02/12/2014 1:03
Aynı tonal yapıda olan, birbirine benzer farklı dans parçalarının art arda sıralanmasına süite adı verilmektedir. İlk zamanlarında dans müziği olarak kullanılmış olsalar da daha sonraları sadece çalgı müziği olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çok bölümden oluşan çalgı müziği içersinden en eski olanıdır. İlk olarak ortaçağda örneklerine rastlanmıştır. Dans olgusu her ne kadar kilisenin tasvip etmediği bir yapı olsa da halk tarafından oldukça yaygın olarak kullanılmıştır. Müzikler ilerleyen dönemlerde tek başına çalgısal eserler olarak dinlenmeye başlamıştır.  Süit danslarında ilk bölüm eserin özeti şeklinde tanıtıcı bir tema görevindedir. Daha sonraki bölümler bu ilk bölümün çeşitlemesi biçimindedir.

Süit biçimi barok dönemde fazlasıyla popüler olarak kullanılmış eserlerdir. Bach, Handel, Corelli bu tür için pek çok eser bestelemişlerdir. 20. yy da orkestra süitleri bestelenmeye başlamış ve bu tür tekrar önem kazanmıştır. George Bizet, Stravinski, Çaykovski, Debussy gibi pek çok besteci süit için önemli eserler bestelemişlerdir.

Süitlerin günümüzde en popüler olanları ise Bach' ın çello keman ve piyano için yazdıklarıdır. Keman ve piyano için süit, partita olarak bilinmektedir. Bu eserlerin çalınması virtiözite gerektirmektedir. İcrası oldukça zor olan bu eserler, günümüzde çoğu konserin vazgeçilmezlerindendir. Yorumcular, ustalıklarını sergilemek için süit ve partitaları özellikle icra etmektedirler.

Süitlerin asıl önemli tarafı ise dönem özelliklerini yansıtmasıdır ki icracılar, bu eserleri çalarak ve inceleyerek dönem müzikleri hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. Klasik Batı müziğinde dönem özelliklerini bilmeden eser icra edilmesi çok yavan ve yanlıştır. Bach' ın eserlerini çalacak bir kişi, Barok Dönem müziği hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Her dönemin kendine ait müzikal üslubu vardır ve bunlar o döneme özgü yapılardır. Bu teknik özellikleri süitler ile çok daha açık ve net öğrenebilirsiniz.

Çoğu kişi için geçmişte kalmış müzik olarak görülse de örneğin; bugün barok tarzda bir eser bestelemek için o dönemi bilmek gerekliliği vardır.  Klasik Müzik kuralları olan ve bu şekilde çalınması gereken bir müziktir ki süitler bu kuralların hepsini bünyesinde barındırmaktadır. Güncel yazılacak bir eserde bile önceki müzikler incelenerek o doğrultuda eser yazmak daha düzgün ve biçimli olacaktır.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi