İnsan sağlığı üzerinde etkili olan birçok tıbbi aromatik bitki bulunmaktadır. Ancak bunlar insanlar tarafından pek fazla bilinmemektedir. Bu nedenle de bu bitkilerin yetiştiriciliği de pek fazla yapılmamaktadır. Bu tıbbi aromatik bitkilerden biri de Melissa officinalis'tir.

Melisa (oğul otu), Labitae familyasından, Akdeniz bitkisi olup yaprak tüylülüğü, tırtıklılığına göre üç alt türe sahiptir. Bunlardan sadece Melissa officinalis türü limon kokuludur. Melisa 60-100 cm arasında bitki boyu oluşturan çok yıllık otsu bir bitkidir. Hoş kokusu nedeniyle uzun zamandır bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Arıcılıkta oğul çekmede etkili olduğu için, halk arasında bu bitkiye oğul otu da denilmektedir. Tıbbi değeri olan bu bitki, ülkemizde başlıca Bursa, Bilecik, Bolu, İstanbul, Ankara, Amasya, Samsun, Kütahya, Malatya ve Tunceli illerinde yetiştirilmektedir. Akdeniz iklimine sahip bölgelerde park ve bahçelerin süslenmesinde süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Yaprakları oval veya kalp şeklinde olup uç kısmı sivridir. Bazı çeşitlerin yapraklarının üst yüzeyinde tüyler bulunmaktadır. Tohumdan ve/veya vejetatif kısmından çelikle üretimi yapılmaktadır. Ancak tohumlarının çok küçük yapıya sahip olması nedeniyle, tarlada düzenli dağılım sağlanamadığından, klonla üretim daha çok kullanılmaktadır.  Melisanın kimyasal yapısı incelendiğinde, bileşiminde flavonoidler (luteolin-7-glukozid, ramnazin), polifenolikler (kafeik asit, protokafekuik asit, rosmarinik asit), taninler, terpenler (sitral, sitronellal, linalol, sitronellol, geraniol, nerol), triterpenik asitler (pomolik asit, ursolik asit) ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Yeşil aksamında %0, 01-%0, 3 arasında değişen oranlarda uçucu yağ içermektedir. Yapraklarındaki uçucu yağ oranı yeşil kısmındakinden biraz daha fazladır. Bu uçucu yağın ana bileşenleri %39 citronellal, %33 citral (citronellol, linalool) ve geraniol'dür.

Bitkinin yaprakları, çiçekli dallarından yararlanılır. Bu nedenle de bitki çiçek açma mevsiminde toplanır. Çorba, sebze yemeği, yumurta, tatlı, peynir gibi bazı yiyeceklerde az miktarda kullanılmaktadır. Ayrıca, gıda sanayisinde baharat olarak, alkolsüz içeceklerde, parfümeri, kozmetik sanayisinde, bazı ilaçlarda, bazı dondurma ve şekerlemelerde de kullanılmaktadır.

Bitki içeriğinde bulunan etken maddelerin zarar görmesi ve bitki bünyesindeki uçucu yağın bitkiden uzaklaşmasını engellemek amacıyla sıcaklık uygulayarak kurutma yönteminden kaçınılır. Bu nedenle de gölgede kurutulması tercih edilir.  Oğulotunun suyu, damıtıcı olarak elde edilirse daha çok etkili olduğu belirtilmektedir. Oğulotundan elde edilen suyun bir damlasında bulunan kuvvet, tazesinden kaynatılarak elde edilen 25 gr'da bulunmadığı belirlenmiştir.  Melisa (oğul otu) bitkisinin insan sağlığına birçok yararı vardır.

Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak;

*Mide rahatsızlıklarının giderilmesinde etkili

*Ateş düşürücü

*Antidepressan görevi görerek sinirleri yatıştırmada etkili

*2 gr. oğul otu yağı yorgunluk gidermede kullanılmakta

* Yüksek tansiyonu düşürücü

* Kalp çarpıntısının ve nefes darlığının giderilmesinde etkili

* Kalp rahatsızlığının en büyük ilacı

* Yüksek nabız atışını yavaşlatır

* Zeka geliştirici

* Bağırsak sancılarının dindirilmesinde etkili olduğu belirtilmektedir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Lazarus Refleksi Nedir?     Kamu Gelirleri Nelerdir?     Para Dağıtım Takas Ekonomisinin Oluşu Nasıldır?     Dünya'nın İlk Seri Katili "Ted Bundy" Kimdir?     Hızlı Öğrenme ve Beyni Daha İyi Kullanma     Yıldırım Çarpan Kişi Nasıl Görünür?     Kaybolan Malezya Uçağı Nerede?     Zayıflatan Acı Çehre Otu Nedir? Etkileri Nelerdir?     Mağazalara Gelen Müşterilerin Beklentileri ve Şikayetler     Soğutma Etkisi Nedir?     Erdal İnönü Kimdir?     İstanbul'un Gözbebeği; "İstiklal Caddesi"     Japonya Havayolları'nın 123 Sefer Sayılı Uçuşu     Mor ve Ötesi Kimdir?     Yeşil Elmanın Faydaları Nelerdir?     Diş Protezi Nedir? Türleri Nelerdir?     Hidroelektrik Santral (HES) Nedir? Nasıl Çalışır? Etkileri Nelerdir?     Yavuz Çetin Kimdir?     Varşova Kültür ve Bilim Sarayı     Çocuklar Yürümeye Başlarken Nasıl Davranılmalı?     Yüzme Sporu Nedir? Yararları Nelerdir?     İncir Nedir? Yararları Nelerdir?     Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir?     Doğum Lekeleri Geçmiş Yaşamımızın Bir İşareti Midir?     Televizyonun Çocuklar Üzerindeki Etkileri     İmaj Nedir? Niçin Önemlidir?     Letonya     Otobüs Bileti artık Online Mecrada !     Online Matbaacılıkta Devrim !     2 Litre Su İle Temiz Sünger Banyosu     Otomatik Vitesli Arabalarda Yakıt Tasarrufu Sağlanabilir Mi?     İnsan Karaciğeri Kendini Yeniler Mi?     Tersine Göç ve Sebepleri     Litvanya     Son yılların hızla gelişen sektörü: inşaat     Şenol Güneş Kimdir?     Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?     Ekinezya Nedir? Faydaları Nelerdir?     Moda Nedir?    
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi