02/12/2014 0:56
Amerikalı ünlü illüzyonist David Blaine(David Blaine White); 4 Nisan 1973 yılında Brooklyn New York’ta doğdu. İllüzyon gösterilerinin yanı sıra, dayanıklılık sanatçılığı da yapmaktadır. Close-up ve sokak illüzyonunda dünyanın en ünlü sanatçıları arasındadır. Birçok dünya rekoru kırmıştır ve kırmaya da devam etmektedir. Babası tarafından Portorikolu, anne tarafından ise Yahudidir. Annesi Patrice Maureen White, New York’ta öğretmen, babası ise Vietnam gazisidir.

Daha dört yaşındayken, metroda gösteri yapan bir illüzyonistle karşılaştı. Gördükleri Blaine’in bütün hayatını tamamen etkiledi. Babasını Vietnam’da kaybeden Blaine, çocukluk yıllarında Brooklyn’de birçok okul değiştirdi. On yaşına geldiğinde, annesi John Bukalo ile evlendi ve Little Falls, New Jersey’e taşındılar. Burada Blaine lise yıllarını geçirdi. On yedi yaşına geldiğinde ise, New York, Manhattan’a taşındı.

Önemli Showları ve Rekorları

*Street Magic and Magic Man

19 Mayıs 1997’de David ilk televizyon showuna başladı. “David Blaine: Street Magic” adlı show onu kısa sürede bütün Amerika’ya tanıttı. Yaptıkları New York Daily News’dan, Times’a kadar bütün gazetelerde büyük övgüler aldı. Yaptıkları ona sorulunca “Sihiri yüz yıl önceki etkileyici yerine geri getirmek istiyorum” dedi. Seyirci odaklı illüzyon showu televizyondaki bütün illüzyon programlarının değişmesine neden oldu.

“Magic Man” adlı showunda ise, Blaine bütün Amerika’yı gezerek sokak gösterileri yaptı. Bu gösteriler sadece küçük el kameralarıyla kaydedildi. Sokakta bire bir yaptığı bu show onu bir kez daha manşetlere taşıdı.

*Buried Alive

5 Nisan 1999’da, içi 3 ton su dolu yer altındaki bir plastik “mezar”a gömüldü ve tam 7 gün burada kaldı. Bu showu daha da ilginç yapan ise, çok işlek bir caddeki bir kaldırıma gömülmesi. Üzerinden geçen insanlar onu direk görebilmektelerdi. Günde sadece 2 yada 3 kaşık su içerek dayandı. 75, 000 insan canlı olarak Blaine’i ziyaret etti. Harry Houdini’nin yeğeni ise “Benim dayım birçok muhteşem gösteri yaptı fakat, bunu da yapmış olmalıydı” dedi.

*Frozen in Time

27 Kasım 2000 yılında, “Frozen in Time” adlı televizyon showuna başladı. Blaine, meşhur Times meydanında buzun içine girerek tam tamına 63 saat, 42 dakika ve 15 saniye kaldı. Bütün gösteri boyunca Blaine’İn buzun içinde olduğu açıkça görülebiliyordu. CNN ve New York Times’ın dikkatini çekmeyi yine başardı.

*Vertigo

22 Mayıs 2002 yılında, 30 metre yüksekliğinde ve 56 cm genişliğindeki bir sütunun üstünde tam 35 saat durarak başka bir dayanıklılık gösterisine imza attı. Bu gösterisini Bryant Park, New York’da gerçekleştirdi. Güvenlik içinse sadece sütunun etrafında duran 3, 5 metrelik hava yastıkları vardı.

David Blaine’in ilk kitabı “Mysterious Stanger: A Book of Magic” 29 Ekim 2002 yılında Random House adlı kitapevinden yayımlandı. 100, 000 dolarlık amacına ise 16 ay sonra ulaştı.

Guinness Dünya Rekoru 

Amerikanın ünlü talk showu The Oprah Winfrey Show’da ilk defa bir Guinnes rekoru kırmaya çalışıcağını dile getirdi. İlk Guinnes rekorunu kırmadan önce 23 dakikasını saf oksijen tüketerek geçirdi. Kalp atışını dakikada 100den aza indirdi. Birçok gözetmen ve sağlık ekibi eşliğinde, 18. 000 litrelik su tankına girdi. Önceki dünya rekoru 16 dakika 32 saniyeydi. Blaine son dakikaya geldiğinde kalp atışları düzensiz hale geldi ve bayılma riski arttı. 17 dakika 4 saniye dayanarak yeni bir Guinnes Dünya Rekoruna imza attı. Yapılan röportajda “Gerçekten başaramayacağımı düşünmüştüm” dedi.

Özel Gösterileri ve Yardım Gösterileri

Her sene David Blaine bütün Amerika’daki çocuk hastanelerini ve kimsesiz çocuklar yurtlarını gezerek onlara gösteriler yapar. Bu zamanının büyük bir kısmını kapsar.

*Magic for Haiti

New York Times meydanında 15 Ocak 2010’da başlayarak durmaksızın, “Magic for Haiti” adlı yardım gösterisini, 18 Ocak 2010 saat 09:00’a kadar sürdürdü. 72 saatte yaklaşık 100, 000 dolar toplamayı başardı. Bu para Haiti’deki doğal felaketin mağdurlarına gönderildi.

Özel Gösterileri

David Blaine dünya çapında Bill Clinton, Hillary Clinton, George W. Bush, Donal Rumsfeld(Pentagon’da), Arnold Schwarzenegger, Henry Kissinger, Bill Gates ve Michael Bloomberg gibi ünlü isimlere gösteriler yaptı. Micheal Jackson da bu ünlü isimler arasındadır.

Kategoriler:
Sonraki
Sonraki Konu:
Balzac Kimdir?

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi