02/12/2014 1:03
Koşnil çoğu çevreler tarafından zararlı bir bitki olarak bilinir fakat son dönemlerde yapılan araştırmalar onun bir bitki değil bitkiler üzerinde yer edinmiş ve hızlıca çoğalan bir asalak türüdür.

Bu asalak türünün kolaya renk vermesi için kullanıldığı da söylenmektedir.  Kırmızı rengi veren bir böcek türüdür, daha çok bitkiler üzerinde yerleşerek çoğalırlar. Tarihte ilk olarak Aztekler tarafından kullanılmıştır ve renk vermek amacı ile kullanılmıştır.  16. yy'da Avrupa'ya getirilmiştir ve tekstil, sanayi sektöründe renk verici madde olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu böcek türünün yumurtalarından elde edilen bir renk maddesi Karmin.  Bu böcek türü her bölgede yaşam alanı bulamamaktadır. Kendilerine has yaşam alanları ve beslenme tarzları vardır. Meksika, Bolivya ve Şili'de yaşam alanları daha geniş ve üreme bakımından bu alanlarda sıkıntı yaşamamaktadırlar.

Nasıl Elde Edilir?

Renk veren bu madde nasıl elde edilir noktası işin ilginç tarafı aslında, yalnızca 1 kilogram boya elde etmek adına milyonlarca böcek kullanılıyor.  Yumurtlama dönemlerinde bu böcek türü kırmızı ve parlak bir renge bürünmektedir, dişi böceklerin kabukları kurutulur ve bir süzgeçten elenerek geçirilir su ile reaksiyonlarından sonra gerçek rengi ortaya çıkar ve istenilen sonuca ulaşılır.  Museviler ve müslümanlar bu noktada fazlaca kızgın dini anlamda bu tür şeylerin uygun olmadığını belirtiyorlar ve çoğu ülke bu yüzden Karmin elde etme işlemlerini gizlice yürütüyor.

Kullanım Alanları:

Kozmetik ürünler, bakım ürünleri, gıda sektörü, sanayi ve tekstil sektöründe Karmin kullanılmaktadır, renk vermek adına birçok alanda kullanılabilir ancak en büyük tartışma bu maddenin yan etkileri ve kozmetik ürünlerinde ve gıda ürünlerinde ne kadar tehlikeli olabileceğidir.  Doğal ürün olduğu için çok fazla zararı yoktur. Kanserojen ya da toksik etkisi yoktur.  Gıda ve kozmetik sektöründe çok fazla tercih edilmesi kullanıcıları çok fazla tedirgin etmemelidir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi