Vücudun dengesini bozmadan, sağlıklı bir şekilde kilo vermek veya tam tersi dengeyi bozmadan kilo almak isteyenler için birkaç yol önereceğim. Bu yollar hiçbir şekilde ekstra gıda maddesi kullanmadan ve tamamen günlük yaşantımızda kullanabileceğimiz, yapılmasında sakınca olmayan önerilerdir.

Kilo almak isteyen ve herhangi bir hastalık etkisinde(uzun süreli ishal, anemi, yüksek tansiyon) olmayan kişiler için bu yollar alışkanlık kazanılması gereken masum yollardır.

- Yemek yerken katı, sıvı gıda fark etmeksizin, yanında sıvı tüketimi yapmayın yada yemekten önce veya sonra mutlaka 2 saat ara bırakacak şekilde tüketin.

- Yemek sırasında katı sıvı fark etmeksizin tahıl ürünlerine mutlaka yer verin.

- Önemli olan çok yedikten sonra kilo beklemek değil süresini ayarlayabilmektir. Mide yediklerimizi yaklaşık olarak 2 saatte parçalar bu yüzden bu duruma dikkat etmemiz gerekmektedir. Zayıf kişiler için günlük en az 3 öğün yemek yemelerini tavsiye eder, bunu 4 ve 5 e de çıkarmalarından da fayda göreceklerini söyleyebilirim.

- Sakız çiğneme gibi alışkanlıklarınız varsa bunu mutlaka tergemeniz lazım.

- Gece yatmadan önce, (burda önemli olan herhangi bir dinlenme öncesi) makarna veya ekmek arası gıdalar tüketmeniz ekstra kalori almanıza ve yağa çevrilmesinde faydalı olur.

Kilo vermek isteyenlerde hastalık ve özel durum(obezite, hamilelik sırası vb. ) haricinde, şu yolları deneyebilir.

- Günlük yaşamında suyu fazla tüketmeyi alışkanlık haline getirmelidir.

- Öğünleri düzenli yemeli tahıl ve glikoz içieren gıdalardan uzak durmalıdır. Öğünleri ise günde 2 defa yemesini öneririm.

- Çayı şekersiz içerek kilo vermek yerine çikolata, kola gibi şekerli ve kafeinli gıdalardan uzak durlulması daha faydalı olacaktır.

- Gece yatmadan en az 3 saat önce yemek yemiş olmanızı ve açlık hissi ile dinlenmeye geçmenizi öneririm.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi