WolframAlpha. Mayısta yayına gireceği söylentileri vardı ve kendi sitesindede bunu doğruladı. Arama bölgesine tıkladığımızda "Launching May 2009 ..."yazısını görmek bu dev hizmetin mayısta hizmete sunulmaya planlanlandığının bir göstergesi. Peki nedir WolframAlpha dediğimiz bu dev hizmet.

Wolfram Alpha google katili olarak adlandırıldı kimilerine göre. Kimisine göre google'ın son hali bu yazılımdı. Bu yazılımı bu kadar güçlü klan özellik neydi peki. Bir arama motorundan en fazla ne beklenebilirdi. İşte bu sorular kısa zaman önce cevabını buldu. Stephen Wolfram bu dev yazılımın mucidi. Konu ile ilgili açıklamasında bu arama motorunun google ve wikipedia'yı tamamen bitireceğini iddaa etti. Bunu dayandırdığı nokta ise google'da yapılan bir aramada yüzlerce sayfa içeriği yayınlanırken yeni arama motorunda sistemin doğru cevabı kendisinin verecek olması. Bu düşününce muhteşem bir özellik. Yani bir hesaplama sorusunu arama motoruna sorduğunuzda sistemdeki yapay zeka çözümü size direkt verecek. Harvard Üniversitesinde halen daha geliştirmeleri ve tanıtımları süren bu dev arama motorunun bu ay sonunda bizlerle olmasını bekliyoruz. Bu büyük yazılı inceleyen internet uzmanları google kadar büyük hatta ondan daha ileri bir teknolojinin geldiğini söylemekten çekinmiyorlar. Aslına bakarsanız bugüne kadar google'ı tahtından indirmek amacıyla gelen birçok arama motoru oldu. Fakat bunların hiçbirisi amacına ulaşabilmiş değil. Benim gibi google cephesinin olayları takip edip böylesine bir yazılıma karşı nasıl önlem alacağını merak edenleriniz vardır. Bunu wolfram hizmete girdikten sonra birlikte göreceğiz. Size WolframAlpha'nın kuruluş videosunu izletmek istiyorum. Mükemmel bir çalışmanın eseri olan wolfram bakalım google'ı tahtından indirebilecekmi.

İzlemek için tıklayın — Youtube

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi