Hepimiz sabah işe gittiğimiz andan itibaren akşam olmasını ve yatağımıza yatarak güzel bir uyku çekmeyi hayal etmişizdir çoğunlukla. Akşam işten eve döndükten sonra yemeğimizi yeriz, işlerimizi hallederiz ve televizyonumuzu izleriz. Uyku saatimiz geldiği zaman yatağımıza yatarız ve uyumaya başlarız. Hayatımızın kısa bir özeti bu olsa gerek değil mi arkadaşlar. Peki uyuduğumuz zaman farkında olmadan yatış şekillerine gireriz. Genellikle hepimizin benimsediği bir yatış türü vardır mutlaka. Kimimiz sırt üstü, kimimiz yüz üstü, kimimiz sağımıza veya solumuza doğru yatarız. Tabi uyku şekilleri bunlarla sınırlı değildir arkadaşlar. Uzmanlar bu konuyla ilgili bir araştırma yapmışlar ve altı değişik uyku pozisyonu ortaya çıkmıştır. Bu uyku pozisyonlarının farklı kişiliklerle ilişkili olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Aşağıda bu altı yatış pozisyonu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

- (Fetus yani cenin yatışı pozisyonu): Cenin şeklinde yani anne karnındaymış gibi kıvrılarak yatmak, dışa dönük ancak duygusal, hassas bir kalbe sahip olduğunuzu gösteriyor. Bu tür kişiler birisiyle ilk buluşmalarında utangaç olabilir ancak kısa sürede rahatlarlar. Araştırmalarda 1000 kişiden %41'inin bu şekilde uyuduğu belirlenmiş. Kadınların erkeklerden 2 kat daha fazla bu poziyonda uyuduğu da tespit edilen diğer bir bulgudur.

- (Kollar yanda dik yatış pozisyonu): Çoğu kişi kollarını her iki tarafa sarkıtıp dik şekilde uyuyamaz. Bu şekilde uyuyunlar rahat, kalabalığa alışkın, yabancılara güvenen, sosyal insanlardır. Buna rağmen, bazen kolay aldanabilirler.

- (Yaşlı duruşunda yatış pozisyonu): Her iki kolunu kıvırarak ellerini yastığın yanına veya omuz hizasına koyan kişiler doğal insanlardır. Şüpheci, kuşkucu, iyiliğe şüpheyle bakan özellikler taşıyabilirler. Düşünceleri nizde yardımcı olurlar. Genellikle ilgi odağı olmaktan hoşlanmazlar.

Yukarıda yazılı olan uyku pozisyonları üç ana uyku pozisyonu olarak açıklanmaktadır. Diğer üç uyku pozisyonu ise serbest yatış yani yüz üstü yatış, asker yatışı ve deniz yıldızı yatışıdır. Uzmanların yapmış olduğu açıklama da yüzü koyun yatmak sindirimi durdurur, deniz yıldızı ve asker yatışı pozisyonlarında ise sıklıkla horlama ile karşılaşılır. Midemizin baskı görmediği ve kolay nefes alabildiğimiz düz yatışlar bizim için daha çok sağlıklıdır. Rahat bir uyku sağlar ve horlamayı büyük oranda azaltır. Bu araştırmalarda ayrıca çoğu insanın uyku pozisyonu değiştirmekten hoşlanmadığını da ortaya koymaktadır. Bu araştırmalara göre insanların sadece %5'i her gece farklı pozisyonda uyuduğu ortaya çıkmıştır.

Uyuduğumuz zaman bunları hiç düşünmeyiz sadece keyifli bir uyku çekmek isteriz haliyle. Ancak şunu unutmayalım ki keyifli bir uykunun yolu uygun biz yatış pozisyonundan geçmektedir.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu
Coğafya Tarih Sitesi Matematik Sorusu Türkçe Sitesi