Trafik işaret levhaları, yaya ve araçların olduğu yollarda, trafik düzeninin sağlayan önemli gereçlerdir. Bu levhalar sayesinde kargaşalar engellenmekte, can ve mal güvenliği de korunmaktadır. Bu levhalar, yollar üzerine, uygun yerlere monte edilirler. Kuralları hatırlatan ve gösteren bu levhalar, gündüz ve gece, yani o yol ne zaman kullanılırsa kullanılsın, rahatlıkla insanlar tarafından fark edilmeli ve anlaşılır olmalıdır.

Trafik işaret levhaları, amacına uygunluk anlamında bazı çeşitlere ayrılmaktadır.

Levhaların Çeşitleri

Bugün trafikte kullanılan hem yerel, hem de uluslar arası bağlamda geçerliliği olan sabit trafik işaretleri bulunmaktadır. İnsanlar, bu levhalarla genel olarak ilkokulda tanışırlar. Ardından, daha çok ehliyet kurslarında bu işaretler ve levhalar ile haşır neşir olunur. Anlamları net şekilde belirtilmesi gereken levhaların çeşitleri de bulunmaktadır. Bu çeşitler;

- Bilgi Tabelaları

- Uyarı İşaretleri

- Yapım, Bakım ve Onarım İşaretleri

- Otoyol Levhaları

- Tanzim Levhaları

- Figür ve Panel Tabelaları

- Durma ve Park Etme İşaretleri

Trafik işaret levhaları, belli başlı yararlar ve amaçlar için ortaya çıkarılmıştır. Bu yararlardan bazıları, şu şekilde sıralanabilmektedir;

* Trafiğin düzene sokularak, düzensizliklerin, kargaşaların ve kazaların önlenmesi

* Yayaların ve sürücülerin, öncelikli olarak can güvenliğini, beraberinde de mal güvenliklerini sağlamak

* Hareket halinde olunan yolun farklı bir yönü ile ilgili bir tehlikeyi sürücü ve yayalara bildirmesi

Trafik işaret levhaları, amaçlarına uygun şekilde yapılmalı ve kullanılmalıdır. Bu nedenle de, bazı özelliklere sahip olmalıdır. Bu özellikler;

- Trafik levhaları, her işaret ve simgenin rahatlıkla görülebileceği şekilde olmalıdır. Bu nedenle, çoğunlukla fosforlu levhalar kullanılmakta, yer yer elektronik ya da güneş enerjisine dayalı işaretler de kullanılabilmektedir.

- Bu tip levhaların en hayati özellikleri, geceleri de kolayca görülebilir olmalarıdır. Bu şekilde, karanlıkta fark edilebilen işaretlere uyum konusunda sıkıntı yaşanmayacak ve istenmeyen olaylar meydana gelmeyecektir.

- Trafik levhaları, kesinlikle çok sağlam ve dayanıklı olmalıdır. Darbelere ve doğa olaylarına karşı sağlam durmalıdır.

- Levhanın içini dolduran malzeme kaliteli ve dayanıklı olmalı, aradan geçen zaman levhaları yıpratmamalıdır. Böylece, levhaların özellikleri de kısa zamanda kaybolmayacaktır.

- Trafik levhalarının renkleri canlı olmalı, işaretin doğasına uygun renkler ve tonlar seçilmelidir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi