Cep telefonlarının bize sunduğu nimetler her geçen gün biraz daha artıyor artık cep telefonu alırken bakılan özelliklerden bir taneside GPS, cep telefonu üreticileri kimi zaman kendi GPS yazılımlarını, kimi zaman Google Maps'i, kimi zamanda üçüncü parti GPS yazılımlarını kullanıyor. GPS  yazılımları bulunduğunuz noktadan başka bir noktaya nasıl gideceğinizi kimi zaman harita üzerinde kimi zamansa sesli şekilde tarif eden yazılımlardır, bu yazımızda da Dünya GPS yazılım liderlerinden bir tanesi olan Garmin'in Mobile XT GPS yazılımını inceleyeceğiz.

Ürünün satış fiyatı KDV dahil 200 TL, ürünü satın aldığınızda kutu içerisinden yazılımı telefonunuza kurabileceğiniz bir adet MicroSD hafıza kartı ile hafıza kartı dönüştürücü aparat çıkıyor. Yazılımın dikkat çekici ilk özelliği Türkçe dil desteğinin bulunması, bunun dışında Türkiye'nin tüm illerinin haritasıda yazılım içerisinde mevcut. Yurtdışına çıktığınızda yazılımınızı kullanmak isterseniz öncelikle o bölgeye ait haritaları indirmeniz gerekiyor.

Yazılımı Symbian, Palm veya Windows Mobile kullanan GPS destekli her telefona kurabilirsiniz, yazılımı barındıran hafıza kartını telefonunuza taktığınızda da tak - çalıştır özelliği sayesinde yazılımı çalıştırmak isteyip istemediğinize dair bir uyarı penceresi ile karşılaşacaksınız. Programı çalıştırdığınızda belirgin butonlar dikkatimizi çekiyor, butonların üst tarafında ise sinyal kalitesini gösteren durum çubukları yer alıyor. Programın "Nereye?" fonkiyonu ile daha önceden kayıt edilmiş adreslere kolayca ulaşabilirsiniz, "Harita Gör" fonkiyonu program içerisinde yüklü olan tüm haritaları gösterir bu fonkiyonu çalıştırdığınızda GPS bağlantısı kurulu ise ilk olarak sizin bulunduğunuz noktayı görüntüleyecektir.

Yazılım içerisinde toplam 270. 000 adet olmak üzere önemli yerlerin bilgilerini içeriyor, bu önemli yerlere GPS dilinde POI adı veriliyor yazılım içerisinde eczane, hastahane, restorant gibi POI noktaları bulunuyor ihtiyacınız olduğunda bölgesel arama ile ihtiyacınız olan kurumun yerini tespit edebiliyorsunuz.

Mobile XT'nin başka bir dikkat çeken özelliği ise konum bilgilerini SMS ile gönderebilme, mesela buluduğunuz konumun kordinatlarını SMS ile arkadaşınıza gönderebilirsiniz arkadaşınızda bu kordinatları kend GPS yazılımına girerek tam yerinizi tespit edebilir.

Bu özellikleri ile Garmin Mobile XT mükemmel bir alternatif GPS yazılımı olmayı başarıyor, bazı cep telefonu üreticileri en az Garmin kadar başarılı yazılımları telefon ile birlikte ücretsiz sunsada eğer yinede bir GPS yazılımı arıyorsanız ihtiyacınız olan Mobile XT.

Kategoriler:
Etiketler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi