Uçuş modu: Uçuş modunda, örneğin bir uçak ya da hastanede, hassas cihazların etkilenmemesi amacıyla radyo işlevi kapatılır. Gelen aramaları alamaz, görüşme yapamazsınız, ancak yine de telefonunuzun bazı işlevlerini kullanabilirsiniz.

URL (Uniform Resource Locator): Web sitelerinin resmi adıdır. http://www. donanimhaber. com örneğinde "http, ftp" protokolü sembolize eder. Protokolden sonraki kısma "alan adı" denir. Alan adından sonraki gelen bölüm "com, net" ise dosya yoludur.

VGA: 640×480 piksel görüntü çözünürlüğüne sahip görüntü standartı.

VoIP (Voice over internet protocol): İnternet üzerinden telefon görüşmesi sağlayan teknolojidir.

Video streaming: Operatör desteği ile uyumlu cep telefonlarında televizyon yayınlarını izleyebilme özelliğidir.

WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access): WCDMA bugün kullanılan telsiz tekniklerinden çok daha yüksek data hızları (2Mbit/s) sağlayan bir geniş bant telsiz tekniği ve yüksek verimli bir telsiz dalga bandı kullanımıdır. WCDMA'nın sunduğu daha yüksek bant genişliği 3G teknolojisinin tüm potansiyelini elde eder. Örneğin, WCDMA birkaç ses, video ve data servisine aynı anda erişime olanak tanır.

WLAN (Wireless Local Area Network): Kablosuz yerel ağ.

WI-FI (Wireless Fidelity): Kablosuz veri aktarımı sağlayan bir bağlantı standartıdır. WI-FI ile hotspot (kablosuz bağlantı noktası) bulunan yerlerde kablosuz olarak internete bağlanabilir; WI-FI destekli diğer cihazlar arasında veri aktarımı sağlayabiliriz.

WI-MAX: Gelecekte WI-FI'in yerine geçecek olan kablosuz veri aktarımı sağlayan bir bağlantı standartıdır. WI-MAX'te kapsama alanı kilometrekarelerle ölçülmekte ve WI-FI'ye göre daha hızlı veri aktarımı sunmaktadır.

WAP (Wireless Application Protocol): Kullanıcıların internete benzer içeriklere ulaşmasını sağlayan standarttır.

WMA (Windows Media Audio): Windows medya oynatıcısının ses dosyalarını sakladığı format.

Alıntı

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Mafia 2: Mafya Efsanesi Geri Dönüyor…     AMD'nin Üç Çekirdekli(triple-core) Phenom İşlemcileri Hazır     WordPress 2.5 Sürümü Yayınlandı     LG LH2300: Full Multimedia Telefon     Cellink T/M: Usb bellek, microSD kart okuyucu ve mobil şarj ünitesi bir arada     Teclast M26: Tamamen Dokunmatik Cep Telefonu     İpod İçin Ezan Vakitleri Programı: iAthan     Call of Duty 5: Yapım Aşamasında Olduğu Duyuruldu     HP Elite: 3 Megapiksellik Web Kamerası     Sony HDR-TG3E Handycam: Dünyanın En Küçük Full HD Kamerası     Güneş Enerjisiyle Çalışan Ekonomik Şarj Aleti     Google Maps'e Trafik Hizmeti Eklendi     Türk Telekom'dan Görüntülü Telefon Hizmeti(Videofon)     Google Görsel(Resim) Arama Fonksiyonunda Çağ Atlıyor     Samsung P960: İlk Mobil TV Cihazı     Star Wars'ın Sevimli Robotu R2-D2 Projektör Oldu     HP, RAM'lara Çağ Atlatmaya Hazırlanıyor     Nokia'dan Remade Konsepti ve Homegrown Projesi     Giyilebilir Roket Helikopter     Tom Clancy's Splinter Cell Conviction     Sharp'tan Yüzer Güneş Paneli Sistemleri     8.1 Megapiksel Kameralı Sony Ericsson C905 CyberShot     VDSL2: Türkiye de Gerçek Geniş Bant İnternete Kavuşuyor     OCZ'den SSD'lere Cazip Fiyat Düzenlemesi     .htaccess Dosya Oluşturma     Flickr HD Video     Wild Web Woods: Çocuklar İçin Eğitici Online Oyun     Turkcell mobil internet paketinde indirim yaptı     SMF CSS Düzenlemeleri İle Tema Yapımı     Ubuntu 9.04 sürümü yayınlandı     Backlink Kavramı ve Ayrıntıları     Enerji tasarruflu monitör     Windows 7'de güvenlik açığı bulundu     İşlemci rehberi     Windows Live Yenilendi     Google Labs ‘ dan Zaman Makinesi     Satış Ortaklığı(Affiliate) Nedir?     Joomla!     SMF için ufak ipuçları     Joomla Kuruyoruz     Asp.NET ile İlk Satırlarımızı Yazıyoruz     Işınlama Deneyleri     Samsung'dan Daha Çok Alan Daha Az Enerji     Wireless Teknolojisi     Kayıp Kıta MU     Ürün inceleme: Brando Ekran Koruyucu Film     Çayı Kim, Nasıl Buldu?     Ürün inceleme: Toshiba 16 GB Flash Bellek     Yeni Blogculara Altın Öğütler     Hafıza Yöntemleri - Hafızamızı En İyi Nasıl Kullanırız?     Sıcak Su Kazanlarının Parçaları ve Emniyet Elemanları     Omegle: Yeni Çağın Muhabbet Akımı     Google Katili WolframAlpha Geliyor !     Parmak İziyle Yüz Tespiti Yapmak Mümkün Hale Geliyor     Kalp Hastalıklarının Tedavisinde Yeni Buluşlar     Dünyanın Hareketleri ve Sonuçları     Tork Nedir? Ne İşe Yarar?     Siber Dünya Ve Bilgi Güvenliği     Mevsimler ve Oluşumu     Gigabyte GA-EX58-Extreme Anakart     Güneş Tutulması Olayı     Moleküller ile Çalışan Bilgisayar     Lamborghini'de Kriz Yok     Moral Ve Motivasyon     Rüzgar Nedir? Çeşitleri Nelerdir?     Gürcistan     Irak     Suriye     Lübnan     İsrail     Libya     Mısır     Sırbistan-Karadağ (Yugoslavya)     Arnavutluk     XX. Yüzyılda Nükleer Güç     Kömür Ve Üretimi     Silverlight 3.0 Seminerleri     Türkiye'nin Bitki Örtüsü     Marmara Bölgesi     Video Kaydı ve Gösterilmesi     Radar Ve Sonar     Doğu Anadolu Bölgesi     Asit Yağmurları Nedir ? Nasıl Oluşur ? Etkileri Nelerdir ?     Portekiz     Göçlerin Nedenleri ve Sonuçları     İsviçre     Trafik Mühendisliği     Türkiye'nin Ekonomik Coğrafyası     Türkiye'de Ormanlar     Milletler Arası Kuruluşlar ve Türkiye     Finlandiya     cPanel : Veritabanı Oluşturmak     WordPress Nasıl Güncellenir     Yoğun Bilgisayar Kullananların Sağlıklı Kalması İçin 8 Faydalı Öneri     Çocuklar İçin Ucuz Bilgisayar     Mini Sınıf Ekonomik Araçlar     Değer Verdiğimiz Şeylerin Değeri     Ekonomik Sürüş Teknikleri     Rüya Fotoğraf Sergisi     Google Buzz Nedir?    
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi